Carpe diemMamy już jesień i nie ma co się przed nią wzbraniać, a wraz z jesienią nadchodzi i jesienna melancholia. Jesień to pora roku, która naprawdę skłania mnie do myślenia, niekoniecznie o sesji zimowej, np. dzisiaj do głowy na jakże, fascynującym prawie jednostek samorządu terytorialnego, przypomniałam sobie o starej łacińskiej frazie "carpe diem", a z tego wyszło coś takiego ...


Carpe diem

Carpe diem z języka łacińskiego znaczy tyle co „chwytaj dzień”. Pierwszy raz ten motyw pojawia się w pieśni Horacego „Carpe diem”. Od tamtego momentu przywoływany jest wielu pieśniach i filmach. Osobiście uwielbiam „Stowarzyszenie umarłych poetów”. Film ten idealnie przekazuje myśl Horacego.

Mknie rok za rokiem, jak jedna godzina.
Więc łap dzień każdy, a nie wierz ni trochę
W złudnej przyszłości obietnice płoche.
(fragment „Carpe diem” Horacego)

Nie każdy z nas docenia ten piękny dar jakim jest życie.
Nie każdy z nas dostrzega jak ucieka nam ono przez palce.

Codziennie snujemy plany na przyszłość, marnujemy dni. Dopiero po swojej chorobie, jaką był nowotwór zrozumiałam znaczenie słów „carpe diem”. W momencie gdy mogłam stracić swoje życie zaczęłam się nim cieszyć. Dzięki temu doświadczeniu potrafię zatrzymać się na ulicy i obserwować, jak piękny kolorowy liść odrywa się od gałęzi wielkiego drzewa i powoli spada na ziemię. Nie wielu z ludzi to potrafi.

Dlaczego warto korzystać z życia?
Dlaczego warto spełniać swoje marzenia?

Musimy pamiętać, że życie jest darem, który otrzymujemy tylko raz. Nie mamy szansy jego powtórzenia. Wszyscy powinniśmy żyć według słów :

Poszedłem do lasu, wybrałem bowiem życie z umiarem. Chcę żyć pełnią życia, chcę wyssać wszystkie soki życia. Żeby zgromić wszystko to, co życiem nie jest. Żeby nie odkryć tuż przed śmiercią, że nie umiałem żyć.(„Stowarzyszenie umarłych poetów” Nancy H. Kleinbaum)

Szczęśliwy jest tylko ten człowiek, który potrafi znaleźć złoty środek pomiędzy biegiem życia, a swoimi marzeniami. Nawet gdy wszystko idzie źle, musimy iść dalej. Nie marnujmy życia, bo drugiego nie dostaniemy. To smutne, ale jeszcze nie jest za późno. Dopóki żyjemy możemy cieszyć się życiem. Musimy tylko zacząć żyć pełnią życia, a przecież to wcale nie tak dużo.

Jesteś zabiegany?
Nie masz na nic czasu?

Zatrzymaj się!

Usiądź na ławce w parku, w domu na kanapie, w biurze, w autobusie, weź trzy głębokie wdechy, uśmiechnij się i zacznij myśleć według zasady „carpe diem”!


Co o tym myślicie? :D
Previous
Next Post »

INFORMACJA

Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w §3 Polityki Prywatności Bloga.
0 Komentar

Dziękuję za podzielenie się swoją opinią.
Postaram się jak najszybciej odpowiedzieć :)