PROFILER: Bogdan Lach - Zbrodnia Niedoskonała (Katarzyna Bonda)

Amerykanin ukląkł przy ofierze i zadawał na głos pytania: "kto ci to zrobił? jak ci to zrobił? dlaczego ci to zrobił?". Policjanci [Polscy - dop. Artemis] zabezpieczający miejsce zbrodni obserwowali to z daleka i stukali się w głowę. - Zwariował facet, rozmawia z trupem - stwierdzili. Podinspektor Bogdan Lach 

Doktor nauk prawnych. Biegły sądowy z zakresu psychologii, specjalista w dziedzinie przestępstw związanych z użyciem przemocy. W latach 1994 -1996 funkcjonariusz Służby Więziennej. Od 1996 roku ekspert KWP w Bielsku Białej, a następnie w 1998 roku koordynator Zespołu Psychologów KWP w Katowicach. Od 2005 roku radca w Wydziale Kryminalnym. W swojej dotychczasowej karierze stworzył ponad 300 profili psychologicznych i kryminalistycznych n/n sprawców różnych kategorii przestępstw. Za swoje osiągnięcia został odznaczony złotym Krzyżem Zasługi oraz Oznaką Zasłużony Policjant. Pierwszy profiler policyjny rozwijający swoją metodę profilowania od 1996 roku. Członek Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego oraz Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. (źródło) Autor pierwszej na polskim rynku monografii "Profilowanie kryminalistyczne" (poluję na nią :D). Prowadzi zajęcia na kierunku "Prychokrominalistyka" na uniwersytecie SWPS.Profilowanie to nie tylko dziedzina psychologii śledczej, ale też sztuka, której trzeba się uczyć cały czas. Każda przekazywana mi sprawa jest inna, nie pasują do niej żadne schematy. W mojej dotychczasowej aktywności zawodowej miałem wiele spraw, które mocno mnie pochłaniały. Pamiętam sytuację, kiedy intensywnie myśląc o sprawie, wsiadłem do pociągu jadącego w przeciwnym kierunku. Otworzyłem akta, robiłem zapiski i dopiero głos na stacji końcowej uświadomił mi, że jestem nie w tym miejscu, w którym miałem się znaleźć. W profilowaniu dla mnie najistotniejsze jest poszukiwanie jednej bardzo indywidualnej cechy sprawcy lub sprawców, która wyróżnia go/ich z gąszczu osób podejrzewanych, a następnie budowanie taktyki przesłuchania. (wywiad z Bogdanem Lachem - Zbrodnia w Bibliotece)

Tytuł: 
Zbrodnia niedoskonała
Autorzy: 
Bogdan Lach, Katarzyna Bonda
Wydawnictwo: 
Muza


Zbrodnia niedoskonała to pierwsza na polskim rynku pozycja nienaukowa opowiadająca o największych zagadkach kryminalnych ostatnich lat, które rozwiązał polski profiler. 

W tej książce nie ma fikcji. Wszystkie przywołane sprawy oparte są na autentycznych wydarzeniach. W tej pozycji wyjaśniono na czym polega profilowanie, jaka jest historia tej młodej w Polsce metody badawczej. 

Autorzy przedstawiają etapy tworzenia portretu psychologicznego nieznanego sprawcy, w taki sposób aby czytelnik sam mógł spróbować rozwikłać sprawę. Jeśli mu się nie uda, nie szkodzi. Znajdzie w książce rozwiązanie i odpowiedni komentarz. Sprawy opisane w książce zostały dobrane pod kątem motywów wiodących: seksualny, zemsty, rabunkowy, krzywdy i urazy, lęku i niepokoju, urojeniowy. W opisach znajdziemy charakterystyczne cechy ofiar i sprawców zbrodni związanej z danym motywem, typowe okoliczność oraz przebieg każdej sprawy.

Zbrodnia niedokonała niestety ma trochę zaburzoną konstrukcję/koncepcję. Nie wiadomo tak naprawdę czym ta książka jest. Nie jest to wywiad z Bogdanem Lachem. Nie są to jego wspomnienia. Nie jest to podręcznik. Nie jest to poradnik. Nie jest to powieść autobiograficzna, a samo określenie "powieść nienaukowa" jakoś nie oddaje tego co tam znajdziemy.

Dlaczego to takie ważne?

Nie potrafię wskazać dla tej książki odpowiedniego czytelnika. Pozycja jest na pewno ciekawa dla osób, które chcą poznać profilowanie kryminalne lub mają już jakieś podstawy i chcą po prostu zgłębić swoją wiedzę. 

Nie wiem czym jest ta książka. Suche relacje zbrodni i komentarz nadają się do podręcznika, ale brakuje tutaj szerszej analizy. Brak emocji, komentarza zwykłego człowieka powoduje, że książka nie szokuje chociaż powinna i nie nadaje się dla standardowego czytelnika. Obawiam się, że może go w pewnych momentach znużyć. Ja byłam chłodna i obojętna podczas czytania. Dostałam suchy opis miejsca zbrodni i komentarz, ale to wszystko. Nie tego się spodziewałam po tej pozycji. 

Jeśli czytelnik chciałby poznać dogłębnie profilowanie to może pójść na kurs albo kupić monografię Bogdana Lacha, a nie książkę nienaukową, która aż kipi od...no właśnie nie kipi.


Jestem trochę zawiedziona, ale nie samym Bogdanem Lachem, a Katarzyną Bondą. Nie da się ukryć, że miała wpływ na to jak będzie wyglądała ta książka i chyba z tego nie skorzystała. To moje trzecie spotkanie z autorką i tylko jedno zaliczam do udanych. Zamierzam wkrótce sięgnąć po jej książki. Zastanawia mnie jak przedstawia profilerów w swoich powieściach.

Zbrodnia niedoskonała to dobra książka pod względem informacji, ale nie zadowoli każdego czytelnika.

Podczas oględzin każdy z członków ekipy śledczej ma zupełnie inny cel.
Technik kryminalistyki myśli: co zrobić, żeby zabezpieczyć jak największą ilość śladów?
Prowadzący oględziny: co zrobić, żeby szybko złapać sprawcę? Kogo przeszukać, kogo będziemy brać pod uwagę?
A psycholog: jak to najlepiej opisać? Jak wyłonić cechy indywidualne sprawcy?

Polskie profilowanie, a Katarzyna Bonda. 
O co chodzi?Zadebiutowała w 2007 roku powieścią kryminalną Sprawa Niny Frank, nominowaną do Nagrody Wielkiego Kalibru. Jest to pierwsza część cyklu przygód Huberta Meyera, detektywa i pierwszego książkowego profilera w polskiej literaturze kryminalnej. 

W 2008 roku wydała "Polskie morderczynie" oraz "Zbrodnię niedoskonałą" napisaną wspólnie z komisarzem Bogdanem Lachem. W 2010 roku wydała kolejną powieść kryminalną o policyjnym profilerze - "Tylko martwi nie kłamią". Z wykształcenia jest dziennikarką - pracowała m.in. w "Super Expressie", "Newsweeku", "Wprost", a obecnie współpracuje jako freelancer z wieloma tytułami prasowymi. (Źródło)


Jeszcze w 2000 roku nikt o profilerach w Polsce nie słyszał. Niektórzy znali to słowo, ale raczej z seriali zagranicznych. Nie było na polskim rynku publikacji na ten temat. Wszystkie materiały były w języku angielskim i to w dodatku trudno dostępne. W końcu jednak coś się zmieniło. Katarzyna Bonda odkryła i spopularyzowała polskich profilerów. Teraz jest inaczej. Mamy książki tłumaczone na język polski, mamy własne polskie publikacje, mamy kryminały z profilerami w roli głównej, kursy, szkolenia, studia. 

Katarzyna Bonda zrobiła jednak coś jeszcze. Odkryła Bogdana Lacha i dziś to on jest najbardziej znanym polskim profilerem. Z czym chyba nie do końca zgadza się środowisko "polskich profilerów". Cóż nadal nie mamy czegoś takiego jak zawód profiler. Jedyną osobą, która się tak tytułuje jest Bogdan Lach. Może to o to chodzi? Pozostaje jeszcze specyfika pracy. Większość "polskich profilerów" pracuje w zespołach i nie jeździ na miejsca zbrodni - ślęczy nad teczką pełną akt. Bogdan Lach wybiera się na miejsca zbrodni i pracuje sam. Przynajmniej tak go przedstawiono w książce.

Dla zainteresowanych rolą, którą Katarzyna Bonda odegrała w odkryciu polskich profilerów polecam artykuł - tutaj.

Materiał TVN o polskich profilerach. 10 minut i sporo informacji. Występują w nim m.in. Bogdan Lach i Katarzyna Bonda - dostępny tutaj. Warto zerknąć.


Previous
Next Post »

INFORMACJA

Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w §3 Polityki Prywatności Bloga.
0 Komentar

Dziękuję za podzielenie się swoją opinią.
Postaram się jak najszybciej odpowiedzieć :)