Rachel Van Dyken - Utrata


***Tytuł oryginału : Ruin***Wydawnictwo : Feeria***LUBIMY CZYTAĆ***Ocena : 8/10***Data Premiery : 4 luty 2015 rok

Zaczęłam przekonywać się do New Adult. Nie są to powieści wybitne, a miłość jest często naciągana, ale przekazują wartości. New Adult co raz częściej sięga po śmierć, narkotyki, choroby, przemoc, seks i to mnie bardzo cieszy, bo im więcej o tym dyskutujemy tym lepiej.

Po książkę sięgnęłam głównie z powodu okładki i tytułu. Ten przystojny chłopak i tytuł jakoś mi się tak ze sobą gryzły. Gdy przeczytałam opis nie do końca wiedziałam, czy mi się spodoba, ale nie żałuję, że ją przeczytałam. Myślę, że jest tego warta.Kontroluj co możesz, kochaj co możesz, a cała reszta, cóż... Cała reszta jest tylko dodatkiem.


Kiersten z pozoru niczym się nie wyróżnia. Jest dziewczyną z małego miasteczka, z jednym sklepikiem na rogu, z marnym dostępem do telewizji i niczym nie wyróżniającym się wyglądem. Jej znakiem rozpoznawczym są gęste, rude włosy. Jednak to tylko pozory. Prawie każdej nocy budzą ją koszmary, w dodatku bierze psychotropy. To wcale nie pomaga jej stawiać pierwszych kroków na studiach, szczególnie że towarzyszy jej smutek.
To wszystko zmienia się, gdy poznaje Westona, swojego opiekuna roku. Ten z pozoru mięśniak, okazuje się wspaniałym przyjacielem z niezwykłą wolą życia, mądrościami na każdy temat i ogromną tajemnicą.
A czas nieubłaganie gna i nigdy nie mamy go wystarczająco...
Czy Weston zdąży wyjawić Kiersten swoją tajemnicę?
Czy ona odnajdzie się w nowym środowisku?
Czy wyzbędzie się koszmarów i smutku?
Czy prawdziwa miłość przetrwa wszystko?

Historia. Autorka sięgnęła po trudny temat. Nie dlatego, że jest niezwykły, niecodzienny, ale dlatego, że o tym się nie mówi. Nikt nie chce rozmawiać o śmierci, o chorobach, bo one są realne, cały czas są wokół nas. Fabuła powieści cały czas kręci się wokół choroby i śmierci, śmierci i choroby, smutku i rozpaczy, miłości i szczęścia, odwagi i przyjaźni. To wszystko czyni ją wyjątkową.

Główni bohaterowie. Kreacje bohaterów, w mojej ocenie, są bardzo udane. Nie wydają się naciągane, a nawet jeśli to możemy na to przymknąć oko. Po prostu każdego z nich da się lubić, a nawet pokochać!

  • Kiersten - to dziewczyna, która codziennie walczy z tragedią, która zawładnęła jej życiem. Zawsze żałujemy słów wypowiedzianych w gniewie, ale jeśli nie możemy już ich cofnąć to zżera nas od środka. To postać, która zatraciła gdzieś swój charakter, zapomniała o zabawie i pogrążyła się w żalu. Autorka pokazuje nam jej podróż do normalności, do wyjścia ze skorupy, a to wszystko za sprawą chłopaka....
  • Wes - chłopak, skrywający tak wiele tajemnic, że na ich odkrycie nie mamy aż tyle czasu. Żyje według starej paremii rzymskiej "carpe diem" - chwytaj dzień. Czas jest czymś czego nie nienawidzi, dlatego że ma go niewiele, ale zamierza go dobrze wykorzystać. Jego też dręczą lęki z przeszłości, a ratunkiem ma być pomoc pewnej dziewczynie...


Bohater drugoplanowy. O takim tworze wspominam dosyć rzadko, ale tutaj nie jestem wstanie go pomiąć. Gabe, o którym będzie drugi tom (a przynajmniej tak wynika z opisu), jest po prostu fantastyczną postacią. Nazwałabym go nawet głównym bohaterem! Jego podejście do życia, powolna próba naprawienia błędów, opiekuńczość po prostu rozwalają.

Dialogi. To jeden z najmocniejszych atutów tej powieści. Autorka stworzyła postacie mądre, każdy jej bohater coś w życiu przeszedł i to po prostu się czuje. Są dialogi lekkie i przyjemne, zabawne, takie które skłaniają do przemyślenia swojego życia i te, które wyciskają najprawdziwsze łzy.

Podsumowanie. To książka bardzo emocjonalna, bardzo dojrzała i naprawdę dobra. Odjęłam kilka punktów za język i bardzo, ale to bardzo cukierkowate ...... (tajemnica :D). Mimo wszystko myślę, że warto ją przeczytać. Szczególnie polecam fanom new adult, tym którym podobało się "Gwiazd naszych wina" i "Hopeless". 

Czasami musisz przejść przez piekło, aby znaleźć swoje niebo.


Książka bierze udział w wyzwaniu :

Previous
Next Post »

INFORMACJA

Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w §3 Polityki Prywatności Bloga.
0 Komentar

Dziękuję za podzielenie się swoją opinią.
Postaram się jak najszybciej odpowiedzieć :)