„Nieobchodzone rocznice”


Dzień pierwszy września jest dla nas dniem rozpoczęcia roku szkolnego. Rzadko w telewizji wspomina się o ważnej rocznicy, która jest właśnie tego dnia. Ze szkół zniknęły apele, minuty ciszy. Dzieci wita się w nowym roku szkolnym, poznają wychowawców lub rozmawiają ze starymi, dyrektorka mówi parę słów, a historycy milczą, nie psują tego dnia. Tak nie powinno być.


Dnia 1 września 1939 roku, w piątek rozpoczął się konflikt, który już 3 września pochłonął cały świat. Mowa tu o II wojnie światowej, o konflikcie, który trwał od 1 września 1939 roku do 2 września 1945 roku.
1 września 1939 roku Niemcy napadły na Polskę. Wojna rozpoczęła się o 4:45, gdy niemiecki pancernik szkolny „Schleswig-Holstein” rozpoczął ostrzał Westerplatte, Wojskowej Składnicy Tranzytowej na terenie Wolnego Miasta Gdańska.

Nigdy nie wolno nam o tym zapomnieć. Polska została zrównana z ziemią podczas tej wojny, wiele osób poniosło śmierć. Nie byli to tylko ludzie narodowości polskiej, ale także żydowskiej i każdej innej. Ludzie ginęli w obozach koncentracyjnych, przechodząc potworne męki. Ginęli podczas wojennych starć, czy ataku bomby atomowej na Hiroszimę i Nagasaki. Podczas tej wojny doszło do wielu ludobójstw, zginęło mnóstwo cywili i żołnierzy i nigdy nie wolno nam o tym zapomnieć.

Zarzuca się Polsce, że świętuje mnóstwo wydarzeń, które często nie są zwycięskie. Niestety taka jest już nasza martyrologia. Więcej w niej porażek, morderstw niż chwalebnych zwycięstw. Mimo to czcimy te rocznice. Co roku dnia 1 sierpnia o tzw. Godzinie W w całej Polsce rozbrzmiewają syreny, na cześć ludzi, którzy w 1944 roku rozpoczęli powstanie warszawskie. Pamiętamy o ofiarach zbrodni katyńskiej, co raz więcej mówimy o „Grudniu 70”, a dnia 1 września milczymy.


Dzień 1 września jest ważny dla dzieciaków, ale jest też dniem pamięci i niech tak zostanie. Niech do szkół wrócą minuty ciszy, niech w wiadomościach mówi się otwarcie o rocznicy. Nam nie wolno zapomnieć, bo jeśli my zapomnimy, to późniejsze pokolenia zapomną o tych strasznych wydarzeniach.
Previous
Next Post »

INFORMACJA

Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w §3 Polityki Prywatności Bloga.
2 Komentar
avatar

Piękne słowa. Nic więcej nie mogę napisać.

Balas
avatar

1 września to zawsze jest bardzo przygnębiający dzień. Nie dosyć, że uczniowie idą do szkoły, to jeszcze na dodatek jest to rocznica wybuchu II wojny światowej. I jeszcze w tym roku pogoda jest mega dołująca (przynajmniej u mnie). Piękne słowa :)

Balas

Dziękuję za podzielenie się swoją opinią.
Postaram się jak najszybciej odpowiedzieć :)