Robert Galbraith - Wołanie kukułki

*** Tytuł oryginału : The cuckoo's calling *** Rok wydania : 04.12.2013 rok *** Liczba stron : 452 *** Wydawnictwo : Wydawnictwo Dolnośląskie *** Ocena : 9/10 *** Lubimy Czytać *** TOM I
Wołanie kukułki [Robert Galbraith, pseud. J. K. Rowling]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Coś ostatnio zaczęłam wybierać pozycje dwutomowe :) Miła odmiana, szczególnie jeśli ma się drugi tom pod ręką.

Co do tej pozycji to po prostu musiałam ją przeczytać! Wychowałam się na twórczości pani Rowling, więc kiedy napisała książkę, w tak uwielbianym przeze mnie gatunku, po prostu nie mogłam się powstrzymać :)

Są jakieś granice bólu, który można wytrzymać.

Lula Landry, jedna z najpiękniejszych supermodelek świata, któregoś wieczoru po prostu wypada przez okno. Ta młoda kobieta była szczęśliwa, bogata i niezrównoważona psychicznie. Policja stwierdziła jej samobójstwo.

Trzy miesiące później.
John Bristow, nie mogąc poradzić sobie ze śmiercią siostry, postanawia znaleźć jej zabójcę, nigdy nie wierzył w samobójstwo. Ta decyzja skłoniła go do zatrudnienie prywatnego detektywa - Cormorana Strike'a. Były weteran wojenny, okaleczony psychicznie i fizycznie, wojną w Afganistanie, z ogromnymi kłopotami finansowymi i miłosnymi ...

(...) nie da się cofnąć rzeczywistości i przerobić jej w Photoshopie.

Pseudonim. Czytałam wywiad na ten temat. Pani Rowling została podobno zdemaskowana po trzech miesiącach. Trochę zasmucił mnie fakt, że wtedy znacznie wzrosła sprzedaż książki. Natomiast myślę, że autorka faktycznie podjęła dobrą decyzję. "Wołanie kukułki" to nie Harry Potter, to coś zupełnie innego.

- Jak się dostałeś z lotniska do domu?
– Taksówką. Elsa spieprzyła rezerwację samochodu. Miał na mnie czekać szofer.
– Kto to jest Elsa?
– Dziewczyna, którą wylałem za spieprzenie rezerwacji samochodu.

Bohaterowie. Nie będę tutaj pod niebiosa wychwalać kreacji bohaterów, bo za dużo miejsca by to zajęło. Natomiast bardzo chciałabym napisać o panu Cormoranie. Zakochałam się! Ta postać jest po prostu cudowna. Uwielbiam jego charakter, styl pracy i nie przeszkadza mi jego ułomność. Rowling przeszła samą siebie. Kiedyś pokochałam Potter'a, teraz znalazłam jeszcze lepszego bohatera, bardziej dorosłego i zupełnie innego.

Ludzie nie mogą się powstrzymać od majstrowania przy miejscu zbrodni, nawet jeśli im się upiekło.

Fabuła. Historia jest fenomenalna. Zaplanować taką zagadkę? Naprawdę wielkie gratulacje. To nie tylko kryminał, ale i świetna łamigłówka.

Ta prawda lśniła niczym światło pod fałszem, którym została okraszona.

Język. Nie poznałam stylu Rowling, nie zgadłabym, że to ona. Ten styl bardzo mi się spodobał. Trochę się różnił od tego, który zazwyczaj spotykam w kryminałach, ale bardzo mi się podobał.

(...) śmierć to nic innego jak wyjście z imprezy, (...) nie ma sensu rozpaczać, jeśli trzeba opuścić imprezę, zanim się ona skończy.

Podsumowanie. Dla fanów pani Rowling jest to pozycja obowiązkowa, ale również dla miłośników kryminałów! Zresztą i dla tych, którzy na co dzień unikają tego gatunku, też się nada. Polecam :)


Książka bierze udział w wyzwaniu "czytamy ebooki"Previous
Next Post »

INFORMACJA

Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w §3 Polityki Prywatności Bloga.
0 Komentar

Dziękuję za podzielenie się swoją opinią.
Postaram się jak najszybciej odpowiedzieć :)