Rainbow Rowell - Eleonora i Park


To była najmilsza rzecz jaką mogła sobie wyobrazić. To sprawiło, że chciała urodzić jego dzieci i oddać mu obie swoje nerki.

Okładka tej książki nie zachęca do jej przeczytania. Nie przyciąga, ani kolorem, ani obrazkiem. Jest po prostu nudna. Sam tytuł też niewiele o niej mówi. Nawet nie wiem co mnie skłoniło do otwarcia tego ebooka. Jedna teraz nie żałuję. Pod nieciekawą okładką książka skrywa historię, która wcale nie jest taka zwyczajna.

Eleonora miała rację - nigdy nie wyglądała ładnie. Wyglądała jak dzieło sztuki, a sztuka nie może być po prostu ładna; sztuka ma wywoływać emocje.


Tytuł: Eleonora i Park
Autor: Rainbow Rowel
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 16 marca 2015 roku
Liczba stron: 340
Ocena: 6/10
Eleonora i Park [Rainbow Rowell]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Eleonora jest nowa w szkole i niestety nie sposób jej nie zauważyć. Można byłoby ją określić jednym słowem: PUSZYSTA, ale to trochę za mało. Eleonora jest po prostu: PUSZYSTA, RUDA i UBRANA, JAK STRACH NA WRÓBLE. W zawarciu nowych znajomości nie pomagają jej trudny charakter oraz krytyczne spojrzenie na historię "Romea i Julii" jako pary rozpieszczonych, bogatych dzieciaków. 
Park jest Azjatą i chociaż nikt z tego powodu nie traktuje go źle, on nie czuje się z tym dobrze. Nie uważa się za przystojnego, ani nie ma ustalonej pozycji w grupie. Pomimo znajomości sztuk walki, chowa się w cieniu i nigdy nie wychyla. 
Eleonora i Park poznają się w szkolnym autobusie. Ich historia zaczyna się od jednego zdania wypowiedzianego pod wpływem chwili i rozwija się tylko dzięki gestom. Razem czytają; wspólnie słuchają muzyki, aż w końcu dają sobie szansę na bliższe poznanie. 
Nic nie jest jednak proste. Eleonora pochodzi z bardzo toksycznej rodziny, która potrafi każdą chwilę szczęścia zamienić w piekło. Natomiast Park nigdy nie dogadywał się ze swoim ojcem, który uważa go za zniewieściałego. Jego kontakty z matką również uległy pogorszeniu w momencie, gdy przedstawił jej swoją dziewczynę.
To historia miłości dwóch szesnastolatków, która toczy się w ciągu jednego roku szkolnego.

Ta pozycja faktycznie oparta jest na schemacie: nastolatek z dobrej rodziny i nastolatka z rodziny patologicznej. Oczywiście zakochują się w sobie i stają się dla siebie całym światem, bo jakżeby mogło być inaczej? W tym momencie miałam ochotę zamknąć ebook i o nim zapomnieć, ale wtedy ta powieść mnie zaskoczyła. Autorce udało się wyjść poza schemat w bardzo nietypowy sposób, a mianowicie przez zmianę miejsca akcji. Przeniesienie "randek" do szkolnego autobusu było naprawdę ciekawym zabiegiem. 

Fabuła nie jest przepełniona akcją. Autorka nie skupia się na niesamowitych wydarzeniach. Nie rozbija szkolnego autobusu, nie każe bohaterom skakać ze spadochronem. Znacznie bardziej skupia się na ich portretach psychologicznych, dzięki czemu ich kreacje są naprawdę pełne. Rozumiemy bohaterów i ich wybory, a nawet jeśli się z nimi nie zgadzamy to wiemy dlaczego postąpili tak, a nie inaczej. 

W Eleonorze i Parku, poruszono bardzo wiele ważnych problemów społecznych m.in.: rasizm, problemy w relacjach syna z ojcem, czy ojczyma z pasierbami; o znęcaniu się zarówno psychicznym, jak i fizycznym; o nienawiści, przyjaźni i miłości. Niestety żaden z tych wątków nie został rozwinięty, wszystkie zostały po prostu poruszone. Autorka skupiła się na delikatnej, pierwszej miłości. Wysunęła ją na dalszy plan, w tle zostawiając smutek, rozpacz i ból.

Książka miejscami jest po prostu nudna. Została napisana bardzo prostym i szablonowym językiem. Historia opowiedziana została z punktu widzenia Parka i Eleonory, ale brakuje w niej miejsca na przemyślenia bohaterów. Zrezygnowanie z narratora pierwszoosobowego wydaje się zabiegiem ciekawym, ale chyba niezbyt udanym. W niektórych momentach naprawdę chcieliśmy wejrzeć do wnętrza umysłu bohaterów, zobaczyć świat z ich perspektywy, a nie przedstawiony w ten sposób.

Eleonora i Park, to głównie książka dla młodzieży. Jest bardzo delikatna, a na jej pierwszy plan została wysunięta pierwsza miłość. Wszystko co złe jest tylko tłem dla tej historii. Chociaż ta pozycja trochę mnie nudziło, to nie jest zła. Pozwala cofnąć się do czasów, gdy do zakochania dzielił nas już tylko jeden krok. Previous
Next Post »

INFORMACJA

Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w §3 Polityki Prywatności Bloga.
15 Komentar
avatar

Zgadza się, nie jest jakoś szalenie porywająca, jednak ma w sobie to coś, przez co nie mogłam się od niej oderwać :)

Balas
avatar

Książka stoi u mnie na półce. Skusiłam się na nią po przeczytaniu dołączonego jej fragmentu do innej książki, ale martwi mnie to, że książka według Ciebie jest momentami nudna. Liczę jednak na to, że przypadnie mi do gustu, a skoro napisana jest prostym językiem to będzie się ją bardzo szybko czytać :)

Balas
avatar

Mam w planach przeczytanie tej książki i muszę przyznać, że średnie oceny jeszcze bardziej mnie do niej ciągną... ;)
http://biblioteczka-blanki.blogspot.com/

Balas
avatar

Do książki nie ciągnie mnie od początku. A skoro szały nie ma, to wiele nie straciłam.

Balas
avatar

Mam dziwne przeczucie, że twórczość pani Rowell do mnie nie trafi.

Balas
avatar

Mimo wszystko jestem ogromnie ciekawa tej pozycji :)

Balas
avatar

Obawiam się jej, bo strasznie teraz o niej głośno i jest prawie wszędzie. Ale zamierzam przeczytać, gdy już szum opadnie

Zapraszam do siebie
http://to-read-or-not-to-read.blog.onet.pl/

Balas
avatar

Czyta się bardzo szybko i tylko miejscami jest nudna :D

Balas
avatar

Ta książka ma różne oceny. W zasadzie sporo jest bardzo pozytywnych :D

Balas
avatar

Ja tak czekałam z twórczością Hoover i się nie zawiodłam :)

Balas
avatar

Mam nadzieję, że tak będzie :)

Balas
avatar

Chętnie bym przeczytała. Książki tej Autorki mają w sobie pewne ciepełko...

Balas
avatar

Ojej, szkoda, że książka momentami jest nudna. A tak liczyłam na coś więcej. Mimo to jak trafi się okazja, to z czystej ciekawości się skuszę.

Balas
avatar

Ostatnio głośno o książce, ale mnie ona na chwilę obecną nie interesuje ;)

Balas

Dziękuję za podzielenie się swoją opinią.
Postaram się jak najszybciej odpowiedzieć :)