John Grisham - Czas zapłaty


Ocena 10/10
Wydawnictwo : Albatros
Data wydania : 09.07.2014 r.
Czy ktoś z Was zna Carla Lee Haileya? Głupie pytanie, Wy go znacie, zadam inne.
Czy ktoś z Was go pamięta?
Nie? Naprawdę?
To ten czarnoskóry, który zabił dwóch białych! Coś świta? A może pamiętacie dlaczego to zrobił?
Zresztą to chyba nie jest aż tak istotne.
Musicie jednak pamiętać Jake Brigance.
Spytacie, któż to? Jego adwokat!
I co z tego?
To on wygrał z całym Ku Klux Klanem, uzyskując wyrok uniewinniający.
Musicie to pamiętać!

John Grisham powraca jako 
prawdziwy mistrz gatunku! 

John Grisham w 1993 roku wydał jedną ze swoich najgłośniejszych powieści "Czas zabijania", zaledwie 3 lata później na jej podstawie powstał film. To był klasyczny Grisham. Wielka sprawa -> Czarny zabija dwóch białych, w tle z rasizmem i Ku Klux Klanem, Niebezpieczeństwo -> Podpalenie domu adwokata, to mało? Świetny kryminał, gra o wielką sprawę, mowa końcowa, którą trzeba znać, to był właśnie "Czas zabijania"! Wszystkim, którzy nie znają "Czasu zabijania" polecam przeczytać, jak znajdę czas chętnie sama do niej wrócę i umieszczę recenzję, ale teraz....

"Czas zapłaty" to nie kontynuacja "Czasu zabijania", niech Was to nie zniechęca. Osoby, które nie znają poprzedniej części też idealnie odnajdą się w tej najnowszej.

Jake Brigance to młody adwokat, który jakiś czas temu wygrał jeden z najgłośniejszych procesów w historii! Udało mu się przed białą ławą przysięgłych uzyskać wyrok uniewinniający dla czarnego Carla Lee Haileya, który zabił dwóch białych, cudowne prawda? Jake myślał, że stoi przed nim cały świat, niestety pomylił się. Prócz dobrej reputacji wśród czarnych mieszkańców nie zyskał NI-CZE-GO! Za sprawę otrzymał marne 900 dolarów, za dom, który mu spalono nie jest w stanie uzyskać należnego mu odszkodowania, mieszka wraz z żoną i córką w wynajętym domu z meblami z psiego targu, codziennie nosi broń, rozwiązuje proste sprawy za marne grosze, czy to jest to czego pragnął? NIE! I tu nagle nie wiadomo dlaczego dostaje list, nie byle jaki. Wygrywa prawniczy los na loterii! Otrzymuję sprawę z zakresu dziedziczenia, o jaką kwotę chodzi? 24 MILIONY DOLARÓW! Już rozumiecie?

John Grisham przeszedł sam siebie! Powrócił do najlepszych lat swojej twórczości. Nawiązanie do "Czasu zabijania" było genialnym posunięciem. Wielka stawka, wielka wygrana...to właśnie Grisham. Książka ma ponad 600 stron i uwierzcie nie będziecie się nudzić przez ani jedną sekundę!

Inne książki Johna Grishama
Inne książki wydawnictwa Albatros

Previous
Next Post »

INFORMACJA

Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w §3 Polityki Prywatności Bloga.
3 Komentar
avatar

Mnie Grisham nie porwał. Strasznie się męczyłam przy czytaniu jego książek ;) To nie dla mnie. ;)

Balas
avatar

Grisham to specyficzny autor, a jego książki należą do specyficznego gatunku. Dramat sądowy nie jest klasycznym kryminałem, ale to może i lepiej? :D Zawsze większa różnorodność. Dla mnie prawo amerykańskie to świetny temat na dobrą książkę, a że samo prawo mnie interesuje jest jak znalazł :)

Balas
avatar

A ja kryminałów nie czytam. A w zasadzie nie czytałam, choć powoli to się zmienia. Mimo wszystko nie sądzę, by dołączyły do moich ulubionych gatunków.
PS. Fajnie że mnie odwiedziałaś, bo dzięki temu Cię znalazłam. Witaj w blogosferze i życzę Ci duuużo satysfakcji w prowadzeniu bloga. Świetie piszesz, bardzo emocjonalnie ;)
PS2. Wyłącz weryfikację obrazkową, ona odstrasza ;)

Balas

Dziękuję za podzielenie się swoją opinią.
Postaram się jak najszybciej odpowiedzieć :)