Paul Ekman - Emocje ujawnionejsjsjs
Ocena 9/10
Pokaż mi swoją twarz, a powiem Ci, co czujesz 
Czy odnosisz czasem wrażenie, że ludzie zachowują się niedorzecznie? Czy zdarza Ci się, że nie jesteś w stanie wytłumaczyć, dlaczego postąpiłeś tak, a nie inaczej, a potem snujesz w wyobraźni plany, co by było, gdybyś powiedział i zrobił coś innego? Szukasz winnych? To emocje! To właśnie one kierują naszymi wyborami i zachowaniem. Pozytywne potrafią nas uskrzydlić, dodać energii, uczynić bogami kreatywności, zaś negatywne wpędzają nas w otchłanie rozpaczy i sprawiają, że popełniamy niewybaczalne błędy. Jednak bez uniesień życie byłoby nudne, smutne, a nawet niebezpieczne - w końcu bez emocji żyją psychopaci...
Zamiast rozważać, jak wyglądałby świat wyprany z uczuć, czas zacząć pracować nad ich okiełznaniem. Jeśli chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób zapanować nad swoimi emocjami, a także nauczyć się odczytywać z ludzkich twarzy nawet najbardziej 
skrywane uczucia, ta książka będzie dla Ciebie prawdziwą podróżą w głąb ludzkiej psychiki. Poznasz mechanizmy rządzące naszym postępowaniem, poprawisz jakość komunikacji, uporządkujesz swoje życie wewnętrzne, lepiej zrozumiesz innych ludzi, ale przede wszystkim dowiesz się o sobie samym rzeczy, o których nie miałeś pojęcia.
Co powoduje uwolnienie konkretnych emocji?
Jakie korzyści przynoszą nam emocje, a jakie powodują szkody?
Jaką rolę odgrywają emocje w zaburzeniach umysłowych?
Jak można kierować swoim postępowaniem w chwili wzburzenia emocjonalnego?
W jaki sposób rozpoznawać prawdziwe emocje, ujawniające się w mimice?
Jak wykorzystać informacje na temat uczuć innych osób w związkach, pracy, rodzinie i przyjaźni?Na rynku pozycji pod hasłem "mowa ciała" jest naprawdę sporo. Co więc sprawiło, że sięgnęłam akurat po tę malutką i cieniutką książeczkę? Wbrew pozorom właśnie ta książka jest wyjątkowa i znacznie bardziej użyteczna niż większość nawet grubszych pozycji.

Zacznijmy może jednak od początku...
Któregoś wieczoru na TVP 2 znalazłam serial "Magia kłamstwa", był to całkiem niezły kryminał. Jak to bywa w moim przypadku w mig zainteresowałam się całą resztą, która otaczała ten serial. W poszukiwaniu informacji natrafiłam na nazwisko Ekman. Dr Paul Ekman jest światowej sławy psychologiem i jednym z najwybitniejszych ekspertów specjalizujących się w dziedzinie emocji oraz motywacji. Jest pionierem badań nad ekspresją mimiczną uczuć, a także twórcą narzędzi do ćwiczeń umiejętności emocjonalnych i wykrywania kłamstwa. Pracował jako doradca dla policji, oddziałów antyterrorystycznych, a także wytwórni filmowych (tekst z okładki). Taka informacja podziałała na mnie całkiem zachęcająco, więc czym prędzej pobiegłam do empiku i zaopatrzyłam się w nią.

Na zaledwie 288 stronach tej cieniutkiej książeczki dr Ekman w bardzo przystępny i interesujący sposób przedstawia wyniki swoich badań. W przeciwieństwie do wielu książek tego typu nie przedstawia on gotowych rozwiązań i nie tłumaczy konkretnych gestów np. założenie włosów za ucho = podobasz mi się. Dr Ekman wyjaśnia nam naturę emocji, tłumaczy jak tworzy się "gniew", jak wygląda, a także jak go rozpoznać. Nie dostajemy gotowej recepty, a szansę na samodzielną naukę "czytania twarzy". Na końcu książki znajduje się dodatek "Czytanie z twarzy - test", w którym znajdują się zdjęcia, które wcześniej już poznaliśmy. Otrzymujemy możliwość sprawdzenia swoich umiejętności, aby mieć porównanie warto rozwiązać go jeszcze przed przeczytaniem książki.

Pozycja, jak już wspomniałam wyjątkowa i warta polecenia wszystkim pasjonatom "mowy ciała".
Previous
Next Post »

INFORMACJA

Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w §3 Polityki Prywatności Bloga.
0 Komentar

Dziękuję za podzielenie się swoją opinią.
Postaram się jak najszybciej odpowiedzieć :)