PLAGIAT - która okładka była pierwsza? - część 3

Cześć,
jak sami pewnie zauważyliście na swoim blogu bywam rzadko, a na Waszych blogach prawie wcale. Jest to jednak tylko chwilowe. W czerwcu po prostu zaczął się okres przedsesyjny, który zaraz zmieni się w sesję, jak również kontynuuję wolontariat prawny i podjęłam pracę. Powiedzieć, że nie mam czasu, to naprawdę spore niedopowiedzenie. Mam nadzieję, że poczekacie na mnie do lipca i od czasu do czasu nadal zajrzycie na bloga. Obiecuję w rocznicę bloga zorganizować konkurs, bywać na Waszych blogach i w końcu porządnie zająć się swoim. Czekajcie na mnie!
Artemis

Tymczasem przejdźmy do plagiatu w praktyce. Chciałabym Wam pokazać kilka okładek książek, które mogę się wydać trochę podobne...

Źródło


Mariusz Zielke, wyd. Czarna owca - październik 2012 rok

Irwin  Shaw - 2003 rok
Sthephen Frey - 5 listopad 2008 rok

Źródło
Parkey Blue - marzec 2010 rok
Melisa M. Hamling - grudzień 2011 rok


Obrazki, które wkleiłam pochodzą z blogów:
Polecam Wam zajrzeć do tych postów, zapewne zdziwicie się ile plagiatów okładek powstało i ile jeszcze może powstać.


Niestety smutne jest to, że zapewne w bardzo wielu przypadkach nawet nie pomyślano o jakimkolwiek pozwie. Dlaczego? Czasem po prostu nie ma szansy na wygraną. 


Szczerze mówiąc, to już mnie rozbawiło:
Źródło
Michał Batory  - 2009 rok
Paulo Coelho - 2006 rok
Obie książki zostały wydane w wydawnictwie Drzewo Babel.
Weźmy np. problem z książkami Paulo Coelho i Michała Batorego, dlaczego te okładki wyglądają, tak a nie inaczej? Obie książki zostały wydane w wydawnictwie Drzewo Babel. Na pierwszy rzut oka mamy do czynienia z plagiatem, ale wcale go tam nie ma. Michał Batory jest jednym z najbardziej cenionych plakacistów na świecie. Od 1995 roku tworzy wizualną oprawę dla tego wydawnictwa. Tak więc posiada zarówno autorskie prawa osobiste, jak i majątkowe do słynnych ust. W swojej książce "Grafika emocjonalna" miał prawo wykorzystać okładkę z książki Paula Coelho, gdyż na to pozwalała mu umowa.


ŹródłoNiektóre obrazy, zdjęcia mogły zostać umieszczone w tzw. banku zdjęć. Co prawda większość z licencji nie zezwala na wykorzystanie komercyjne, ale niektóre owszem. Istnieje również problem z tzw. dziełami inspirowanymi. W niektórych przypadkach mamy prawo wykorzystywać elementy twórczości innego autora. 

To tyle na dzisiaj :)
Previous
Next Post »

INFORMACJA

Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w §3 Polityki Prywatności Bloga.
10 Komentar
avatar

Tak już niestety jest właśnie w kwestii tych banków zdjęć. Pracowałam kiedyś w agencji PR i korzystaliśmy z takich kupowanych fotek do folderów emisyjnych. To nieco inna branża wprawdzie, ale stąd wynikają te plagiatowe okładki.

Życzę odpoczynku!

Balas
avatar

Nawet nie zdawałam sobie sprawy z tego ile jest podobnych okładek. Widzę, że na tej jednej to kobieta zamieniła miecz na dziecko ... dobry kierunek obrała ;) Na co dzień rzadko dostrzega się podobieństwa, gdyż pozycji książkowych jest wiele, a o większości nawet nigdy nie słyszeliśmy.

Balas
avatar

Nawet nie wiedziałam, że jest tyle bardzo podobnych okładek.

Balas
avatar

Wydawnictwa używają darmowych i płatnych banków zdjęć, więc później tak jest. W sumie tą samą ilustracją można
zilustrować wiele książek. Niestety.

http://zakurzone-stronice.blogspot.com/

Balas
avatar

Ojej, faktycznie podobne! Nawet nie wiedziałam, że to tak często się zdarza w książkach :)

Balas
avatar

Takich okładkowych bubli jest o wieje więcej:)

Balas
avatar

Zabawne jak okładki potrafią być do siebie podobne, a niektóre to wręcz identyczne ;) Zawsze lubiłam takie porównania ;)

Balas
avatar

Przed pojawieniem się filmiku Marty Oakiss właśnie na ten temat nie skojarzyłam książek z okładkami innych... Teraz dopiero zaczęłam zwracać na to uwagę. Niektóre były nawet dla mnie śmieszne... Pozdrawiam, Shelf of Books

Balas
avatar

Masakra, wszystkie na jedno kopyto, nawet niewiele zmieniają..

Balas
avatar

I już wiem, czemu w księgarni mam czasem uczucie deja vu gdy widzę jakieś książki.... ;/

Zapraszam do siebie
http://to-read-or-not-to-read.blog.pl/

Balas

Dziękuję za podzielenie się swoją opinią.
Postaram się jak najszybciej odpowiedzieć :)