Aprilynne Pike - Ocalona + 30-Day Book Challenge - Day 20

Tak naprawdę po tej książce nie spodziewałam się niczego. O bestsellerowym cyklu "Skrzydła" kilka razy słyszałam jednak nigdy mnie do niego nie ciągnęło, ale dzięki niemu autorka Aprilynne Pike była mi już znana (jakoś nie mogę zapomnieć jej imienia :D).
Opis na okładce moim zdaniem nie oddaje klimatu tej książki, a mimo to ją kupiłam. Dlaczego?Zacznijmy od tego co ostatnio weszło mi w nawyk, a więc od wydania. Muszę przyznać, że okładka moim zdaniem jest CUDOWNA, oczywiście zdjęcie tego nie oddaje. Ma natomiast cudowne kolory, piękną twarz dziewczyny o nieskazitelnej cerze, intrygujące oczy i trójkąt. Osobiście bardzo lubię symbolikę trójkątów, tudzież piramid.
Książka ma 326 stron, drobnym drukiem i została podzielona na 40 rozdziałów, są one na tyle krótkie, że usprawnia to szybkie czytanie.

No dobra, a teraz o co chodzi ...

Tavia miała niegdyś wielki talent plastyczny, miała marzenia, stypendium w szkole artystycznej i przede wszystkim miała rodzinę, matkę i ojca, była jedynaczką, miała również zdrowie i była "normalna"... jednak wszystko to straciła w jednej chwili, podczas katastrofy lotniczej, w której zginęło ponad 200 pasażerów, a ona jedna przeżyła w niewyjaśniony sposób. To prawda przeżyła, ale jakim kosztem? Straciła swój talent plastyczny, a wraz z nim stypendium, straciła rodziców, straciła zdrowie i fizyczne, i psychiczne, a także swoją "normalność", bo w wyniku katastrofy zyskuje zdolności parapsychiczne...
Tavia jest w niebezpieczeństwie ze względu na to kim jest, będąc "Przyziemną" powinna uciekać i od Reduciatu i Curatoriatu, ale nie może, bo o tym nie wie, a oni otaczają ją, są wszędzie...

Zacznijmy od tego, że mamy tu trójkąt! Co prawda trochę się on wyróżnia, gdyż mamy sobie Travię, Bensona, który ma wobec niej niecne zamiary, a także Quinna, który jest jej miłością z innego wcielenia, ojej....Ja nie wiem czy my naprawdę aż tak kochamy te trójkąty? Czytając powieści dla nastolatek mam wrażenie, że 9/10 ma w sobie "trójkąt", udany czy nie on tam jest! Nie wspomnę już o tym, że i w "Mieście 44" był trójkąt, eh...

Pomysł autorki nie jest jakoś specjalnie oryginalny. Co prawda z nazwami "Curatoriatu" czy "Reduciatu" się jeszcze nie spotkałam, ale z samym wątkiem wcieleń, odzyskiwaniem wspomnień i z zakonami uganiającymi się za nastolatkami już nie raz. Przypomniało mi to o "Dziewczynach z Hex Hall" oraz serię "Magiczny krąg", ale cóż ciężko wymyślić coś naprawdę innego skoro wszystko już było.

Pomimo tych wad, które zauważyłam, to ...

Historia może nie jest jakaś cudowna i bardzo odmienna od innych powieści dla nastolatek, ale została umiejętnie napisana. Nie nudzimy się podczas czytania. Akcja bardzo szybko nabiera tępa i praktycznie się już nie zatrzymuje, aż do ostatniej strony. 

Główna bohaterka Tavia nie jest taka zła w tym całym trójkącie. Jeśli miałabym odświeżyć sobie pamięć i przypomnieć sobie Lady Singer (Rywalki-Elita-Jedyna), to naprawdę wolę Tavię. Po katastrofie przytłacza ją ból i fizyczny, i psychiczny, a mimo to stara się nie załamywać i iść naprzód. Pomimo początkowego zauroczenia jednym z panów, potrafi dokonać wyboru wbrew wszystkiemu, wyboru od którego może zależeć życie ludzi (nic więcej Wam nie zdradzę :D) i swojego postanowienia trzyma się aż do zdrady. Na pewno jest to bardzo ciekawa postać.

W zasadzie polecam nastolatkom, które są fankami trójkątów, fantasy, itp. Jednak także tym, które mają ochotę spędzić popołudnie z książką o wartkiej akcji i ciekawych bohaterach.DAY-20: Favorite romance book
Ulubiony romans


Hahahahahaha....padłam jak zobaczyłam to pytanie. Cóż....z moją miłością do romansów wybór był naprawdę ciężki.

Postanowiłam wybrać Colleen Hoover "Pułapka uczuć".
Nie jest to typowy romans (i całe szczęście!) natomiast historia bardzo przypadła mi do gustu. Jeśli chodzi o relacje pomiędzy kochankami są one na tyle trudne, że nie nudzą i nie ma trójkątów!


Previous
Next Post »

INFORMACJA

Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w §3 Polityki Prywatności Bloga.
16 Komentar
avatar

Chyba już wyrosłam z takich książek... Ale pewnie znajdzie się spora liczba osób, którym się spodobają takie książki :)

Pozdrawiam i zapraszam do mnie :)

Balas
avatar

Czytałam spory fragment jednej z książek tej Autorki i nawet nieźle pisze.

Balas
avatar

Uwielbienie autorów do trójkątów miłosnych jest dla mnie niepojęte. Rozumiem, że mógłby to być ciekawy wątek, ale nie wtedy, kiedy co druga książka taki ma :D Po książkę pewnie kiedyś sięgnę, bo ciekawi mnie od kiedy tylko zobaczyłam ją w zapowiedziach :)

Balas
avatar

Pierwszy raz o niej słyszę, ale zapowiada się całkiem interesująco ;)
Pozdrawiam!

Balas
avatar

Kiedyś sięgnęłabym od razu, ale już wyrosłam z takich młodzieżówek ;) ale jednak gdyby trafiła w moje ręce, to bym przeczytała.

Balas
avatar

To chyba książka nie dla mnie, wątki fantastyczne i miłosne trójkąty nie powalają mnie już na kolana ;)

Balas
avatar

Trójkącik? Znowu? Odpuszczę sobie.
Ja miałabym łatwy wybór. W końcu czytałam tylko jeden romans :)

Balas
avatar

Czasami lubię przeczytać takie książki, więc może kiedyś się skuszę. Co do "Pułapki uczuć" - nie czytałam książek tej autorki, chociaż jest o niej bardzo głośno ostatnio, ale jakoś mnie do niej nie ciągnie...

PS: "Ogród Kamili" sobie wypożyczę z biblioteki i jeśli mi się spodoba, to może będę chciała mieć inne książki autorki w domu :)

Balas
avatar

Znam autorkę i pamiętam, że dawniej się w niej bardzo zaczytywałam, ale teraz chyba już mnie do niej nie ciągnie :)

Balas
avatar

Ja chcę tę książkę! Wymieńmy się na coś :)

Balas
avatar

Niestety już się wymieniłam :(

Balas
avatar

Obie pozycje mnie ciekawią , zwłaszcza ta pierwsza. Z pewnością się za którąś z nich w najbliższym czasie zabiorę!
Pozdrawiam, Shelf of Books :)

Balas
avatar

Szkoda, to dlaczego nie zaktualizowałaś posta, hmm? ;)

Balas
avatar

W poście zapomniałam :( Zrobiłam tylko aktualizacje w "Wymianie", wybacz :D

Balas
avatar

W sumie, taka przeciętna,schematyczna historia, a ja i tak byłabym skłonna ją przeczytać:)) Może nie teraz, bo mam na razie cały stos do czytania, ale w nieco dalszej przyszłości czemu nie:)

Balas
avatar

gdy odnajdę ją w bibliotece to napewno przeczytam. :)

Balas

Dziękuję za podzielenie się swoją opinią.
Postaram się jak najszybciej odpowiedzieć :)