Wampir...wampir...wampir


Wizerunek wampira bez zwątpienia ewoluował, stał się właściwie bardziej przyjacielski, podobny do nas ludzi. Literatury o wampirach jest mnóstwo podobnie jak filmów, trzeba tylko znaleźć coś dla siebie.

Wampiry pojawiły się w wielu wierzeniach ludowych pod postaciami strzyg lub innych stworów, choćby inkubów. Były wampiry wysysające krew, sny, kuszące mężczyzn i kobiety. Często uważano za nie samobójców, morderców, zamordowanych. Posiadano specjalne sposoby chowania ciał, aby wampiry nigdy nie powstały z grobów. Mówiono, że jeśli na trumnie położy się różę wampir z niej nie wyjdzie, miał umieć zmieniać kształty w nietoperza czy wilka, nie mógł wejść do domu gdy nie został do niego zaproszony, zabić go można było osikowym kołkiem, itp.

Oczywiście o wszystkich wierzeniach ludowych napisać się nie da, jest ich niezliczona ilość. Jeśli kogoś to interesuje polecam książkę : „Tajemnicza historia wampirów” Claude Lecouteux -> TU, gdyż to naprawdę fascynująca lektura dla znających temat. Zawiera najsłynniejsze gatunki wampirów, sposoby radzenia sobie z nimi, relacje świadków z tam tego czasu.
Od czego jednak zaczęła się fascynacja wampirami na wysoką skalę?


Oczywiście od pana Draculi, który zawędrował do Hollywood.
Bram Stoker urodził się w roku 1847 w Dublinie. Był dziennikarzem i sekretarzem znanego aktora, autorem wielu opowiadań dla dzieci, powieści erotycznych oraz fantastycznych. Żadna z jego prac nie przebiła swą popularnością gotyckiej opowieści o hrabim Draculi wydanej w roku 1897. Podobno Bram Stoker pisał ją wiele lat, odwiedził wtedy Transylwanię, gdzie znalazł zapiski o Wladzie Palowniku, na którego życiu oparł się w swej powieści.
Książka oczywiście warta polecenia dla fanów powieści grozy i oczywiście fanów wampirów. Pisana jest w formie dziennika i naprawdę warta przeczytania.
„Dracula” wywołał ogromne emocje, od razu powstało mnóstwo filmów o wampirach. Pierwsze były filmy nieme „Nosferatu” nakręcone w roku 1922. Powoli pojawiały się filmy o synu Draculi, córce Draculi i wiele wiele innych, przemysł rósł w siłę, wzrastała też liczba pomysłów. Osobiście oglądałam wersję Draculi z roku 1992 i powiem szczerze jest całkiem dobra.

Co cechuje Dracule?
 • okrucieństwo,
 • tajemniczość,
 • hrabia nie może wychodzić na słońce,
 • przepełnienie erotyzmem,
 • krew, która jest wszędzie,
 • hrabia na pewno nie wygląda na młodego i pięknego, ale to niczemu nie przeszkadza,
 • spanie w trumnie.

Następcy?
 • Film Dracula 2000 jest naprawdę świetnym widowiskiem, występuje w nim oczywiście Dracula, ale nie warto w nim szukać powiązania z oryginałem.
 • Książka „Dracula Nieumarły” wydana w roku 2009 przez Stoker'a Dracre'a i Holt'a Ian'a. Moim zdaniem jest to nieudane naśladownictwo Draculi, zakończone ogromną porażką, ale każdy ma własne zdanie.

Kolejnym chyba przełomem w dzisiejszym pojmowaniu wampirów była seria „Kroniki wampirów” napisana przez Annę Rice. -> Recenzja
Stare kroniki :
Wywiad z wampirem (premiera : 1976, 2005)
Wampir Lestat (premiera : 1985, 2005)
Królowa Potępionych (premiera : 1988, 2007)
Opowieść o złodzieju ciał (premiera : 1992, 2006)
Memnoch Diabeł (premiera : 1995, 2007)
Wampir Armand (premiera : 1998, 2007)
Merrick (premiera : 2000, 2008)
Krew i złoto (premiera : 2001, 2006)
Posiadłość Blackwood (premiera : 2002, 2006)
Krwawy Kantyk (premiera : 2003, 2007)

Nowe kroniki :
Pandora (premiera : 1998, 2008)
Wampir Vittorio (premiera : 1999, 2008)

Anna Rice żyje i ma się dobrze, wielu rzeczy, które napisała dziś się wypiera, nie zmienia to faktu, że jest to jedna z najlepszych serii o wampirach. Starym kronikom, które z czystym sercem polecam (nie wszystkim) towarzyszy Wampir Lestat, który występuje w każdej części nie ważne czy jako poboczny bohater czy postać główna.

Powstały również dwa filmy, które warte są zobaczenia :
 • Wywiad z wampirem (1994 r., Brad Pitt, Tom Cruise)
 • Królowa Potępionych (2002 r.)

Co cechuje?
 • erotyzm,
 • powiązanie ze światem magii,
 • wampir będący z wyglądu aniołem,
 • ucieczka przed światłem słońca,
 • wytrwałość na słońce poprzez długie życie,
 • więzy miłości, przyjaźni,
 • przemyślenia godne ludzi,
 • uwielbienie sztuki,
 • picie krwi ludzkiej dla zabawy, bądź dla przeżycia,
 • spanie w trumnie lub łóżku.


W dzisiejszej literaturze również pojawiło się wiele książek o wampirach, nie sposób pisać o nich wszystkich, podobnie dzieje się z filmami, pozwolę sobie więc wspomnieć o trzech seriach seriach.


Dobrze znany wszystkim „Zmierzch” Stephanie Meyer, który podbił serca wielu polskich nastolatek. Seria zawiera cztery tomy, których tytuły znają prawie wszyscy :
Zmierzch 2005
Księżyc w Nowiu 2006
Zaćmienie 2007
Przed świtem 2008
Drugie życie Bree Tanner 2010
Książki oczywiście wywołały wielką falę jednak mało miały wspólnego z prawdziwymi wampirami. Była to seria dla nastolatek, mało brutalna, zawierająca wiele wątków miłosnych i rozterek głównej bohaterki. Z filmami wcale lepiej nie było, po prostu są, nie są genialne, ale przyjemne dla oka.

Co cechuje?
 • wampiry mogą przebywać w słońcu,
 • skóra wampira w słońcu błyszczy,
 • nie potrzebują snu,
 • pijąc krew zwierząt mają oczy złote,
 • pijąc krew ludzką mają oczy czerwone,
 • po każdym ukąszeniu zostaje blizna w kształcie półksiężyca,
 • żyją one normalnie koło ludzi.

Kolejną serią, o której warto wspomnieć jest „Akademia wampirów” Richelle Mead.
Myślę, że niestety w Polsce jeszcze nie za bardzo dostrzegana, na pewno nie bije zmierzchu popularnością, ale wydaje mi się dużo ciekawsza. Tomy są krótkie, nie ma bezsensownego rozwlekania akcji, a bohaterowie są barwni.
Akademia wampirów 2007, 2010
W szponach mrozu 2008, 2010
Pocałunek cienia 2008, 2010
Przysięga krwi 2009, 2011
W mocy ducha 2010, 2011
Ostatnie poświęcenie 2010,2012

Co cechuje ?
 • wampiry (moroje) piją krew ludzi za ich zgodą,
 • funkcjonują w dzień,
 • dampiry to ochroniarze moroi, nie żywią się krwią,
 • strzyga to wampir w prawdziwym tego słowa znaczeniu,
 • wyglądają jak normalni ludzie.
Recenzja -> TU


Trzecia seria to „Wampiry z Morgaville” Rachel Caine. Seria również warta przeczytania, porzucająca również ideały dawnych wampirów, ale lekka i odpowiednia na wakacje.
Przeklęty dom 2006, 2009
Bal umarłych dziewczyn 2007, 2009
Nocna aleja 2007, 2009
Maskarada szaleńców 2008,2009
Pan ciemności 2009,2010
Godzina łowów 2009, 2010
Rozwiane cienie 2009,2010
Pocałunek śmierci 2010,2010
Miasto widmo 2010,2011
Pojedynek 2011,2011
Ostatni oddech 2011
Black Dawn 2012

Co cechuje?
 • wampiry sterują życiem ludzi,
 • wszystko jest tajne,
 • nie śpią,
 • uważają na słońce,
 • piją krew.

Wampirów wokół nas jest mnóstwo, są książki, filmy, serialne, gry komputerowe. Można w nich znaleźć coś dla siebie, bo w dzisiejszych czasach wampir to nie krwawa bestia, a dystyngowana osoba.


Previous
Next Post »

INFORMACJA

Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w §3 Polityki Prywatności Bloga.
13 Komentar
avatar

Wampiry ze Zmierzchu to nie wampiry ;..;
A tak serio, wampiry są spoko, ale już mi się przejadły. Wszędzie ich pełno i niezależnie, jak bardzo kreatywnie autor obmyśli to, jak ich przedstawić, to po prostu mnie to już nie ciekawi.
No może oprócz Drakuli, tę książkę mam w planach od dłuższego czasu :)

Balas
avatar

Drakula to prawdziwa klasyka gatunku, może się wydawać trochę inny i z początku nieciekawy, ale naprawdę warto do niego zajrzeć :D Wampiry chyba nigdy mi się nie znudzą, ale naprawdę szukam tylko tych ciekawszych pozycji.

Balas
avatar

Pełno ich wszędzie, ale ja tam lubię:D Podobała mi się seria AW, choć życie w tym świecie i taki typ wampira niezbyt mi odpowiada:)

Balas
avatar

Czytałam tylko ,,Akademię wampirów" i bardzo mi się spodobała. Muszę przeczytać ,,Draculę":)

Balas
avatar

Temat napisany chyba specjalnie dla mnie (dziękuję Artemis:)), choć wampiry przeszły już do klasyki gatunku i smutno mi sie robi, gdy czytam kolejne nietrafione propozycje wydawnicze z ich udziałem. Zachowało się jednak kilka naprawdę świetnych powieści, które warto przeczytać. Po ich recenzje zapraszam do mnie. W szczególności, że mam na swoim blogu kilku zajadłych przeciwników wampiryzmu i przyda mi się poparcie :)

Balas
avatar

Dziękuję za tak miły odzew :D Nie sądziłam, że komuś mój post przypadnie do gustu ;)

Balas
avatar

Ciekawe podsumowanie ;) Powiem Ci, że ja wampiry bardzo lubię i miałam w życiu etap, kiedy przeczytałam wszelkie dostępne PR ;) dziś trochę głupio mi na samą myśl o tym (bo niektóre były naprawdę koszmarne), ale cóż, każda lektura w jakiś sposób kształtuje człowieka.
PS. Edward nawet mi się kiedyś śnił ;)

Balas
avatar

Niech rękę podniesie ta, której Edward kiedyś się nie podobał :D

Balas
avatar

Wczoraj oglądałam ,,Akademię Wampirów", nie wiedziałam, że to na podstawie książki. Całkiem fajny film :) ,,Zmierzch" kiedyś bardzo mi się podobał, teraz mam wrażenie że trochę za dużo tych wampirów, wilkołaków itd. No cóż...rynek niedługo i tym się zachłyśnie. Zobaczymy, co będzie dalej. Pozdrawiam :)

Balas
avatar

Osobiście uważam, że film Akademia wampirów był znacznie gorszy niż książka :D zupełnie nie oddał jej klimatu

Balas
avatar

Wszędzie te wampiry, nawet Heathcliff rzekomo miał być jednym z nich. ;) Jeśli lubisz ten motyw, polecam "Carmillę" (ciekawe wcielenie, jedno z najwcześniejszych) i serial o Buffy (bardzo fajna gra z konwencjami).

Balas
avatar

Pamiętam doskonale serial "Buffy postrach wampirów". Był świetny! Z tych nowszych produkcji, znam tylko "Zmierzch", jak każdy zresztą chyba. Ale muszę kiedyś koniecznie obejrzeć "Wywiad z wampirem", w końcu cudowny Brad Pitt tam gra:))

Balas
avatar

"Wywiad z wampirem" to naprawdę dobry film. "Królowa potępionych" wyszła im już trochę gorzej, szczególnie, że próbowali połączyć dwie grube pozycje...no cóż. Serial znam, był genialny :D A co do "Carmilli" sporo o niej czytałam, czas w końcu po nią sięgnąć. Dziękuję za polecenie :)

Balas

Dziękuję za podzielenie się swoją opinią.
Postaram się jak najszybciej odpowiedzieć :)