Katarzyna Bonda - Maszyna do pisania
Nie trać czasu. Za mało go masz, by dłużej się wahać. Żyj, myśl, opowiadaj.

Katarzyna Bonda swoje doświadczenie pisarskie, przez lata zdobywała jako dziennikarka, dokumentalistka i scenarzystka. Dziś uważana jest za królową polskiego kryminału!
W książce "Maszyna do pisania" stara się przekazać przyszłym i początkującym pisarzom kilka rad, od ich doświadczonej koleżanki. Cały czas podkreśla, że talent nie liczy się tak bardzo, jak warsztat, ale czy ma rację? Czy w ogóle ta książka jest komuś potrzebna?

Pisanie to praca. Trzeba wykonywać ją regularnie i zachowywać higienę psychiczną. Pisarz to wojskowy i poeta w jednym.


Tytuł: Maszyna do pisania.
Autor: Katarzyna Bonda.
Wydawnictwo: Muza.
Data wydania: 4 luty 2015 rok.
Liczba stron: 320.
Maszyna do pisania [Katarzyna Bonda]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE


Po książkę Katarzyny Bondy sięgnęłam dzięki recenzji Fenko. Cały czas piszę do szuflady, ale brak mi doświadczenia i warsztatu. Nigdy wcześniej nie korzystałam z żadnych kursów pisania, dlaczego? Nienawidziłam ich. Zazwyczaj doświadczony autor narzucał biednemu, początkującemu pisarzowi swoją drogą i swój tok myślenia, nie pozostawiał już miejsca na pracę własną, co jest bardzo frustrujące. Natomiast poradnik Bondy jest zupełnie inny. 

"Maszyna do pisania" nie jest poradnikiem, który cokolwiek nam narzuca, to raczej rodzaj kursu, w którym autorka wyposaża nas w wiedzę, która może nam się przydać. Z książki możemy nauczyć się: genezy opowieści - co jest ważne dla historii, skąd brać pomysły na tworzenie własnej, czy warto posiadać notatnik pisarza i czym jest sześć poziomów dramaturgii, tworzenia kreacji bohatera, elementów świata przedstawionego, projektowania logicznej fabuły, wyboru narracji, a także najważniejszej kwestii jaką jest dialog. Autorka wyposaża nas również w dekalog pisarza, a po każdym rozdziale zamieściła krótkie pisanie i kilka ciekawych ćwiczeń do wykonania. 

Książka została napisana w narracji drugoosobowej, która jest spotykana zazwyczaj w poradnikach. Autorka zwraca się bezpośrednio do nas i udziela nam rad, jak bardziej doświadczona koleżanka. W książce nie ma żadnego dystansu, autorka na tą chwilę naprawdę staje się "przyjaciółką dobrą radą". Wiąże się to również z tym, że autorka nam nie słodzi. Wytyka błędy młodych pisarzy i objaśnia ich konsekwencje. Dla osób, które nie traktują tego poważnie ma tylko jedno rozwiązanie - odpuścić, a innych stara się przeprowadzić powoli, krok po kroku, po tajnikach pisania książki.

Katarzyna jest jedną z założycielek szkoły kreatywnego pisania - Maszyna do pisania, której kursy stacjonarne odbywają się w Warszawie, Wrocławiu i Toruniu. Prócz szkoły kreatywnego pisania, ośrodek proponuje nam agencję usług pisarskich : scriptdoctoring, copywriting, itp. Niestety ceny tych usług są odpowiednio wysokie.

W książce nie podobało mi się odesłanie do drugiego tomu, który jeszcze nie powstał. Po pierwsze uważam to za formę agresywnego marketingu, a po drugie nie można odsyłać "do czegoś" czego jeszcze nie ma.

Tak, jak wspomniałam na początku, Katarzyna Bonda uważa, że pisarz powinien być głównie rzemieślnikiem i ćwiczyć swój warsztat, a wtedy nie będzie miał nigdy problemów z weną. Według autorki potrzebujemy zaledwie 30% talentu, czy tak jest?
 Jako odpowiedź niech posłuży "Zmierzch" Stephenie Meyer. Nikt z nas nie może dyskutować z tym, że jest to bestseller, pytanie tylko dlaczego? Autorka nie stworzyła ambitnej powieści, jej język był bardzo prosty, a bohaterowie schematyczni, a mimo to była to bardzo dobrze sprzedająca się książka. Zadecydowała o tym świetna fabuła. Raczej nikt z nas nie ma wątpliwości, że Meyer zaplanowała historię od początku do końca, a czy nam się to podoba czy nie, to bez znaczenia. Cała seria została logicznie zaplanowana i nie ma w niej niekonsekwencji.
Nie istnieje dobrze się sprzedająca książka bez logicznie trzymającej się kupy fabuły (od reguły są  oczywiście wyjątki). Osobiście się z tym zgadzam. Nie ma nic gorszego niż fabuła pozbawiona sensu.

Dla kogo "Maszyna do pisania" i po co?
1) Piszę do szuflady i chciałabym przestać. Sięgając po książkę Bondy liczyłam na praktyczne rady, które na pewno mi się przydadzą. Co więcej ten poradnik inspiruje. Dzięki niemu stworzyłam konspekt drugiej części "Carpe diem", a także drugiej historii :) Być może kiedyś je wydam, a jak nie to przeczyta je moja szuflada. Podsumowując, stwierdzam,że jest to świetny poradnik dla młodych twórców.
2) Myślę, że może również zainteresować niektórych recenzentów. Znając bardzo dobrze budowę książki, łatwiej ją ocenić.
Previous
Next Post »

INFORMACJA

Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w §3 Polityki Prywatności Bloga.
7 Komentar
avatar

Chyba jednak nie dla mnie :)

Balas
avatar

A ja z chęcią sięgnę po tę książkę. Co prawda jedną powieść, a raczej dłuuuuższe opowiadanie już popełniłam, więc po przeczytaniu propozycji Katarzyny Bondy mogłabym ją nieco udoskonalić.

Balas
avatar

Mam w planach.Cieszę się,że była dla Ciebie źródłem inspiracji,może dla mnie też będzie ? :)

Balas
avatar

Zapowiada się ciekawie :)

Balas
avatar

Też nie lubię, kiedy są w książce takie typy marketingowe. Powieść raczej nie dla mnie.

Balas
avatar

Jestem pewna, że ta książka będzie doskonałą pozycją dla początkujących pisarzy, jednak ja do nich nie należę, więc jeśli chodzi o Bondę to ograniczę się do jej kryminałów ;)

Balas
avatar

Chyba skuszę się na tę książkę, choćby po to, by znaleźć jakieś cenne wskazówki pomocne przy pisaniu recenzji.

Balas

Dziękuję za podzielenie się swoją opinią.
Postaram się jak najszybciej odpowiedzieć :)