Lois Lowry - Skrawki błękitu

Bądź dumna ze swego bólu. Jesteś silniejsza od tych, którzy go nie zaznali.
Tytuł oryginału : Gathering Blue
Wydawnictwo : Galeria Książki
Data wydania : 19 listopad 2014 rok
Liczba stron : 289
Ocena : 9/10
Dawca  Skrawki błękitu  Posłaniec  Syn 

Skrawki błękitu [Lois Lowry]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Kilka słów
W swojej recenzji "Dawcy" napisałam : To powieść dla starszych dzieci i dla młodzieży, ja jestem już w innej kategorii, więc dlaczego ta książka jest dla mnie tak niepokojąca? Dlaczego nie mogę się cieszyć, że przeczytałam, w zasadzie, dobrą książkę? To dziwne uczucie, to zmieszanie, sama nie wiem czym jest, ale to nie jest taka prosta historia.
Po przeczytaniu drugiego tomu, ta seria zaczęła niepokoić mnie jeszcze bardziej...

W pierwszy tomie poznaliśmy Jonasza, który żył w świecie pozbawionym wspomnień, nie było w nim bólu, popędu seksualnego i kolorów, to był czysty świat, w którym wszystko za sprawą "Dawcy pamięci" było idealne...
W drugim tomie spotykamy Kirę, która mieszka w zupełnie innym świecie. To społeczeństwo, w którym tylko silniejszy zwycięża, a słabi i chorzy są niepotrzebni, nieprzydatni, dlatego trafiają na Pole. Kira jest wyjątkiem. Jej matka kochała ją tak bardzo, że wywalczyła dla niej życie, pomimo jej ułomności. Jednak teraz, gdy zmarła Kira musi radzić sobie sama. Kaleka sierota nie ma lekko, musi sama o siebie zadbać i uważać, bo każda pomoc może oznaczać pułapkę, a żaden talent nie może się zmarnować...

Historia/Dystopia
Zapomnijcie o tym, że "Dawca pamięci" miał ciężkie życie. Historia Kiry jest inna, bardziej dojrzała, bardziej mroczna. To nadal powieść dla młodzieży, ale pomiędzy wersami, autorka zawarła dla nas bardzo ważne i niezwykle dorosłe prawdy, o których powinniśmy pamiętać. To świat, w którym władza nie chce chronić swoich obywateli. Rada ukrywa przed nimi prawdę, tworzy własną historię, wykorzystując ich do tego. W świecie Kiry najważniejsze są : siła i władza, dla której można nawet zabić. Talenty ludzkie się więzi, ogranicza, by za bardzo się nie rozwinęły, wszystko podlega ścisłej kontroli. Lowry bardzo powoli wprowadza nas w ten świat, pokazuje samotność, biedę, ale daje również nadzieję na lepsze jutro...

Kira
Kira jest główną bohaterką, a jej kreacja jest interesująca i bardzo konsekwentnie zaplanowana. Kira jest jeszcze dzieckiem, które widziało stanowczo za dużo zła i cierpienia. Jej ułomność i ból, sprawiły, że stała się dumna. Jej talent jest największym skarbem, a zarazem przekleństwem. Pozbawiona ochrony matki sama musi sobie radzić, w tym złym świecie. To postać, która powoli ewoluuje na kartkach powieści i odnajduje w sobie głęboko ukrytą siłę.

Język
Lowry nie zrezygnowała ze swojego lekkiego pióra. Nadal pisze w sposób bardzo prosty, napięcie buduje bardzo delikatnie, dlatego książkę czyta się bardzo szybko i nie stanowi żadnych problemów dla młodszych czytelników.

Podsumowanie
Jeśli ktoś jeszcze nie zna "Dawcy" albo przeczytał go i zrezygnował, to powinien spróbować jeszcze raz. Lowry, pod pozorem książki dla dzieci i młodzieży, próbuje przekazać nam coś ważnego. 

Książka bierze udział w wyzwaniu :


Previous
Next Post »

INFORMACJA

Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w §3 Polityki Prywatności Bloga.
0 Komentar

Dziękuję za podzielenie się swoją opinią.
Postaram się jak najszybciej odpowiedzieć :)