Stereotyp mola książkowego: Uczymy się!

Dzisiaj przybywam z kolejnym postem z serii "Stereotyp mola książkowego". Przypominam również o konkursie, w którym możecie wygrać książkę Carol Casselli "Złączeni" -> tutaj. Przejdźmy jednak do tematu dyskusji w dzisiejszym poście.

Mol książkowy to osoba, która siedzi w książkach. Ma zawsze najlepsze oceny, zgarnia wszystkie nagrody, dostaje stypendium naukowe i "studiuje" na poważnym kierunku. 

Spotkaliście się z takim stereotypem?


Sama studiuję prawo. Powiedzmy, że na czwartym roku wszystko sprzysięgło się przeciwko nam i od pierwszego tygodnia mam zdecydowanie za dużo do roboty. Dodajmy fakt, że właśnie zaczęłam seminarium magisterskie i mój promotor kazał nam wymyślić pięć tematów, a mój ograniczony umysł nie jest wstanie tego ogarnąć. Tyle narzekania.

Jednak czy naprawdę studia prawnicze są takie straszne? Czy zostały przeznaczone dla moli książkowych?

Jeśli mam być szczera, to chyba nie do końca. Sporo studentów prawa nie czyta książek dla przyjemności. Jedni za wymówkę biorą brak czasu, inni stwierdzają, że wolą czytać tylko o prawie. Ile jednak w tym prawdy? Musimy czytać o prawie, nie mamy wyjścia. Uwielbiam prawo karne i chętnie sięgam po książki z nim związane (nie żebym wszystkie rozumiała) jednak po artykuły z prawa cywilnego sięgam raczej z konieczności.  Ilu jest jednak prawdziwych moli na prawie? Pewnie trochę ich tam znajdziemy. Załóżmy też, że są to poważne studia. Nadal jednolite magisterskie i ludzie jednak je trochę szanują (nieważne, że wszyscy twoi znajomi mają już licencjat, poczekaj ty też kiedyś, kiedyś, kiedyś może skończysz studia!).


Na pewno jednak mole powinny studiować polonistykę!  W końcu tam naprawdę dużo się czyta. Szczerze mówiąc chyba ktoś, kto molem nie jest i idzie na polonistykę jest masochistą! Tam już naprawdę sporo się czyta i to nie tylko dla przyjemności. 

Czy jednak są to poważne studia? (Naprawdę nie zamierzam nikogo obrażać! Wybaczcie mi to sformułowanie) O polonistyce wspomina się rzadko. Mam czasem wrażenie, że studenci filologii polskiej muszą walczyć z osobnymi stereotypami na ich temat. Czyż tak nie jest? Faktem niezbitym jest również, że wszystkie germanistyki, italianistyki, itp. nie mogą obyć się bez czytania, tyle tylko, że w innym języku. Nie wiem również, jak jest na kulturoznawstwie, ale nie wyobrażam go sobie bez książek.  


Nie mogę tutaj nie wspomnieć o dziennikarstwie! Ten kierunek również kojarzy mi się z molem książkowym, jak również historia. Studenci tego kierunku zdecydowanie siedzą zakopani w książkach, tyle że z trochę innej epoki.


Mole książkowe powinny mieć dobre oceny, to kolejny stereotyp, ale czy słuszny?

Mnie osobiście nigdy nie zależało na ocenach. Zawsze trzymałam się blisko czołówki, ale przychodziło mi to naturalnie. Na studiach zdecydowanie przestało. Najważniejsze jest zdanie na następny rok, nie bycie ostatnią na roku, robienie praktyk i chyba tyle. Stypendium (u nas) nie jest jakoś specjalnie wysokie. Co prawda mogłabym poświęcić znacznie więcej czasu na naukę, ale po co marnować czas na czytanie książek? Wszystko musi mieć swój porządek, prawda? :D 

A co Wy o tym sądzicie? Co powinny studiować mole? Jak jest ze stereotypem? Co Wy studiujecie? Macie stypendium? Pochwalcie się =DPrevious
Next Post »

INFORMACJA

Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w §3 Polityki Prywatności Bloga.
1 Komentar
avatar

Jestem nietypowym molem ale nie znoszę wszelkich nauk humanistycznych, uwielbiam zaś matematykę i inne przedmioty ściśłe (oprócz chemii). Jestem raczej w czołówce w szkole, ale bardziej niż na ocenach zależy mi na konkursach i tak nie uczę się do sprawdzianu z historii tylko do konkursu z matematyki bo wiem ze to mi się bardziej przyda. Czytanie książek sporo mi dało jednak w ortografii. Jestem wzrokowcem i jak pisze to nie zastanawiam się jakie u wstawić tylko pisze bo gdzieś w książce taki wyraz widziałam. Raz miałam przestój w książkach i ortografia u mnie się pogorszyła.

Pozdrawiam
blog--ksiazkoholiczki.blogspot.com

Balas

Dziękuję za podzielenie się swoją opinią.
Postaram się jak najszybciej odpowiedzieć :)