Demon - Daniel Suarez

Mózg to twoje jedyne wartościowe narzędzie.
Wydawnictwo : Amber
Data wydania : 17 luty 2009 rok
Liczba stron : 376
Ocena : 7/10
LUBIMY CZYTAĆ
Wyzwanie : Kiedyś przeczytam


AUTOR
Daniel Suarez programista i niezależny konsultant, największych światowych firm z listy Fortune 1000, twórca programów komputerowych dla przemysłu zbrojeniowego i rozrywkowego oraz instytucji finansowych, opracował programy komputerowe dla przemysłu zbrojeniowego i rozrywkowego oraz instytucji finansowych.  Książka Demon stała się sensacją wydawniczą w USA w 2009 roku i bestsellerem "The New York Times". Paramount Pictures zamierza zekranizować powieść. -> źródło.

FABUŁA
Matthew Sobol był legendarnym projektantem gier sieciowych, niestety słowo "był" jest tutaj kluczowe. Matthew Sobol umarł, jednak odchodząc z tego świata, pozostawił po sobie "Demona". To program, który potrafi przelewać pieniądze, przesyłać informacje i zabijać...

Detektyw Peter Sebeck nie jest najbardziej przebiegłym policjantem, w dodatku jeśli chodzi o wiedzę z zakresu komputerów, jest ona na poziomie zerowym. Jednak, to właśnie ten człowiek, rozpoczyna śledztwo w sprawie nieuchwytnego mordercy, który jest złodziejem tożsamości i dobrym manipulantem, ale przede wszystkim geniuszem.

Czy Peter Sebeck będzie wstanie pokonać "Demona"? 

Fabuła tej książki, jak mam nadzieję widzicie, jest niesamowita. Autor zaplanował sobie całą historię i prowadzi ją bardzo umiejętnie, powoli odkrywając przed nami tajniki tego świata. Wyszedł poza ramy zwykłego thriller'u, czy kryminału. Fabuła nie ma luk, autor kończy każdy wątek, który zaczął.
Ta książka przedstawia nam przyszłość, która jest tak nieprawdopodobna, że aż możliwa...

WIELE...WIELE...WIELE
W tej książce jest wszystkiego za dużo, przez co taki biedny, ograniczony człowieczek, jak ja zaczyna się gubić.

W książce występuje bardzo wielu bohaterów. W tej pozycji naprawdę ciężko zauważyć, który bohater jest pierwszoplanowy, który drugoplanowy, a który epizodyczny, gdyż te granice naprawdę się zacierają. Kreacje są dosyć ciekawe, a niektóre bardzo szczegółowo zaplanowane. Niestety, w tej książce, da się znaleźć kreacje niedopracowane, co jest ewidentnym wynikiem wielości bohaterów.
Jednak gdybym miała wskazać jakąś kreację bohatera, to na pewno skupiłabym się na Peterze Sebeck'u, co nie oznacza, że jest on najważniejszy. Tak jak wspomniałam, Peter Sebeck jest niedoświadczonym policjantem, który nigdy nie miał do czynienia z poważnymi sprawami, aż tu nagle pojawia się seryjny morderca, który sam nie żyje. To dopiero niespodzianka, prawda? Na niekorzyść Sebeck'a, działa też fakt, że nie ma żadnego pojęcia o komputerach, nie potrafi nawet przeżyć 10 minut w grze komputerowej! Tak, taki właśnie jest Sebeck, jednak to właśnie on zostaje wybrany przez "Demona", to z pozoru właśnie z nim walczy program komputerowy. Myślę, że to walka Dawida z goliatem, jednak Dawid wcale nie musi w niej wygrać....

Kolejną sprawą jest wielowątkowość. I mimo tego, że autor każdy rozpoczęty wątek poprowadził do końca, to chyba niektóre mógł sobie odpuścić albo je skrócić. Przyznaję, że o niektórych nawet nie pamiętam...

JĘZYK/STYL/WIEDZA
Autor jest niewątpliwie specjalistą w swojej dziedzinie. Jednak sprawia to pewien problem w odbiorze książki. Suarez stara się nam pozwolić zrozumieć, to o czym pisze, ale dla zupełnego laika i tak jest to nie tyle problematyczne, co męczące....

Język prosty, do którego wpleciemy język profesjonalny, staje się niezwykle ciężki. Chociaż książka ma niecałe 400 stron, to czyta się ją bardzo wolno.

PODSUMOWANIE
To książka z bardzo ciekawą fabułą, ale i ciężkim językiem. Jeśli ktoś lubi klimaty komputerów i pre-apokaliptyczne, to ta pozycja jest dla niego obowiązkowa. 

Previous
Next Post »

INFORMACJA

Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w §3 Polityki Prywatności Bloga.
0 Komentar

Dziękuję za podzielenie się swoją opinią.
Postaram się jak najszybciej odpowiedzieć :)