[PRZEDPREMIEROWO] Celeste Ng - Wszystko czego Wam nie powiedziałamLydia nie żyje. Jeszcze tego jednak nie wiedzą...

Lydia - oczko w głowie mamy  i taty.
Lydia - znika. 
Lydia - dziecko, które miało spełnić oczekiwania rodziców.
Lydia - nie wróci.
Lydia - wzorowa uczennica i dusza towarzystwa.
Lydia - nie żyje.

Jak to się zaczęło? Jak wszystko - od matek i ojców. 
Przez matkę i ojca Lydii, przez matki i ojców jej matki i ojca. (...) Przez to, że jej matka nade wszystko chciała się wyróżnić z otoczenia; przez to, że jej ojciec nade wszystko chciał się w to otoczenie wtopić.

Lydia jest środkowym dzieckiem. Oczkiem w głowie swojej mamy - Marilyn i taty - Jamesa. Oboje zaplanowali już jej cudowną przyszłość. Chcą żeby spełniła swoje ich marzenia. 

Marilyn marzy dla córki o karierze lekarza. Jej ukochana córka nie może zostać zwykłą kurą domową. Musi w życiu wiele osiągnąć. To przecież oczywiste. Lydia jest taka mądra. Lydia uczęszcza na kursy przygotowawcze. Lydia ma dobre oceny. Lydia jest geniuszem. Lydia pragnie dla siebie dla mamy zostać lekarzem.

James marzy dla córki o powodzeniu wśród rówieśników. Uważa, że akceptacja jest w życiu najważniejsza. Chce żeby jego córka prowadziła bardzo bogate życie towarzyskie. Lydia jest śliczna. Lydia ma niebieskie oczy matki i kruczoczarne włosy ojca. Lydia ma koleżanki. Lydia podoba się chłopakom. Lydia pragnie być duszą towarzystwa dla siebie dla taty.

Tak czy owak, jakie tajemnice może córka zachować przed matką?

Policja odnajduje ciało Lydii w jeziorze. Ta wiadomość zachwiała równowagą panującą w rodzinie Lee. Wszystko ulega gwałtownemu rozpadowi. Od tego dnia każdego domownika będzie męczyć jedna myśl: dlaczego Lydia popełniła samobójstwo? 

Matka nie może uwierzyć w to co słyszy. Przecież jej córeczka była taka mądra. Miała takie ambitne plany. Jej córeczka została zamordowana, w nic innego nie uwierzy.

Ojciec z trudem przyjmuje to do wiadomości. Lydia miała przecież koleżanki. Była akceptowana. Wychodziła do kina, rozmawiała przez telefon. Nie mogła być samotna.

Nathan, starszy brat, nie może dopuścić do siebie myśli, że Lydia zrobiła to sama z siebie. Wiedział, że nie była lubiana. Rozumiał jej samotność. Widział, że nie chce spełniać marzeń matki. Czy to był jednak powód do samobójstwa? Nie. Wszystkiemu winny jest na pewno Jack - osiedlowy łobuziak, który nagle zaprzyjaźnił się z jego siostrą.

Hannah, młodsza siostra, nie płacze za Lydią. Bez Lydii ma brata. Ma mamę. Ma tatę. Jednak czy uda jej się to wszystko poskładać od kupy? Czy jak na małe dziecko nie widzi za dużo? Czy to nie jest zbyt wielkie brzemię? Czy zna prawdę o starszej siostrze?


Tytuł: Wszystko czego Wam nie powiedziałam
Autor: Celeste Ng
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
PREMIERA: 11.02.2016 rok

Celeste Ng dorastała w Pittsburgu i Shaker Heights w Ohio. Jej rodzice byli naukowcami. Pisze eseje i opowiadania. Jest również laureatką Nagrody Pushcart.

Aktualnie mieszka w Cambridge z mężem i synem.

Wszystko czego Wam nie powiedziałam jest debiutem autorki. Książka powstała przez sześć lat. Jednak warto było czekać na tę powieść. (źródło)

Wszystko czego Wam potrzeba, to nie jest prosta książka, którą czytamy dla zabicia czasu, czy tylko dlatego, że mamy wolny wieczór. To powieść, która nie wymaga czasu, bo czyta się ją szybko. Potrzebujemy jednak skupienia, a po przeczytaniu czasu żeby pogodzić się ze stratą.

Nigdy się nie uśmiechaj, jeśli nie będziesz chciała.

Każdy z nas ma jakąś przeszłość. Każdy z nas ma swoją teraźniejszość. Każdy z nas ma swoją przyszłość. Jednak czy na pewno należą one do nas?

Rodzice chcą dla swoich dzieci wszystkiego co najlepsze, a przynajmniej tak powinno być. Czy to źle, że chcą żeby ich dzieci marzyły? Nie. Czy to źle, że chcą żeby ich dzieci coś osiągnęły? Nie. Problem pojawia się wtedy, kiedy rodzice chcą by dzieci spełniły ich marzenia, osiągnęły ich cele. Rodzice wybierają dla dzieci przyszłość jakiej sami chcieli kiedyś dla siebie. Tu pojawia się prawdziwy problem. Czy dziecko chce zostać lekarzem, tak jak chciała tego jego matka? Czy dziecko ma predyspozycje do nauki przedmiotów ścisłych? Czy dziecka nie przygniecie ciężar oczekiwań?

Jak wszystko mogło się rozsypać?

Podobno ciężko jest wychować jedynaka. Dlaczego? Zazwyczaj są oni wychuchani, ukochani, rozpieszczeni, stają się egoistami, czasem materialistami. Są w końcu oczkiem w głowie rodziców. Jednak czy wychowanie jedynaka nie jest przypadkiem prostsze od wychowania więcej niż jednego dziecka? 

Jeśli rodzice mają jedno dziecko kochają je bezgranicznie, nie kochają innych dzieci. Poświęcają mu najwięcej czasu, bo nie mają innych dzieci, z którymi mogliby spędzać czas. Kupują mu najlepsze prezenty, bo nie mają komu innemu ich kupować.

Z rodzeństwem jest trudniej. Czy naprawdę można kochać wszystkie dzieci jednakowo? Czy przelewanie swoich ambicji na jedno dziecko nie spowoduje, że to drugie stanie się zaniedbane? Czy nauczenie czegoś pierwszego i drugiego dziecka nie sprawi, że nauczenie tego samego trzeciego dziecka wyda nam się niepotrzebne?

Kochasz tak mocno, liczysz na tak wiele, a w końcu zostajesz z niczym.

Wszystko czego Wam nie powiedziałam, to opowieść, którą każdy rodzic powinien przeczytać ku przestrodze. To historia rodziny, w której wszyscy się kochali, ale miłość miała w niej różne oblicza. Rodzice przelewali na dzieci swoje marzenia i troski, nie kochali ich jednakowo, nie poświęcali im wystarczająco dużo uwagi albo poświęcali jej im zbyt wiele. To nie miłość zniszczyła rodzinę, a niespełnione marzenia i nieprzepracowane problemy z przeszłości. Zdecydowanie polecam.

Za egzemplarz dziękuję:


Chcielibyście przeczytać książkę? :)

Previous
Next Post »

INFORMACJA

Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w §3 Polityki Prywatności Bloga.
0 Komentar

Dziękuję za podzielenie się swoją opinią.
Postaram się jak najszybciej odpowiedzieć :)