Mario Puzo - Sycylijczyk

Przekonał się, że Sycylia jest zbyt mała dla nich dwóch.Wydawnictwo : Albatros
Data wydania : październik 2012 rok
Liczba stron : 464
LUBIMY CZYTAĆ
Ocena : 8/10
Ojciec Chrzestny 
Sycylijczyk 
Rodzina Corleone 
Powrót Ojca Chrzestnego 
Zemsta Ojca Chrzestnego
Myśleliście, że Ojciec Chrzestny był surowy i brutalny w Ameryce? Mylicie się. Vito Corleone był bardzo cywilizowanym człowiekiem. Myślicie, że żartuję? A zastanawialiście się kiedyś dlaczego sycylijska krew była tak ważna? Nie? Powinniście poznać więc sycylijskie zwyczaje.
Mario Puzo zabiera nas tym razem w głąb Sycylii żebyśmy mogli poznać kolebkę sycylijskiej mafii.
Mafia nie narodziła się z niczego. Omerta (nieformalne prawo sycylijskie, nakazujące milczenie) nie powstała bez powodu. Wendeta (zemsta jednej grupy na drugiej za zabójstwo krewnego) stała się prawem. 
To bieda, korupcja, władza zabijająca swoich obywateli, doprowadziło ludzi do ostateczności.
Przyjaciele przyjaciół mogli zapewnić o wiele więcej niż państwo. Przyjaciele przyjaciół nie chodzili głodni, oddawali drobne przysługi za okazane im dobro. 
Trwałoby to długo gdyby nie narodził się Salvatore Guiliano, który został bohaterem romantycznym, o niezwykle srogim sercu. Zmienił jednak oblicze sycylijskiej mafii, ale czy takie coś mogło mu ujść na sucho? Nie, na Sycylii nic nie może się zmienić, nie tak szybko. Michael Corleone, przed swoim powrotem do Ameryki, otrzymuje dwa zadania - zabrać Testament Guiliano oraz jego samego. 
Czy Sycylia pozwoli wyjechać swojemu synowi?


Ach, Sycylio, Sycylio, rozmyślał Adonis, niszczysz swoich najlepszych synów, obracasz ich w proch. Dzieci piękniejsze od aniołów wyrastają na twojej ziemi, a potem przemieniają się w demony. Zło pleni się tutaj tak bujnie, jak bambusy i kolczaste gruszki.
Sycylia
W roku 1860 na czele swoich oddziałów wylądował na Sycylii Giuseppe Garibaldi. Opanował wyspę, a ta wkrótce przyłączyła się do królestwa Sardynii, aby potem wraz z całym królestwem wejść do zjednoczonych Włoch. O wejściu w skład Włoch zadecydował plebiscyt z 1861 roku. W ramach państwa włoskiego Sycylia była biednym, prowincjonalnym regionem. Podczas drugiej wojny światowej (1943 rok) na wyspie wylądował silny desant aliancki i po trwających blisko miesiąc walkach opanował Sycylię. W 1947 wyspa otrzymała autonomię. Najpoważniejszym problemem wyspy po drugiej wojnie światowej była bardzo silna mafia, która zdominowała miejscową gospodarkę i politykę. Po zabójstwach włoskich sędziów śledczych Giovanniego Falcone i Paolo Borsellino w 1992, władze przystąpiły do zdecydowanej walki ze zorganizowaną przestępczością na wyspie i do 1998 mafia została znacznie osłabiona. Mimo silnego wsparcia gospodarczego władz w Rzymie, Sycylia jest nadal jednym z biedniejszych regionów Włoch. Źródło


A zdanie egzaminów było sprawą nieocenioną. W jaki bowiem inny sposób rodziny mogłyby się pozbyć synów nie mających ambicji, zdolności, inteligencji? Rodzice musieliby do końca swoich dni utrzymywać takich darmozjadów. Tymczasem za sprawą dyplomu uniwersyteckiego owi nieokrzesani durnie mogli zostać nauczycielami, lekarzami, członkami parlamentu, a w najgorszym razie urzędnikami państwowymi niższego szczebla.

Struktura
Podobnie, jak w pierwszym tomie, książka składa się z ksiąg, które opowiadają jedną historię, niekoniecznie dziejącą się w tym samym czasie. 
  • Michael Corleone - 1950
  • Turi Guiliano - 1943
  • Michael Corleone - 1950
  • Don Croce - 1947
  • Turi Guiliano i Michael Corleone - 1950

Myślę, że ta konsekwencja w wykorzystywaniu ksiąg jest bardzo dobra. Możemy bardzo dobrze zgłębić każdy wątek, a wiele niewyjaśnionych historii znajduje zakończenie, gdzieś w środku kolejnej księgi. 


Bohaterowie
Ponownie poznajemy bardzo silnych bohaterów. W tej książce najważniejsi są Turi Guliano i Don Croce. Puzo zadbał o to żebyśmy bardzo dokładnie poznali ich drogę na szczyt sycylijskiej mafii. Mamy możliwość poznać ich myśli, dowiedzieć się dlaczego wybrali w życiu właśnie taką drogę. Poznać motywacje jakie nimi kierowały. Moim zdaniem to bardzo udane kreacje.

Moja historia to nie fikcja
  • Salvatore Giuliano (ur. 16 listopada 1922 w Montelepre, zm. 5 lipca 1950 w Castelvetrano) był sycylijskim chłopem. Status społeczny klasy, z której się wywodził zmusiły go do stania się bandytą i separatystą stając się reprezentantem ubogiej ludności Sycylii. Dzięki wspomaganiu biedoty poprzez rozdawanie żywności i pieniędzy zrabowanych bogatym historia jego działalności często porównywana jest do legendy o Robin Hoodzie. Jako członek Sycylijskiego Ruchu Niepodległościowego Giuliano podejmował działania mające na celu uzyskanie przez wyspę niezależności od Włoskiego rządu. Jego działania skupiały na sobie uwagę międzynarodowych mediów.  Źródło
Jeśli ktoś nie jest przekonany czy "Sycylijczyk" jest książką, która go zainteresuje. Niech przeczyta sobie biografię Giuliano, myślę, że to naprawdę ciekawa postać.
Język i styl
To dopiero moje drugie spotkanie z tym autorem, ale muszę przyznać, że jego styl jest bardzo charakterystyczny. Puzo pozostał przy swoim prostym języku, który potrafi wzbudzać emocje, chociaż wcale nie powinien. Nie zrezygnował również ze swojej ironii, a momentami szyderstwa. Chociaż przyznaję, że ten tom czytało się ciężej niż poprzedni.

Podsumowanie
Myślę, że wszyscy, którzy lubią kryminały powinni zapoznać się z "Ojcem Chrzestnym". Co do drugiego tomu, nie jest on gorszy, jest specyficzny. Puzo zasypuje nas informacjami na temat mafii i stara się, jak najdogłębniej pokazać nam motywacje kierujące jego bohaterami. Spędziłam z tą książką kilka długich chwil i nie żałuję, że ją przeczytałam. Z przyjemnością sięgnę po trzeci tom. Polecam.


Kocham go jak syna drogich mi przyjaciół, ale nie zazdroszczę mu sławy. Ty żyjesz, on jest martwy. Pamiętaj o tym zawsze, i żyj nie po to, żeby być bohaterem, ale dla samego życia. Po jakimś czasie bohaterowie zaczynają trochę przypominać głupców.Previous
Next Post »

INFORMACJA

Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w §3 Polityki Prywatności Bloga.
1 Komentar
avatar

Ja jeszcze nawet pierwszego nie czytałam... ale mam w planach.

Balas

Dziękuję za podzielenie się swoją opinią.
Postaram się jak najszybciej odpowiedzieć :)