Marek Raczkowski - Książka, którą napisałem, żeby mieć na odwyk

I gdzie teraz jesteś?
Mniej więcej w połowie zaliczki.
Przy naszej pierwszej książce [Książka, którą napisałem ,żeby mieć na dziwki i narkotyki] całą zaliczkę wydałeś jeszcze przed pierwszą rozmową. I dług zdążyłeś zaciągnąć.
Też jestem w szoku! Odkąd nie wciągam kokainy, mam tyle pieniędzy, że nawet portfel sobie kupiłem.

Książkę, którą napisałem, żeby mieć na odwyk przeczytałam z czystej ciekawości. Nie miałam wobec niej żadnych oczekiwań. Nazwisko autora było mi znane, ale nie miałam pojęcia, że pisze książki.

Zawiodłam się?

Zdecydowanie nie! Jednak o tym w dalszej części recenzji...

Tytuł: Książka, którą napisałem, 
żeby mieć na odwyk
Autor: Marek Raczkowski
Magdalena Żakowska
zadawała pytania i nagrywała odpowiedzi
Wydawnictwo: Pascal

źródło
Marek Raczkowski

Znany polski artysta plastyk, malarz, rysownik, plakacista i satyryk.

Od 1993 roku był stałym rysownikiem tygodnika "Polityka". Jego rsunki ilustrowały również teksty w "Obserwatorze codziennym", "Życiu" oraz "Gazecie wyborczej" oraz "Przekroju". 

W 2003 roku otrzymał Grand Press 2003 w kategorii publicystyka oraz rok później otrzymał nagrodę Fundacji Kultury Polskiej przyznanej przez Sławomira Mrożka.

W 2013 roku ukazał się wywiad pod tytułem "Książka, którą napisałem, żeby mieć na dziwki i narkotyki". Przeprowadziła go Magda Żakowska.

Fanpage autora: KLIK


źródło
Magda Żakowska

Od 14 lat w mediach. Była szefową działu kultury, działu społecznego i piątkowego magazynu "Kultura" w Dzienniku". Pracowała również w dziale kultury "Gazety wyborczej" i magazynie "Duży format". Była również prowadzącą audycji "Para buch: w Radiu Roxy wraz z Mikołajem Lizutem. Niedawno została również nową redaktor zarządzającą pisma "Vice Magazine: o polskiej części serwisu vice.com

Zdjęcie pochodzi z fanpage'u autora

Marek Raczkowski przed swoim czytelnikiem odkrywa swoje wnętrze. Nie odmawia odpowiedzi nawet na kłopotliwe pytania. Pozostaje szczery do bólu nawet przy tematach kontrowersyjnych. Jak się okazuje swoją ironię potrafi pokazać nie tylko na komiksowych rysunkach, ale także w rozmowie. 

Magda Żakowska zadaje pytanie niepoprawne politycznie, dotykające najtrudniejszych albo najbardziej niewygodnych tematów, takich jak: aborcja, Prezydent Andrzej Duda, In vitro, lesbijki i geje, uchodźcy czy Powstanie Warszawskie. Dla rozmówców nie ma tematów tabu, a pani Żakowska uparcie drąży temat, zmuszając do jego głębokiej analizy.

Książka opatrzona jest oczywiście ogromną dawką ilustracji, w których autor pokazuje jak wszystko można zamienić w dosadną satyrę.

Zdjęcie pochodzi z fanpage'u autora

Z satyrą jest jak z polityką. Jedni ją uwielbiają, inni nienawidzą. Są tacy, którzy nie zwracają na nią uwagi, ale i osoby w nią za bardzo zaangażowane. 

Do czego zmierzam? 
Satyra i czarny humor Raczkowskiego nie są dla wszystkich. Znajdą się osoby, które mogą poczuć się urażone tą książką.  Autor dotyka bowiem tematów trudnych i niewygodnych. Niszczy autorytety, chwali lub atakuje osoby, które dla Polaków są święte - Jan Paweł II, Andrzej Duda. 

Mnie osobiście autor nie obraził. Nie zgadzam się ze wszystkimi jego poglądami, ale je szanuję. Zdecydowanie również kupuję jego czarny humor. Przy niektórych ilustracjach nie pozostaje nic innego jak tylko uśmiechać się szeroko i przejść nad tym do porządku dziennego.

Nie czytam zbyt dużo wywiadów, bo niekoniecznie je uwielbiam. Ten jednak zapewnił mi kilka godzin relaksu, a obrazki pogrupowane tematycznie świetną zabawę. 

Zdjęcie pochodzi z fanpage'u autora

To zdecydowanie nie jest książka dla wszystkich więc daleka jestem od jej polecania. Zachęcam jednak osoby zainteresowane tą pozycją, lubiące czarny humor lub ilustracje Raczkowskiego do sięgnięcia po pozycję.

Ktoś jest zainteresowany? Wydawnictwo Pascal podarowało mi dwa egzemplarze. Może tak mały konkursik na dobre rozpoczęcie nowego roku. Co Wy na to?

Za egzemplarze dziękuję wydawnictwu

Previous
Next Post »

INFORMACJA

Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w §3 Polityki Prywatności Bloga.
0 Komentar

Dziękuję za podzielenie się swoją opinią.
Postaram się jak najszybciej odpowiedzieć :)