Diana Rajchel - MABON

Miałam już okazję recenzować "Lammas" z serii sabaty. Książka przypadła mi do gustu. Zawierała bardzo cenne informacje przydatne początkującym. Z przyjemnością więc sięgnęłam po kolejny tomik, tym razem dotyczący święta MABON.


Tytuł: Mabon
Autor: Diana Rajchel
Wydawnictwo: Illuminatio

Diana Rajchel jest autorką książki "Divorcing a Real Witch: For Pagans and the People That Used to Love Them". Pracuje jako dziennikarka, pisarka, blogerka. Skłania się bardziej ku czarnoksiętswu niż wiccanizmu. Jest wiccańską kapłankę trzeciego stopnia u Amerykańskich Wiccan Eklektycznych.

Mabon to równonoc jesienna. Jest to szczególny czas w roku, przynoszący zmianę sezonu oraz drugie zbiory. Równonoc, targowanie się światła z ciemnością, wywołują silne poczucie straty wraz z odchodzącym latem. W czasie Mabon powinniśmy zastanowić się nad doświadczeniem zdobytym w ostatnim roku oraz przemyśleć nasze błędy i wyciągnąć z nich wnioski na przyszłość. To wszystko co już przeminęło musi odejść, by zrobić miejsce nowemu. To również czas, w którym warto już zadbać o pomyślną zimę.

Podobnie jak w "Lammas" znajdziemy bardzo dobrze uporządkowany spis treści:
Wstęp do serii Sabaty - krótka charakterystyka poszczególnych sabatów.
Rozdział I: Stare praktyki - mitologia, astrologia równonocy  jesiennej, historia, sposoby jego obchodzenia przez przodków.
Rozdział II: Nowe praktyki - między innymi o współczesnych motywach przewodnich, druidach, hitenach, o historii święta dziękczynienia i uroczystościach.
Rozdział III: Zaklęcia i wróżby - idealne na sabat Mabon.
Rozdział IV: Receptury i rękodzieło - ciekawe i przede wszystkim proste przepisy i instrukcje, m.in. na chleb i stracha na wróble.
Rozdział V: Modlitwy i inwokacje - gotowe i praktyczne formułki, które można zastosować - szczególnie przydatne początkującym.
Rozdział VI: Rytuały świąteczne - trzy rytuały zarówno dla tych praktykujących grupowo, indywidualnie lub w parach.
Dodatek: Pojęcia związane z sabatem Lammas ułożone w tematyczne grupy, np. zioła, kolory, metale, zwierzęta, itp.

W tym tomie nie zabrakło również polskiego akcentu Lammas. Autorka wspomina o polskich dożynkach, o polskiej wróżbie - wino, piwo i woda, mającej na celu dowiedzenie się czegoś o przyszłej żonie lub mężu oraz o polskich ogórkach w miodzie.

Również tym razem Illuminatio nie zawiodło z wydaniem. Okładka jest bardzo podobne do innych z serii, co moim zdaniem wpływa na jej jednolitość. Po prostu, widząc taką okładkę już wiesz, że to Illuminatio i seria sebaty.

Mabon Diany Rajchel, podobnie jak "Lammas" Melanie Marquis, to zbiór najważniejszych informacji, które pomogą początkujących. Interesujący będzie również dla tych, którzy chcieliby wzbogacić swoją wiedzę o dawnych i aktualnych rytuałach na sabat Mabon. Myślę, że to równie udana pozycja.

Za egzemplarz dziękuję portalowi:Previous
Next Post »

INFORMACJA

Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w §3 Polityki Prywatności Bloga.
7 Komentar
avatar

Ładnie Ci to zdjęcie wyszło :)

Balas
avatar

O, rany, jeszcze o tej książce nie słyszałam! :D

Balas
avatar

O matko, ja się takich rzeczy boję!

Balas
avatar

Interesująca pozycja, jednak zupełnie nie w moim kręgu zainteresowań :)

Balas
avatar

Tematyka książki nie wzbudziła mojego zainteresowania, więc jednak odpuszczę ją sobie.

Balas

Dziękuję za podzielenie się swoją opinią.
Postaram się jak najszybciej odpowiedzieć :)