Magdalena Kuydowicz i Magdalena Witkiewicz - Selfie


Nie. Nie jestem damą. I nie umiem zakładać rajstop na stojąco. Widzisz? Mówiłam, że Ty z Sonią jesteście takie dystyngowane. Kiedyś pytałam Ciebie, czy można przy Tobie kląć. Ja klnę rzadko, ale czasem mi się zdarza. Tobie chyba nie?
I pewnie pijesz kawę z filiżanki, odchylając mały palec… Ja wolę z wielkiego kubka. I gdy siadam do stołu, to zaraz się ufyfram. I obrus też.

To książka, o której zdecydowanie nie było głośno. W zasadzie o jej istnieniu dowiedziałam się zupełnie przypadkiem, szukając jakiegoś ebooka na leniwe, niedzielne popołudnie. Przyznam się szczerze, że przeoczyłam tytuł, wcale nie interesowało mnie czyjeś "selfie". Natomiast nazwiska autorek i zabawna okładka przyciągnęły mnie od razu. 
"Selfie" M. Witkiewicz i M. Kuydowicz, to książka dla każdej kobiety! Jeśli jeszcze jej nie macie, to koniecznie o niej pomyślcie!Tytuł: Selfie
Autorzy: Magdalena Witkiewicz, Magdalena Kuydowicz
Wydawnictwo: Filia
Premiera: 27 marca 2015 roku
Ocena: 8/10

"Selfie" jest rodzajem fotografii autoportretowej, bardzo prostej i praktycznej. Wiele osób, wykonuje selfie samodzielnie, własnym telefonem komórkowym dla upamiętnienia jakiejś ważnej chwili albo po prostu dla zabawy. Tym właśnie jest książka Witkiewicz i Kuydowicz! Autorki w Selfie stworzyły autoportrety swoich interesujących osobowości.


Magdalena Witkiewicz o sobie:
"Jestem pisarką. Piszę czasem o lekkich sprawach, a czasem o poważnych w lekkim, a nawet bardzo lekkim stylu. Staram się rozśmieszać i wzruszać. Dla dzieci i dla dorosłych. I „tylko dla dorosłych” również. Podobno moje powieści poprawiają nastrój. Są lekiem na deszcz za oknem i nieco smutniejsze dni. Moje książki zawsze kończą się dobrze. Niezależnie jakie przeciwności losu napotykają bohaterów na swojej drodze – zawsze potem żyją „długo i szczęśliwie”. " (Źródło)
Autorka m.in.: "Szkoły żon", "Pensjonatu marzeń", "Szczęścia pachnącego wanilią", "Pierwszej na liście".Magdalena Kuydowicz jest dziennikarką telewizyjną, znaną z programu "Kawa czy herbata?". Obecnie współpracuje przy tworzeniu takich programów jak "Miasto kobiet" czy "W roli głównej". Autorka m.in.: "Zaklinacze samotności", "Matka z córką. Rozmowy intymne", "Kawa czy herbata? Przepisy gwiazd".


Zazwyczaj nie sięgam po książki napisane w formie listów. Muszę jednak przyznać, że Selfie jest wyjątkową pozycją. Obie Panie M. potrafią pisać w sposób lekki i przyjemny, o czym świadczy ich bogaty dorobek literacki. 

Selfie to rozmowy o sprawach ważnych i błahych, które są bliskie każdej z nas. To tematy, które poruszamy, otwierając lampkę na babskim wieczorze, czy pijąc kawę z przyjaciółką. Tak właśnie się czułam, czytają tą książkę. Autorki uchyliły przed nami drzwi do swojego świata. 

Tak naprawdę autorki łączy tylko imię - Magdalena, wszystko inne je dzieli. Bardzo trudno dojść im do wspólnego zdania, rzadko się ze sobą zgadzają. Kwestionują, chwalą, zazdroszczą, pomijają, nigdy nie krytykują. W swoich listach wyrażają poglądy szczerze, uczciwie i z sensem, nie raniąc przy tym nikogo. 

Rozmowy dotyczą ważnych dla kobiet tematów: o życiowych porażkach; mężach, którzy stracili pracę i żyją z pensji żony; miłości do zwierząt; wadach i zaletach spędzania świąt z rodziną; o tym, że dla urody trzeba cierpieć, a szczupłe kobiety wcale nie są miłe. Jednak nie na tym kończą się sprawy, które warto poruszyć. Autorki poruszyły też delikatną sprawę gender oraz kontrowersyjne kwestie związane z parami homoseksualnymi.

M. Kuydowicz i M. Witkiewicz bez wątpienia udowodniły, że im bardziej rozmówca się z nami nie zgadza, tym lepiej dla samej dyskusji. W swoich listach poruszyły tematy ważne i kontrowersyjne, ale także lekkie i przyjemne. To wszystko wpłynęło na formę Selfie, które stało się zaproszeniem do dyskusji z nowymi przyjaciółkami!

Polecam wszystkim kobietom, które mają wolny wieczór i chcą udać się wraz z autorkami na miłą, intelektualną wycieczkę.
Previous
Next Post »

INFORMACJA

Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w §3 Polityki Prywatności Bloga.
5 Komentar
avatar

Chwilowo mam awersję do twórczości Magdaleny Witkiewicz, ale kto wie, czy w przyszłości nie zdecyduję się na zapoznanie z tą książka :)

Balas
avatar

Na Selfie mam od dawna chrapkę ☺ Witkiewicz uwielbiam, drugiej pani nie znam ale wierzę Ci na słowo ☺

Balas
avatar

Cieszę się, że książka ci się podobała. Ja jednak nie jestem nią zainteresowana.

Balas
avatar

Selfie? W sumie czemu nie :) Nie znam tych autorek, dlatego najpierw sięgnę po ich twórczość, zanim przeczytam rozmowy :).

Balas
avatar

Fajny pomysł na książkę.
Niektóre temat bardzo ciekawe.

Balas

Dziękuję za podzielenie się swoją opinią.
Postaram się jak najszybciej odpowiedzieć :)