WESOŁYCH ŚWIĄT - Mario Puzo "Ojciec chrzestny"


Dziękuję Wam bardzo za takie wsparcie i liczne trzymanie kciuków. Mam nadzieję, że zdam! No, ale teraz przejdźmy do ważniejszych spraw :DBardzo dużo prezentów, mało w życiu zakrętów,dużo bąbelków w szampanie, kogoś kto zrobi śniadanie, a na każdym kroku szczęścia w Nowym Roku!
***
Białe myśli lekkie jak puch niech anioł przywieje z nieba, otworzy skrzydłem nadziei i kolędę zaśpiewa. Bo dzisiaj jest piękny dzień, wszystko się rodzi na nowo, więc w blasku tajemnych świąt żyj zdrowo i kolorowo.

Życzę Wam wszystkim spełnienia najskrytszych marzeń. Spokojnych i wesołych świąt w gronie rodziny, a także mnóstwa prezentów!


A no i stosu książek!


A teraz czas na recenzję. Wbrew pozorom książka bardzo wpasowała się w klimat świąt. W końcu w święta nie liczą się prezenty, a czas spędzany z rodziną. Nikt tak jak rodzina Corleone nie wie, jak ważna jest krew z krwi.....
***Tytuł oryginalny : The Godfather***Wydawnictwo : Albatros***Data wydania : 18 listopad 2013 rok *** Liczba stron : 480***Lubimy czytać***Ocena 10/10

Ojciec chrzestny [Mario Puzo]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE
Wielcy ludzie nie rodzą się wielkimi, tylko się nimi stają.


Pewnie mi nie uwierzycie, ale nigdy nie interesowałam się twórczością Puzo, nie widziałam również filmu (zamierzam nadrobić) jednak kiedy zobaczyłam tą okładkę i pomyślałam, że to duży wstyd nie znać klasyki gatunku, który się lubi. No i tak właśnie w okresie przedświątecznym pan Puzo zaczarował mnie jednym z najlepszych kryminałów!

Złożę mu propozycję nie do odrzucenia.Don Vito Corleone to Ojciec Chrzestny i prawdziwy mafioso! Możesz go poprosić o pomoc i wsparcie, możesz pożyczyć pieniądze, możesz zażądać zemsty, ale pamiętaj ...........
DON JEST TWOIM PRZYJACIELEM, WYŚWIADCZA CI PRZYSŁUGI, ALE KTÓREGOŚ DNIA TO ON MOŻE POPROSIĆ CIEBIE O PRZYSŁUGĘ. CO WTEDY ZROBISZ? DONOWI CORLEONE SIĘ NIE ODMAWIA, A WIĘC UWAŻAJ CZEGO SOBIE ZAŻYCZYSZ.

Przyjaźń jest wszystkim. Przyjaźń to coś więcej niż talent. Więcej niż władza. Prawie się równa rodzinie. Nigdy o tym nie zapominaj.

Don Vito Corleone jest Ojcem Chrzestnym jednej z sześciu nowojorskich rodzin mafijnych. Tyran i szantażysta (słynne powiedzenie „mam dla Ciebie propozycję nie do odrzucenia”), a zarazem człowiek honoru, sprawuje rządy żelazną ręką. Jego decyzje mają charakter ostateczny. Wśród swoich wrogów wzbudza respekt i strach, wśród przyjaciół – zasłużony, choć nie całkiem bezinteresowny szacunek. Kiedy odmawia uczestnictwa w nowym, intratnym interesie, handlu narkotykami, wchodzi w ostry, krwawy konflikt z Cosą Nostrą. Honor rodziny może uratować tylko najmłodszy, ukochany syn Vita Michael, bohater wojenny. Czy okaże się godnym następcą Ojca Chrzestnego? Źródło

Prawnik ze swą teczką może ukraść więcej niż tysiąc ludzi z pistoletami.

Minusy. Wszystko na tym świecie swoje minusy ma. Są jednak takie minusy, które sprawiają, że książka jest jedyna w swoim rodzaju ...

Nigdy nie wpadaj w gniew. Nigdy nie stosuj groźby. Przekonuj ludzi.

Wielowątkowość. Puzo stworzył własną historię od początku do końca. Każdy bohater ma w niej swoje miejsce, każdy ma swoją historię, a on o nikim nie zapomina. W tej książce nie ma wątków bez rozwiązania.

Przyjaciel nigdy nie powinien zbyt wysoko oceniać naszych zalet, a wróg powinien przeceniać nasze wady.

Bohaterowie. Takich kreacji bohaterów mogą mu pozazdrościć wszyscy, nieważne czy  się podobają, czy nie. Po prostu każdy bohater jest jedną całością od początku do końca, może przejść przemianę wewnętrzną, ale jest jaki jest. Bohaterowie Puzo są twardzi, ulepieni z mocnej gliny, nie latają jak "chorągiewki na wietrze".

Każdy człowiek ma tylko jedno przeznaczenie.

Historia. To coś fenomenalnego. Tak jak już wspomniałam, nie ma wątków bez zakończenia, autor o żadnym nie zapomina. Co więcej wszystko zostało dokładnie przemyślane. Każda zagadka zostaje rozwiązana.

Nie można mówić ,,nie" ludziom, których się kocha, nie za często. To cały sekret. A poza tym, kiedy to mówisz, musi brzmieć jak ,,tak" . Albo trzeba ich samych skłonić do powiedzenia ,,nie.

Język. Puzo jest dla mnie mistrzem prostoty języka. To jak pisze wzbudza emocje, chociaż wcale nie powinno. Nie spotkałam jeszcze autora, który potrafi wzbudzić takie emocje tak prostym i z pozoru bezbarwnym językiem.

Matki są jak policjanci. Zawsze wierzą w najgorsze.

Struktura. Książka nie jest chronologiczna. Jedne wydarzenia dzieją się teraz, inne kilkanaście lat temu, a nawet wczoraj. Mimo to czytelnik się nie pogubi, autor sobie wszystko zaplanował.

Z ogromnym wysiłkiem don otworzył oczy, aby raz jeszcze popatrzeć na syna. Ciężki atak serca sprawił, że jego rumiana twarz posiniała. Konał. Poczuł zapach ogrodu, żółta ściana światła poraziła go w oczy i szepnął:

-Życie jest takie piękne.

Rodzina. Myślę, że Don Corleone przeraża swoim spokojem, swoją kulturą i miłością jaką żywi do bliskich. Nie jest człowieczkiem z karabinem, który lata po ulicy, jest wyrafinowany i to nas przeraża. Jednak rodzina to coś co dla niego jest najważniejsze i to wydaje mi się paradoksalnie piękne.

Mężczyzna, który nie jest ojcem dla swoich dzieci, nie może nigdy być prawdziwym mężczyzną.


Podsumowanie. To książka o brudnych interesach, o rodzinie, miłości, przywiązaniu, władzy, zemście i śmierci. To obowiązkowa lektura dla wszystkich wielbicieli kryminałów.

Świat jest tak twardy, iż człowiek musi mieć dwóch ojców, żeby się nim opiekowali, i dlatego ma ojca chrzestnego.
Previous
Next Post »

INFORMACJA

Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w §3 Polityki Prywatności Bloga.
0 Komentar

Dziękuję za podzielenie się swoją opinią.
Postaram się jak najszybciej odpowiedzieć :)