Kelly Creagh - Nevermore : Kruk

*** Tytuł oryginału : Nevermore *** Wydawnictwo : Jaguar *** Data premiery : 9 listopad 2011 rok *** Lubimy czytać *** TOM I *** Ocena : 7/10

Nevermore. Kruk [Kelly Creagh]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE


Jakiś czas temu (kiedy jeszcze miałam czas żeby pójść do biblioteki), zobaczyłam ją na półce i zapamiętałam okładkę.  Kiedy dostałam okazję żeby po nią sięgnąć, nie wahałam się. Naprawdę nie żałuję.
Uważaj, czego pragniesz... Możesz to otrzymać.

Isobel jest kapitanem szkolnej drużyny czirliderek, jej chłopakiem jest przystojny zawodnik drużyny futbolowej, a więc typowa amerykańska historia. To wszystko jednak w bardzo szybkim tempie ulega zmianie. Zawsze twierdziłam, że zadania w grupie niszczą życie, a ta historia jest tego najlepszym dowodem. Od kiedy Pan Swanson, nauczyciel literatury angielskiej, wymyślił szkolny projekt, w którym Isobel ma pracować z Panem - Ciemności - Krypto wampirem - Niesympatycznym Chuliganem- Gotem - Varenem, jej życie biegnie ku końcowi, i to dosłownie ...

Nie ma nic z wyjątkiem cierpienia i żalu, gdy myślimy o rzeczach i ludziach, których nie możemy mieć, o możliwościach, których nigdy nie zyskamy.„Nevermore” to debiutancka powieść amerykańskiej pisarki Kelly Creagh, mieszkającej w Kentucky, uzależnionej od kawy pasjonatki twórczości Edgara Allana Poego. Kelly jest absolwentką Uniwersytetu Spalding i instruktorką tańca brzucha.
(TU)

Pomysł. Na początku myślałam, że to kolejna powieść młodzieżowa, na którą nawet nie zwrócę uwagi. Sięgnęłam po nią, tylko dlatego, że zainteresowały mnie okładka i opis. Książka faktycznie posiada schemat : super popularna dziewczyna, chłopak odludek, miłość, akcja, czas uratować świat. Pomimo tego jest to naprawdę interesująca pozycja. Autorce udało się uciec od rutyny, wprowadziła coś nowego. Podoba mi się również fakt, że skorzystała z fragmentów twórczości Edgara Allana Poego. Bardzo umiejętnie wplotła je w akcję, jak również w dosyć niezwykły sposób oddała sam klimat, jego twórczości. 


-Co to znaczy "przenikliwy"?

-To przymiotnik. Oznacza na przykład kogoś, kto w księgarni mógłby wpaść na pomysł, żeby znaleźć słownik, zamiast zadawać tysiące pytań.Bohaterowie. Nasza Isobel, początkowo wydaje się zwykłą chirliderką - ładna, głupia, blondynka (bez urazy, taki mam utrwalony stereotyp). Jednak okazuje się, że posiada coś takiego jak sumienie, ma również problemy w kontaktach z rodzicami, i wcale nie ma tylu przyjaciół, jak jej się wydaje. To postać trochę niekonsekwentna, jest bardzo zmienna, jednak z drugiej strony tyle się w jej życiu dzieje, że chyba trudno się dziwić. 
Również irytujący są bohaterowie poboczni, autorka konsekwentnie wplata ich w akcję, ale nie są oni tak ważni, jak Varen i Isobel, więc nie mają jakby osobowości, czegoś im brakuje.

Natomiast jeśli chodzi o kreację Varena to jestem zachwycona! Autorce wyszedł cudowny, tajemniczy, samotnik.

-Masz. Jeśli się coś z nią stanie będę musiał zabrać twoją duszę.
-O dzięki, proszę bardzo jest ładna i poręczna.


Akcja. Jeśli o mnie chodzi to nie była do końca płynna. Autorka prowadziła ją niekonsekwentnie. W niektórych momentach wszystko działo się bardzo szybko, czasem się trochę wlokło.

Możesz mnie dotknąć, ale nie możesz skrzywdzić.

Dialogi. Są bardzo mocną stroną tej pozycji. Bohaterowie tej powieści, nie dość, że bardzo lubią się ze sobą przekomarzać, to w dodatku wiedzą jak to robić. 

-Rany! Twój tata jest w mafii?
-Prawdę mówiąc jest ortodontą...

Trójkąt? I Was zaskoczę! Jednak można stworzyć powieść bez trójkąta! Oczywiście jeśli ktoś by się bardzo uparł, to go znajdzie, ale nie psujcie mi humoru :)

-Varen i madamme Kleopatra zerwali.
-Co?
-Wiem od Trevora, który wie od Sary, która wie od Ellen, która powiedziała, że słyszała jak się kłócili.

Podsumowanie. To bardzo przyjemna powieść dla młodzieży, która różni się trochę od pozostałych. Pomimo schematu, autorce udało się uniknąć nudy i podobnych wydarzeń. Jest to pozycja świeża, trochę inna od wszystkich. Napisana całkiem dobrym językiem, z zabawnymi dialogami i dobrze wykreowanymi bohaterami. Polecam.


Previous
Next Post »

INFORMACJA

Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w §3 Polityki Prywatności Bloga.
0 Komentar

Dziękuję za podzielenie się swoją opinią.
Postaram się jak najszybciej odpowiedzieć :)