Remigiusz Mróz - Ekspozycja

Będziemy gasić pożary, gdy wybuchną.

Ekspozycja klimatem i wątkiem religijnym przypomniała mi o serii Dana Brown'a z prof. Langdonem. Jednak jej czytanie sprawiło mi znacznie więcej przyjemności. Polska propozycja jest ciekawa, nietuzinkowa i dopracowana w każdym najdrobniejszym szczególe. Już nigdy nie zapomnijcie o komisarzu Froście, a jeśli jeszcze go nie znacie, to zmieńcie to jak najszybciej.

Tytuł: Ekspozycja
Autor: Remigiusz Mróz
Wydawnictwo: Filia


Na Giewoncie znaleziono mężczyznę powieszonego nago na krzyżu. Nie ma wątpliwości, że było to morderstwo, ale przestępca oprócz falsyfikatu starego numizmatu nie zostawił żadnych innych znaków. Śledztwo początkowo przydzielono Wiktorowi Frostowi - komisarzowi cieszącemu się bardzo złą sławą oraz cierpkim językiem, za to bardzo spostrzegawczemu. Szybko jednak zostaje od tej sprawy odsunięty. Nie zgadzając się z decyzją przełożonych nawiązuje współpracę z dziennikarką śledczą - Olgą Szrebską, która wierzy, że za ten materiał zapisze się w historii polskich mediów. Wkrótce jednak okazuje się, że Szrebska wcale nie marzyła o takiej sławie, Frostowi grozi coś więcej, niż dyscyplinarka, a morderstwo na Giewoncie nie było jedyne...

- Ktoś go rozpoznał? - zapytała z uśmiechem Szrebska.
- Jeśli liczba lajków pod odpowiedzią świadczy o jej prawdziwości, to jest to nie kto inny jak Nergal ćwiczący przed następnym koncertem.


Na dobry kryminał składa się wiele czynników, m.in. bohaterowie, akcja, fabuła, itp. Osobiście uważam, że o tym czy kryminał jest świetny czy nie decydują głównie: dokładność fabuły i realizm.

Jeśli fabuła w kryminale ma chociaż jedną lukę nawet nieuważny czytelnik ją wychwyci. Nie mogą pozostać nierozwinięte wątki, nie ma mowy o pomyłkach w chronologii, to wszystko wyjdzie na jaw. Dlatego im bardziej skomplikowana jest historia, tym większą perfekcją musi wykazać się autor. Podziwiam więc Mroza za drobiazgowość. Fabuła, którą zaplanował składała się z wielu wątków, drobiazgów, elementów. Zastanawiałam się czy gdzieś będzie luka, ale żadnej nie znalazłam. Myślę więc, że można nazwać autora mistrzem w tej dziedzinie.


Kryminały czasem opierają się na prawdziwych historiach, ale wcale nie to mam na myśli, pisząc o realizmie. Autor musi nas przekonać, że wszystko co się zdarzyło mogłoby wydarzyć się naprawdę. Jeśli chodzi o Ekspozycję to każda sytuacja ma jakiekolwiek odniesienie do rzeczywistości i mogłaby wydarzyć się naprawdę. Zwoje Qumran istnieją, tak samo jak IPN, czy rzeź wołyńska. Bohaterowie wymyśleni przez autora, wydarzenia, mają odniesienie do rzeczywistości, dzięki perfekcji z jaką dba o drobiazgi.- Forst!
- Spokojnie, panie inspektorze.
- Co spokojnie? - uniósł się Osica. - Wyciągaj łapę z gęby umarlaka!
Komisarz wykonał polecenie, choć zabrał trofeum.(...)
- Co... - zaczął dowódca. - Co to jest?
- Krzyk, panie inspektorze.
Autor postarał się również o dobre wykreowanie głównych bohaterów.

Olga Szrebska - dziennikarka śledcza nastawiona na zrobienie kariery. Dobrze radziła sobie z przytykami Frosta i sama z dużym powodzeniem się mu odgryzała.  Stworzyli świetną "parę", której relacja tylko z pozoru wydawała się oparta na samym "biznesie". Nigdy się nie wycofywała i choć czasami dręczyły ją dylematy moralne robiła to co w danej chwili wydawało się, chociaż odrobinę logiczne.


Wiktor Frost pewnie przejdzie do historii. Jeden z niewielu policjantów mających wiedzę z różnych dziedzin i potrafiących myśleć nieszablonowo, dodatkowo w całkiem niezłej formie fizycznej, czyli gatunek wymierający. Jego jedynymi nawykami były gumy cynamonowe, seks i bieganie. Kreacja Frosta została bardzo dobrze przemyślana. Nasuwa mi się jednak myśl, że jak na zwykłego policjanta wyrósł trochę do rangi "supermana". Potrafił wyjść z każdej opresji, niekoniecznie w jednym kawałku, dokonywał także rzeczy prawie niemożliwych. Cieszyło mnie więc, że autor zrównoważył to kilkoma potknięciami, inaczej miałabym zastrzeżenia, a tak prawie nie mam się do czego przyczepić!- Mam kartotekę?
- U mnie wszyscy ją mają.
- I co tam o mnie piszą?
- Że wyjątkowy z ciebie imbecyl.
- To ogólnie znany fakt. Coś jeszcze.
Dialogi i sposób prowadzenia narracji są kolejnymi plusami powieści. Nie bójcie się również historii i wątku religijnego. Co prawda zostaniemy zasypani informacjami, ale na pewno nas nie znudzą. Dla mnie ważne jest również to, że nie udało mi się odgadnąć kto jest mordercą, nawet nie byłam blisko. Musiałam czekać aż bohaterowie rozwiążą ten problem. 


- Mam, bo dysponuję kompetenz-kompetenz.
- Czym?
- Kompetencją do określania kompetencji.
- Brzmi złowrogo po niemiecku, ale przypuszczam, że to bzdura.
Mam za sobą "Kasację" i Ekspozycję, jak do tej pory nasunęła mi się jedna myśl, która oczywiście w żadnym stopniu nie wpływa na ocenę żadnej z książek. Mam wrażenie, że przedstawiciele polskiej palestry przeklinają częściej, niż policjanci i służby specjalne. To dosyć interesujące w kontekście tych pozycji.
- Myślisz, że stąd wyjdziemy? - zapytała.
- Raczej tak.
- Ale...
- Ale żywi? Nie, raczej nie.
Wcześniej miałam okazję poznać tylko "Kasację" Mroza, która bardzo przypadła mi do gustu, ale mnie nie zachwyciła. Z Ekspozycją jest zupełnie inaczej. Nie każdemu musi się spodobać, ale nikt nie może zaprzeczyć temu, że dostaje od autora historię dopracowaną w każdym calu, z dobrze wykreowanymi bohaterami i świetnymi dialogami. Zdecydowanie polecam.

Jeszcze tak na marginesie. Uważam, że autor powinien ponieść odpowiedzialność za zakończenie. Nie można kończyć historii w takim momencie! To niedopuszczalne! Domagam się drugiego tomu w najbliższej przyszłości, najlepiej teraz :)

Previous
Next Post »

INFORMACJA

Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w §3 Polityki Prywatności Bloga.
15 Komentar
avatar

Przytoczone przez Ciebie cytaty powalają :) Muszę zatem koniecznie poznać ''Ekspozycje''.

Balas
avatar

No nie przepadam za kryminałami, ale to morderstwo na krzyżu grrr.. nie fajne.
Pozdrawiam ♥
http://kochamczytack.blogspot.com

Balas
avatar

Uwielbiam kryminały i chętnie poznałabym to dopracowane dzieło :)

Balas
avatar

Musze przeczytać! Marzę o tej książce ;)

Balas
avatar

Ekspozycja strasznie mnie ciekawi i często myślę jaka jest ta książka. Nie spotkałam się jeszcze z negatywną oceną tej książki. I teraz kiedy wciągnęłam się kompletnie w "Mechanicznego Anioła" mi o niej przypomniałaś. ;D

Pozdrawiam
blog--ksiazkoholiczki.blogspot.com

Balas
avatar

Ja mam dopiero w planach książki autora, ale skoro ,,Ekspozycja" ma takie zakończenie to chyba najpierw poczekam aż wyjdzie kontynuacja :)

Balas
avatar

Wiele słyszałam o tej książce. Twoja recenzja jeszcze bardziej mnie zachęca do jej przeczytania. Świetnie wszystko opisujesz! :) Widać, że sie na tym znasz. Pozdrawiam :)

http://pocomiwiecejx3.blogspot.com/

Balas
avatar

Ja najpierw zapoznam się z "Kasacją", którą już posiadam, a następnie rozejrzę się za "Ekspozycją" :)

Balas
avatar

Jestem ciekawa czy w tej powieści Remigiusz Mróz mnie zachwyci, czy się na nim zawiodę :)

LeonZabookowiec.blogspot.com

Balas
avatar

Jestem szalenie ciekawa książek Mroza, gdyż dotychczas nie miałam możliwości po nie sięgnąć. A cytaty, które przytoczyłaś, bardzo błyskotliwe, co tylko zwiększa mój apetyt ;)

Balas
avatar

Przeczytam na pewno, co do tego nie mam wątpliwości ;) Mam na tę książkę coraz większy apetyt, a Twoja recenzja jeszcze bardziej go rozbudziła ;)

Balas
avatar

Uwielbiam kryminały, a ta historia jest naprawdę intrygująca i nawet trochę nietypowa, bo jeszcze w żadnej książce nie spotkałam się z takim morderstwem. Jestem bardzo ciekawa tej powieści.
http://alejaczytelnika.blogspot.com/

Balas
avatar

Mam chęć na tę książkę :)

Balas
avatar

Chciałam przeczytać, a po Twojej recenzji wręcz tego PRAGNĘ! I to bardzo :)!

http://przy-goracej-herbacie.blogspot.com/

Balas
avatar

Nie znam żadnej książki tego pana... aż wstyd to przyznać o_O Myślę, że to jedna z zaległości, którą trzeba koniecznie nadrobić.

Balas

Dziękuję za podzielenie się swoją opinią.
Postaram się jak najszybciej odpowiedzieć :)