[PRZEDPREMIEROWO] Diane Chamberlain - Chcę Cię usłyszeć
Mężczyźni przede wszystkim krzyczą.

Poprzednia książka autorki, "Dar morza", nie powaliła mnie na kolana. Czegoś mi w niej zabrakło. Być może miałam zbyt wygórowane oczekiwania? Trudno było jednak ich nie mieć po tylu wspaniałych recenzjach. Wciąż chciałam jednak poznać inne książki Diane Chamberlain. Zobaczyć dlaczego jej twórczość zachwyca.

Chcę Cię uszłyszeć, to dopiero druga powieść autorki, którą miałam okazję poznać. To zupełnie inna historia, niż "Dar morza". Znacznie lepsza. Dałam jej szansę i zdecydowanie nie żałuję. Rozumiem już dlaczego autorka ma tylu czytelników na całym świecie.


Tytuł: Chcę Cię usłyszeć
Autor: Diane Chamberlain
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
PREMIERA: 09.02.2016 rok

Laura Brandon jest zagubiona. Za wiele się wydarzyło w ostatnim czasie. Najpierw złożyła obietnicę umierającemu ojcu, chociaż wcale jej nie rozumiała. Miała odwiedzić starszą kobietę, o której nigdy wcześniej nie słyszała. Sarah Tolley mieszka w domu starców i choruje na alzheimera. Wydaje się, że odwiedzenie jej nie pociąga za sobą żadnych konsekwencji. Laura napotyka jednak niespodziewaną przeszkodę. Jej mąż sprzeciwia się wypełnieniu obietnicy umierającego ojca. Podaje jej bezsensowne argumenty i zapada się głębiej w swojej depresji.

Postanawia zignorować żądania męża i chociaż spróbować spełnić obietnicę umierającego ojca. Wizyta u Sarah Tolley wydawała się niewielkim poświęceniem, a jednak spowodowała reakcję łańcuchową, której nikt nie mógł przewidzieć. Ray, mąż Laury, popełnia samobójstwo, którego świadkiem jest jej pięcioletnia córka Emma. Niegdyś rozgadana dziewczynka, umilkła.

Laura jest zdruzgotana. Nie wie co ma robić dalej. Została na tym świecie wraz z niemówiącą córką i niepamiętającą niczego Sarah Tolley oraz szwagrem, który obwiniał ją o śmierć brata. W dodatku terapeutka każe jej odnaleźć biologicznego ojca Emmy. Mężczyznę, z którym spotkała się tylko raz, sześć lat temu. Nigdy nie dowiedział się, że jest ojcem Emmy, a ona miała od tak wkroczyć w jego życie?

Kim jest Sarah Tolley?
Dlaczego jej mąż popełnił samobójstwo?
Z jakiego powodu jej córka zamilkła?
Czy odszukać biologicznego ojca Emmy?

To tylko niewiele z wyzwań, które czekają na Laurę. Najważniejsze pytanie brzmi: CZY PRAWDA PRZYNIESIE UKOJENIE?

Od jakiegoś czasu bez przerwy tylko zgadywała -
raz jej domysły dotyczyły dziecka, które nie chciało komunikować się z otoczeniem, a kiedy indziej
kobiety, która choć tego chciała, nie mogła.

Chcę Cię usłyszeć, to historia, która toczy się dwutorowo. Pierwsza płaszczyzna to teraźniejszość. Obserwujemy wielkie zaangażowanie Laury w pomoc córce. Jako matka podejmuje wszelkie próby i nie szczędzi środków na to żeby poradziła sobie z traumą. W drugiej płaszczyźnie teraźniejszość przewija się z przeszłością. Laura odwiedza Sarah Tolley i próbuje dociec dlaczego jej ojcu zależało żeby się nią zajęła. W czasie spacerów starsza pani opowiada jej swoją niezwykłą historię.


Straszna rzecz - mieć mnóstwo pytań 
i nie móc ich zadać.

Ta powieść to dramat napisany w genialny sposób. Autorka nie oszczędza głównej bohaterki. Laura musi zmierzyć się z uciążliwą depresją męża, śmiercią ojca, samobójstwem męża, chorobą córki, alzheimerem nieznajomej kobiety, pogróżkami, obwinianiem się o samobójstwo męża. To wszystko spada na nią nagle. Tak naprawdę kłopoty nie opuszczają jej ani na chwilę. Cały czas czuje potworne wyrzuty sumienia. Mogła nie robić kariery. Mogła być lepszą matką. Mogła bardziej przejmować się mężem. Jednak czy naprawdę mogła? Czy to wszystko naprawdę jest jej winą?

Wolałabym, żebyś był kłamcą, zdrajcą 
i podłym draniem. Łatwiej byłoby cię skreślić.

Historia Sarah Tolley jest niezwykła i wydaje się nieprawdopodobna. Jednak, jak się okazuje, ma swoje źródło w rzeczywistości, a przynajmniej jej część. Nie zdradzę Wam o co chodzi, ale warto za to docenić autorkę. Poskładała strzępki prawdziwych doniesień w naprawdę niezwykłą i spójną opowieść. Osoby, które lubią kryminały, jak ja, dostały naprawdę ciekawą historię. Często bywa tak, że czyjeś wspomnienia wplatane w opowieść są nudne, przez niektórych pomijane. Mogę Wam obiecać, że przy czytaniu historii życia Sarah Tolley nie będziecie znużeni.

Nie zmienia to jednak faktu, że w tej książce było tyle niesamowitych zbiegów okoliczności, że naprawdę ciężko uwierzyć, iż wszystkie mogły wydarzyć się w tym samym czasie. Podobne odczucie miałam przy poprzedniej książce autorki. Czy naprawdę wszystko musi być aż takie niesamowite? Czy wszędzie muszą występować nierealne zbiegi okoliczności?

Przysięgam, nie zniknę. 
Nastałem, jestem, będę.

Chcę Cię usłyszeć, to niezwykła powieść. Po jej przeczytaniu rozumiem dlaczego autorka ma tak wielu czytelników. To nie jest historia, o której po przeczytaniu można zapomnieć. Będzie nam towarzyszyć jeszcze przez jakiś czas, a niektóre wątki zostaną z nami na zawsze.

Bohaterowie są zwykłymi ludźmi takimi, jak my. Muszą rozwiązywać problemy, popełniać błędy, tłumić w sobie żal, uwidaczniać radość, pracować, odwracać skutki błędnych decyzji. Nie ma w tym niczego dziwnego.

Chcę Cię usłyszeć, to kolejna powieść autorki, która porusza bardzo ważne kwestie, które są nam bliskie. Chamberlain nie boi się zadawać trudnych pytań, proponuje odpowiedzi i pokazuje wiele różnych scenariuszy. Jednak to od nas zależy, który z nich wprowadzimy w życie.

Dziękuję za egzemplarz:

Previous
Next Post »

INFORMACJA

Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w §3 Polityki Prywatności Bloga.
0 Komentar

Dziękuję za podzielenie się swoją opinią.
Postaram się jak najszybciej odpowiedzieć :)