Rebecca Donovan - Co, jeśli...


Niebo pełne możliwości i bólu. Przecież to sprzeczność. Chyba, że możliwości zawsze niosą ze sobą cierpienie...


Zastanawialiście się kiedyś, co by było gdyby urodzilibyście się w innej rodzinie? Może rozmyślaliście nad tym, co by było gdybym wybrał/wybrała inne studia? Lub choćby zastanawialiście się co mogłoby się zdarzyć gdybyście mogli jeszcze raz przeżyć swoje życie?  Czy dokonalibyście tych samych wyborów? O tym wszystkim, zapewne myślała Rebecca Donovan, pisząc książkę Co, jeśli....

Tyle razy rozmyślałam o decyzji, którą kiedyś podjęłam, zastanawiając się, co by było, gdybym postąpiła wtedy inaczej? Kim byłabym dzisiaj? Jak wyglądałoby moje życie? A co, jeśli...

Nasi rodzice nas kochają, chcą dla nas jak najlepiej. Pragną dać nam więcej, niż sami mieli w dzieciństwie. Nie ma w tym absolutnie nic złego. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy przekazują nam swoje aspiracje, pragnienia i marzenia. Sprawiają, że zaczynamy żyć według ich planu, a nie swoje własnego. Ich cele, stają się naszymi celami. I to jest już złe. Przerzucanie na dziecko własnych ambicji i kierowanie jego życiem, tworzenie dziecka idealnego jest formą dręczenia psychicznego. Wychowywanie się w takiej rodzinie może zniszczyć dzieciństwo i bardzo wpłynąć na przyszłe życie takiego dziecka. To główny problem, jaki porusza Donovan. Jeden z takich, o którym nigdy się nie wspomina, unika się go jak ognia i ignoruje, chociaż zawsze był i niestety zawsze będzie obecny w naszym życiu.

Tytuł: Co, jeśli...
Autor: Rebecca Donovan
Wydawnictwo: Feeria Young

Co, jeśli ... [Rebecca Donovan]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Cal Logan, wiele lat temu, stracił dwie przyjaciółki. Richelle wyprowadziła się, a Nicole aktualnie studiuje na Harvardzie. Żadna z nich nie utrzymywała z nim kontaktu od czasów szkoły, chociaż kiedyś byli praktycznie nierozłączni. Teraz Cal studiuje w Crenshaw i ostatnie czego się spodziewał to spotkanie, swojej dziecięcej miłości, Nicole Bentley. Jednak to nie jest główny problem. Dziewczyna o niebieskich oczach, nazywa się Nyelle Preston i wcale go nie poznaje...

Nyelle Preston jest przeciwieństwem Nicole Bentley. Ubiera zbyt duże, nieładne, używane ubrania, podczas gdy ta druga nosiła ładne, kolorowe sukienki. Nyelle uwielbia się brudzić, chodzić po drzewach, moknąć i spacerować. W jej głowie, nigdy nie brak pomysłów na dobrą zabawę. Jest bezpośrednia, impulsywna, odważna i wszystkich wokół zaraża pasją do życia. Jedyne co łączy ją z Nicole Bentley, to skrytość i tajemnice, obie mają ich sporo.

Cal stara się poznać Nyelle na jej własnych zasadach. Nie chce szukać, w niej Nicole, chociaż to wcale nie jest takie proste. Szczególnie, że nie wszystko da się ukryć. Niektóre tajemnice wyjdą na jaw, czy tego chcemy, czy nie. Są również takie sekrety, których nigdy nie chcemy poznać...

Bardzo przypadła mi do gustu kreacja Nyelle, która była tak bardzo pełna życia, że nie dało jej się nie pokochać. Jej zachowanie może wydać nam się infantylne, nie na miejscu, ale im bardziej zagłębimy się w jej przeszłość, to wyda nam się logiczną konsekwencją jej dzieciństwa.

Głównym narratorem powieści jest Cal, co wydaje się całkiem dobrym wyborem. Cały czas widzimy Nyelle z jego perspektywy. Staramy się razem z nim podjąć bardzo ważną decyzją: szukać Nicole, czy zaakceptować Nyelle? Aktualna akcja powieści, przeplatana jest wspomnieniami z przeszłości całej paczki przyjaciół, a także samej Nicole. Moim zdaniem to tylko uzupełnia kreację głównej bohaterki i pomaga lepiej ją zrozumieć.

Problem poruszony przez autorkę jest często unikany i bagatelizowany, co sprawia, że Co, jeśli... jest ciekawą pozycją z gatunku new adult. Również w pewien sposób, Donovan konsekwentnie realizuje temat dysfunkcyjnej rodziny, który zaprezentowała już w trylogii "Oddechy".

Polecam książkę wszystkim, którym twórczość Donovan nie jest obca, jak również tym, którzy kiedyś zastanawiali się nad tym co, jeśli...


Previous
Next Post »

INFORMACJA

Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w §3 Polityki Prywatności Bloga.
10 Komentar
avatar

Myślę, że każdy chociaż raz zastanawiał się co by było, gdyby podjął inną decyzję w jakiejkolwiek sprawie. Też tak mam, a ostatnio dość często i... nienawidzę tego :D Przede mną jeszcze drugi tom "Powód by oddychać", ale myślę, że po Twojej recenzji sięgnę również po "Co jeśli" :)

Balas
avatar

Już dawno mam na liscie to przeczytania. Wszyscy się zachwycają i zachwycają :)

Balas
avatar

Mam trylogię Oddechy tylko, że jeszcze nie miałam czasu po nią sięgnąć. Ale jeśli pióro Donovan przypadnie mi do gustu sprawdzę co, jeśli.... ;)

Balas
avatar

Bardzo chce przeczytać Oddechy i ,,Co, jeśli".
Nie powiem, mam duże wymaganie wobec książek tej autorki :)

Balas
avatar

W pierwszej kolejności planuję sięgnąć po serię "Oddechy", gdyż wszędzie można spotkać zachwyty nad nią :)

Balas
avatar

Mam nadzieję że książka mnie nie zawiedzie :).

Balas
avatar

Ja coś ciągle się trzymam z dala od powieści pani Donovan - sama nie wiem czemu.

Bookeaterreality

Balas
avatar

Uwielbiam pióro autorki, na książkę więc już poluję, niedługo i ja poznam tę historię :)

Balas
avatar

Właśnie wczoraj ją kupiłam. Zabieram się za jej czytanie w weekend:-) pozdrawiam

Balas
avatar

Słyszałam wiele o tej książce. Raz coś dobrego, raz coś niepochlebnego. Czy zdecyduję się na jej przeczytanie? Tego nie wiem. Niby książka wydaje się być interesująca, ale jakoś mnie do niej nie ciągnie.

Pozdrawiam, Dakota // 97books

Balas

Dziękuję za podzielenie się swoją opinią.
Postaram się jak najszybciej odpowiedzieć :)