Veronica Roth - Zbuntowana - tom II

***Tytuł oryginału : Insurgent ***Data wydania : 3 październik 2012 rok***Wydawnictwo : Amber***Liczba stron : 368***LUBIMY CZYTAĆ***Ocena : 5/10***
Zbuntowana [Veronica Roth]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Druga część przygód Tris nie była łatwa do zdobycia. To frustrujące, kiedy zajrzycie do kilku bibliotek, a wszędzie tom pierwszy i trzeci. Co prawda powinnam grzecznie czekać w kolejce do lutego, ale cóż...w końcu mi się udało. Szkoda tylko, że drugi tom nie był wart takiego szukania.

Moim zdaniem płaczemy po to, aby uwolnić naszą zwierzęcą część, nie tracąc człowieczeństwa.

Co się stało z frakcjami?
Co się stało z tym uporządkowanym światem?
Było pięć frakcji, zostały tylko cztery.
Altruizm został zlikwidowany.
Bezfrakcyjni próbują zdetronizować system frakcyjny.

Czy ten świat to przetrwa?
Po której stronie stanie Tris?
Czy będzie bronić ideałów ojca nawet wtedy gdy to będzie oznaczało zdradę Tobiasa?
Czy jemu uda się przezwyciężyć własne ograniczenia?

-Śpij - szepce - Odpędzę koszmary, jeśli znów się pojawią.
- A jak?
-Pięściami, oczywiście.

Historia. Jeśli jeszcze raz spotkam porównanie do "Igrzysk Śmierci" to w końcu zapytam, czy ktoś czytał którąkolwiek z tych książek. Nie widzę podobieństw. Książki należą do tego samego podgatunku, ale moim zdaniem na tym kończą się podobieństwa i szczerze mam już ich dosyć.
Co do samej historii, to drugi tom jest zdecydowanie gorszy od pierwszego. Nie wiem co to sprawiło, ale nie byłam z niego w ogóle zadowolona. Autorka konsekwentnie ciągnie fabułę dalej, ale jest w tym jakiś bałagan. W niektórych momentach jest za dużo przestojów, później akcja za szybko gna do przodu. Brakuje mi w tym konsekwencji.

Łzy mają jedynie nawilżać oczy. Nie ma żadnego racjonalnego powodu, żeby gruczoły łzowe nadmiernie produkowały łzy pod wpływem emocji.

Bohaterowie. Jeśli chodzi o kreacje bohaterów, to autorce udało się mnie zaskoczyć, jednak zupełnie niepozytywnie. Autorki książek młodzieżowych lubują się w "rozchwianiu emocjonalnym" swojej głównej bohaterki. Co do tego nie ma wątpliwości. Tris z silnej postaci kobiecej, stała się mało inteligentną osobą, która ponad wszystko próbuje doprowadzić do swojej rychłej śmierci, w czym nie słucha nikogo. Stała się jednostką świadomie/nieświadomie dążącą do swojej autodestrukcji. Co gorsza autorka na tym nie poprzestała. Żeby mnie zaskoczyć uwzięła się również na Tobiasa, który z mężczyzny walczącym ze swoimi lękami, stał się chłopcem uwięzionym w koszmarach. 

Ale pamiętaj, że czasem ludzie, których nękasz, stają się silniejsi, niżbyś chciała.

Dystopia. Wbrew temu, że historia nie do końca mi się podoba, muszę przyznać, że autorka  bardzo dobrze porusza się po świecie jaki stworzyła. Udźwignęła rewolucję, którą stworzyła i pozwoliła jej ewoluować. 

Jeszcze chwila i się rozpadnę - tak byłoby lepiej, może byłoby lepiej rozlecieć się na kawałki i nie znosić takiego bólu.

Podsumowanie. Recenzja krótka, ponieważ nie chcę rozwodzić się nad tym tomem. Czuję się trochę zawiedziona. Nie liczyłam na wiele, ale myślałam, że książka z powodzeniem dorówna pierwszemu tomowi, niestety się pomyliłam. Mimo wszystko, aktualnie jestem już po przeczytaniu tomu trzeciego i myślę, że warto przeczytać serię, ale o tym następnym razem :)

Żyjemy w niebezpiecznym świecie, a mnie aż tak bardzo nie zależy na życiu, żeby zrobić wszystko, by przeżyć.

Książka bierze udział w wyzwaniach :Previous
Next Post »

INFORMACJA

Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w §3 Polityki Prywatności Bloga.
0 Komentar

Dziękuję za podzielenie się swoją opinią.
Postaram się jak najszybciej odpowiedzieć :)