Kilka dni po premierze - Anne Rice - Wilcze przesilenie

Ocena 9/10

Rebis Dom Wydawniczy

Data premiery : 26.08.2014 r.


Rzadko kupuję drugi tom jeśli nie posiadam pierwszego jednak w przypadku Anne Rice nigdy nie postępuję logicznie i według utartego schematu. Uwielbiam tą autorkę za to, że jedna część potrafi być lepsza od drugiej. Gdy czytałam "Dar wilka", nie sądziłam, że przeczytam drugi tom, który w dodatku należy do "Kronik wilczego daru" z przyjemnością więc będę czekała na resztę części, a teraz...Anne Rice ponownie mnie nie zawiodła i naprawdę nie żałuję, że zainwestowałam w tą książkę. Nie będę Wam streszczać poprzedniego tomu, recenzję znajdziecie tutaj -> klik.

Trudno opisać mi fabułę tej książki, nie zdradzając żadnych wątków, dlatego posłużę się notą wydawcy by uniknąć zdradzenia zbyt wielu szczegółów :

Historii "Daru wilka" ciąg dalszy...
Jest zima; chłód i szarość królują na Zachodnim Wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. W kominkach starego domu trzaska ogień - nadchodzi czas Jul. Dla Reubena Goldinga - który otrzymał wilczy dar - będą to święta niepodobne do innych...Czas Jul, znany chrześcijanom jako Boże Narodzenie, to pora równie święta dla zwykłych ludzi, jak dla Ludzi Wilków. Reuben dowiaduje się, że z obchodami pradawnego święta przesilenia zimowego łączą się rytuały, które jego nowi bracia zamierzają odprawiać w zaciszu puszczy.Niespodziewanie z mroku wyłania się duch - udręczona, milcząca istota budząca współczucie, a przecież zdolna do gorących uczuć. Reuben poddaje się jej magnetyzmowi i podczas gdy w miasteczku trwają gorączkowe, świąteczne przygotowania, poznaje zdumiewający sekret: istnieje świat duchów niepodobnych do Morphenkindów, pamiętających fantastyczne wydarzenia z zamierzchłych czasów i obdarzonych osobliwie mrocznymi, magicznymi mocami...
Anne Rice zabiera nas wgłąb magicznego świata Morphenkindów i nic już nie będzie dla nas takie samo. Do tej pory sądziliśmy, że tylko wilkołaki mieszkają wśród ludzi, jednak teraz dowiadujemy się, że w naszym świecie żyje wielu bezwiecznych. Autorka pozwala nam w końcu zapoznać się bardziej z plemieniem Morphenkindów, z jego tajemnicami i tradycjami, ale nie zdradza wszystkiego, czego pewnie dowiemy się w dalszych tomach. Nie powinno to jednak denerwować, wzbudza to raczej fascynację i dodaje nuty tajemniczości.

"Kudłaci zaś pląsać tam będą."

W tym tomie bardziej poznajemy historię Jima Goldinga, brata naszego głównego bohatera. Do tej pory sądziliśmy, że jest tylko księdzem, nie mamy jednak pojęcia jak wiele zła wyrządził wcześniej i ile zła może chcieć wyrządzić teraz, czy będzie w stanie nadal być kapłanem?

"Doceń ten ból, doceń wszystko, co cię z nią łączy, nawet strach. Doceń każdą chwilę, nawet tę, w której doznajesz porażki. Doceń ją, bo jeśli nie będziemy żyć pełnią życia, rok za rokiem, stulecie za stuleciem, wtedy zaiste będziemy martwi."

Co więcej do tej pory poznaliśmy zaledwie kilku członków plemienia, pojawiają się jednak obce sfory, które próbują zniszczyć życie Reubena, tylko po to by pokazać, jak nierealny jest plan Feliksa, by jemu podobni żyli wśród ludzi. To będzie dla Reubena ciężki czas, ponieważ dwie osoby, które są dla niego ważne staną przed wyborem "Czy przyjąć krzyżmo i żyć wiecznie?"

"Kochać, uczyć się, służyć."

Uwielbiam styl pisania Rice, jest prosty, bez wyszukanych słów, a jednak tworzy nutkę grozy, nawet przy sytuacjach, które nie powinny być dla nas straszne. Opisy są krótkie, ale za to niezwykle treściwe, nie stanowią głównej zalety powieści, gdyż są nią bez wątpienia dialogi. Jednak opis ceremonii Jul jest naprawdę niesamowity, czułam jakbym tam była.

To nie jest najlepsza powieść Anne Rice, nigdy już nie będzie "Kronik wampirów", to coś nowego to "Kroniki wilczego daru", są inne, zupełnie niepodobne do poprzednich jednak nie są złe. Nie jest to najlepsza książka jaką czytałam, nie mogę jej jednak ocenić niżej niż 9. Fabuła jest przemyślana, powoli poznajemy dalsze losy bohaterów, jednak zostaje nutka tajemnicy, która sprawia, że kupisz kolejny tom. Bohaterowie są dopracowani, tajemnice rodziny wychodzą na jaw, pojawiają się nowi bohaterowie, a akcja toczy się szybko.

Cóż mogę dodać? Polecam fanom Anne Rice, a także tym lubiącym dobre powieści fantasy. Jednak zdaję sobie sprawę, że wiele osób może ocenić tę powieść niżej, mimo to dla mnie jest to 9 i tak już zostanie, nieważne ile innych recenzji przeczytam i ile niedociągnięć znajdą inni.


Chcesz sam przeczytać nową powieść Anne Rice i ją ocenić? Chętnie wymienię tą książkę.
Wymiana książek -> klik


Inne książki Anne Rice
Inne książki wydawnictwa Rebis Dom Wydawniczy

Previous
Next Post »

INFORMACJA

Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w §3 Polityki Prywatności Bloga.
8 Komentar
avatar

Bezwieczni... Tego jeszcze nie było. Muszę przeczytać ;)

Balas
avatar

Jest tak dużo książek A. Rice, które chciałabym w końcu przeczytać. Tylko kiedy znaleźć na to czas :)

Balas
avatar

Nigdy jeszcze nie czytałam książek tej autorki. Po Twojej recenzji chcę to zrobić. W końcu to mój gatunek, klimat i wydaje mi się, że też historia. Myślę, że ją przeczytam.
Pozdrawiam ;)
lustrzananadzieja.blogspot.com

Balas
avatar

Ja uwielbiam Rice za lepsze i gorsze książki, bo dla mnie ta autorka zawsze trzyma poziom, dlatego nie potrafię jej przyznawać niskich ocen. Polecam z czystym sercem "Kroniki wilczego daru", Stare "Kroniki wampirów", "Czas aniołów", jak i "Dzieje czarownic z rodu Mayfair", bo warto :D Może jeszcze kiedyś o nich napiszę

Balas
avatar

Uwielbiam fantasy, więc książka dla mnie.
Jeszcze nie czytałam nic tej autorki, ale nie powiem zainteresowałaś mnie :)

Balas
avatar

Przeczytam z pewnością i mam nadzieję, że mnie nie A. Rice nie zawiedzie mnie i tym razem.
Zapraszam do mnie
www.nalogowy-ksiazkoholik.blogspot.com

Balas
avatar

Najbardziej podoba mi się jedno Twoje stwierdzenie: to , że opisy są krótkie i treściwe, a przeważają dialogi. Po Pandorze miałam dość rozwlekłych opisów i porzuciłam autorkę, a może teraz do niej powrócę ;)

Balas
avatar

ooooo moje klimaty. :)
z chęcią przeczytam. :)

Balas

Dziękuję za podzielenie się swoją opinią.
Postaram się jak najszybciej odpowiedzieć :)