Joanna Chmielewska - Lesio

Charakter Lesia, acz szlachetny, jest nad wyraz skomplikowany, dusza pełna fantazji, a życiorys bogaty w wydarzenia.

To książka, którą czytałam ponad miesiąc, chociaż ma zaledwie 300 stron. Czuję się przez nią pokonana i naprawdę cieszy mnie fakt, że jej lektura jest już za mną.

Tytuł: Lesio
Autorka: Joanna Chmielewska
Wydawca: Firma Księgarska Olesiejuk
WYZWANIE KIEDYŚ PRZECZYTAM
Joanna Chmielewska, to pseudonim Ireny Kühn. Urodziła się w 1932 roku w Warszawie, gdzie również zmarła w 2013 roku. Zadebiutowała w 1964 roku powieścią "Klin". Jej ostatnia książka "Zbrodnia w efekcie" powstała w 2013 roku. Była polską pisarką, autorką powieści sensacyjnych, kryminalnych i komedii obyczajowych, a także powieści dla dzieci i młodzieży. W jej dorobku jest ponad 50 książek przetłumaczonych na co najmniej osiem języków. Przylgnął do niej tytuł Królowej polskiego kryminału.


ZBRODNIA NIEDOSKONAŁA
Lesio jest człowiekiem o wielkim talencie i szalonym umyśle. Byłby zapewne ukochanym pracownikiem każdego chlebodawcy, gdyby nie jedna jego wada, a mianowicie BRAK PUNKTUALNOŚCI. Nikt nie spóźnia się, tak jak Lesio, dzień w dzień, bez żadnego logicznego wytłumaczenia. Każdy normalny pracownik, który chciałby zatrzymać posadę, zainwestowałby w budzik, ale nasz bohater ma zupełnie inne plany. Bardzo szybko dochodzi do wniosku, że jego problemem nie jest brak punktualności, a księga spóźnień! Niestety pozbycie się samej księgi to za mało, Lesio wymyśla zbrodniczy plan zabójstwa Matyldy - personalnej....

NAPAD STULECIA
Sytuacja finansowa firmy, w której pracują Lesio i spółka, nie jest zadowalająca, a wręcz tragiczna. Architekci w celu ratowania posady, bardzo ciężko pracują nad swoim projektem konkursowym. Wygrana podniosłaby znacznie prestiż firmy i uratowała jej sytuację finansową. Jednak stworzenie dobrego projektu może nie wystarczyć, gdyż konkurencja planuje przekręt! Ponownie najlepszym rozwiązaniem okazuje się przestępstwo, tym razem kradzież...

DROGA DO CHWAŁY
W biurze zostaje zatrudniony nowy pracownik. Nie jest to jednak obywatel Polski, a Danii, który niezbyt dobrze radzi sobie z naszym rodzimym językiem. Nie trudno również zgadnąć, że nasi ukochani przyjaciele nieszczególnie uważali podczas nauki języków obcych. Zabytkowy zamek, wieś i wiele nieporozumień językowych mogą prowadzić tylko do jednego, a mianowicie do walki byków!

Pióro Chmielewskiej jest bardzo lekkie, a jej poczucie humoru nie ma żadnych granic. Bohaterów wykreowała z bardzo dużą dbałością o szczegóły. Jeśli jednak mam być szczera to nawet nie wiem co mogę więcej napisać o Lesiu. Myślę, że ta książka wydała mi się infantylna. Dlaczego? Znane mi są realia PRL-u, ale chyba niekoniecznie rozumiem humor tamtych lat.  Jeśli ktoś gustuje w satyrach, dotyczących tam tego okresu, to myślę, że książka bez wątpienia przypadnie mu do gustu. Sama zamierzam spróbować ponownie spotkać się z twórczością autorki, ale sięgnę po znacznie nowsze dzieła.

Previous
Next Post »

INFORMACJA

Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w §3 Polityki Prywatności Bloga.
5 Komentar
avatar

Lubię książki Chmielewskiej. "Lesia" jeszcze nie czytałam. Ale mam na półce, więc muszę to w końcu nadrobić.

Balas
avatar

Na mojej półce również stoi "Lesio" :) Do tej pory przeczytałam tylko jedną książkę Chmielewskiej, ale bardzo przypadł mi do gustu jej styl.

Balas
avatar

"Lesio" to była pierwsza książka Chmielewskiej, jaką przeczytałam, ale bardzo mi się podobał :) Nie wiem czy będę kontynuować znajomość z autorką, ale z tej książki byłam zadowolona :)

Balas
avatar

Nie słyszałam o książkach Królowej polskich kryminałów. Jestem bardzo ciekawa.

Balas
avatar

Bardzo, bardzo chcę przeczytać, tak mało książek autorki znam..

Balas

Dziękuję za podzielenie się swoją opinią.
Postaram się jak najszybciej odpowiedzieć :)