Jarosław Prusiński - Szary mag

***Wydawnictwo : Wydaje.pl *** Rok wydania : 2014 *** Liczba stron : 54 *** Lubimy czytać *** Wydaje.pl***Wstęp do trylogii***Ocena : 8/10***

Szary mag [Jarosław Prusiński]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE
"Szary mag" to po prostu tytuł i pasująca okładka, które jako całość bardzo rzuciły mi się w oczy. Widziałam na jakimś blogu recenzję i zainteresowałam się samym ebookiem, jak również i stroną "wydaje.pl". Jak się już pewnie domyślacie "Szary mag" to debiut, co więcej bardzo udany.

– Szukasz guza? – warknął. – Wynocha, bo rozpłatam twoją niewolnicę!
– O tak, tak – zaśmiał się szyderczo mag. – Myślisz, że możesz ruszyć choćby palcem?  (...)
– A ty chcesz zobaczyć, co masz w środku? – zwrócił się do tego z jednym zębem. – Mogę rozciąć cię teraz, tak jak lubisz.
Autor - Jarosław Prusiński
Absolwent Politechniki i zarządzania.
Miłośnik literatury, poezji śpiewanej i fotografii.
"Szary Mag" jest debiutancką powieścią autora, która znalazła uznanie nie tylko wśród miłośników gatunku.
Świat bohaterów powieści nie jest powieleniem utartych ścieżek, został stworzony od nowa, czytelnik sam musi go odkryć i zrozumieć. Nietypowa narracja pokazuje ten świat z różnych punktów widzenia, opowieść wciąga, daje do myślenia.


Kilka słów. "Szary mag" to minipowieść, która jest zarazem wstępem do nowej, polskiej trylogii fantasy (dwie pozostałe części będą pełnoprawnymi powieściami). 
Akcja powieści rozgrywa się w świecie, w którym słowa nie służą tylko do komunikacji. Magowie potrafią nimi władać i w sposób niezwykły wykorzystywać ich moc tworzenia. Niestety nie każdy może zostać magiem, a i życie maga wcale nie jest takie kolorowe. "Monopol" na magię posiada Zakon, na którego czele stoi Kontur wraz z innymi świętymi mężami obdarzonymi darem. Tylko oni mają do niej prawa, ponieważ to właśnie oni zostali wybrani przez bezimiennych bogów.

Inny świat. Autor ukazał nam świat, w którym bohaterowie muszą mierzyć się z samotnością i niezrozumieniem, a jedyną ich pociechą jest to, że miłość może być silniejsza niż czary, która tak jak one, nie jest przeznaczona wszystkim.

Bohaterowie. Szczerze mówiąc jestem pod wrażeniem, dlaczego? Pozycja ma tylko 54 strony, to bardzo mało, nie oszukujmy się. Autor jednak podołał, kreacje jego bohaterów są bardzo udane, wyraziste. Choćby taki tytułowy Szary Mag jest postacią bardzo tajemniczą, intrygującą, posiadającą jakieś zasady moralne w tym świecie pozbawionym empatii. 

Język. Bardzo rzadko czytam, krótkie formy, nie przepadam za nimi, jednak w tym wypadku język autora przypadł mi do gustu. Czytanie tej minipowieści było dla mnie czystą przyjemnością.

Podsumowanie. Myślę, że "Szary mag" miał na celu zapowiedź czegoś większego, w końcu pozostałe części trylogii mają być pełnoprawnymi powieściami. Czy autor osiągnął taki cel? Bez wątpienia! Polecam ją wszystkim miłośnikom fantasy, ale nie tylko. Książka Prusińskiego jest bowiem świetnym pomysłem na umilenie czasu wolnego. 

Została sama z myślami, które dręczyły ją przez cały dzień. Doszła do wniosku, że nie jest nic warta po tym, jak zareagowała tam, w tym zadżumionym mieście. Nie ma już sensu dalsze życie. Myśląc o tym wszystkim, poczuła nagle przypływ złości. Na wielkiej fali obrzydzenia do samej siebie wywołała nienawiść do jedynej osoby, która z nią była. Do maga. (...) 
Nie potrafiła nienawidzić tego człowieka, choć nie znała jego zamiarów. Czy chce ją sprzedać i dlatego jej nie dotknął, żeby zachować jej dziewictwo? A może chce z niej zrobić swoją uczennicę? Tylko po co?
Książka bierze udział w wyzwaniu czytamy ebooki :

.
Previous
Next Post »

INFORMACJA

Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w §3 Polityki Prywatności Bloga.
0 Komentar

Dziękuję za podzielenie się swoją opinią.
Postaram się jak najszybciej odpowiedzieć :)