V EDYCJA KONKURSU LITERACKI DEBIUT ROKU


UWAGA =D

19 lutego rozpocznie się nabór tekstów do V edycji konkursu „Literacki Debiut Roku” organizowanego przez Wydawnictwo Novae Res pod honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Celem konkursu jest wyłonienie w danym roku kalendarzowym najlepszej powieści, która nie była dotychczas nigdzie publikowana w wersji drukowanej.

Terminy:
Termin nadsyłania zgłoszeń mija 22 kwietnia 2016 roku. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 31 lipca. 

Regulamin:
Regulamin konkursu oraz formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie www.literackidebiutroku.pl.

Na zwycięzców czekają nagrody: 
I miejsce – 5000 złotych, tytuł „Literacki Debiut Roku”, dyplom, opublikowanie zwycięskiego utworu drukiem, jego dystrybucja oraz promocja przez Wydawnictwo Novae Res oraz patronów i partnerów Konkursu, zestaw 10 egzemplarzy książek.
II miejsce – dyplom, tygodniowy pobyt w SPA, zestaw książek.
III miejsce – dyplom, weekendowy pobyt w SPA, zestaw książek.


„Literacki Debiut Roku” jest inicjatywą, dzięki której odnajdujemy i promujemy utalentowanych rodzimych debiutantów, których twórczość ma za zadanie odświeżyć polski rynek literacki. – wyjaśnia Wojciech Gustowski, przewodniczący Kapituły konkursu.

Jak co roku uroczyste wręczenie nagród będzie miało miejsce w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni. Tradycją już stało się, że fragmenty zwycięskiego utworu w trakcie tej uroczystości czyta znany aktor. W poprzednich edycjach byli to SzymonSędrowski, Katarzyna Figura oraz Ewa Kasprzyk. Premiera zwycięskiej powieści będzie miała miejsce w trakcie jubileuszowych 20. Targów Książki w Krakowie. 

Konkurs prowadzony jest pod honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerami konkursu są: Gdynia Literacka, International Paper, sieć księgarni MATRAS oraz Hotel Lawendowe Termy. Patronami medialnymi konkursu są ONET.PL, Magazyn Charaktery, Magazyn Literacki Książki oraz Radio ZET Chilli.

W zeszłej edycji konkursu zwyciężyła powieść Agnieszki Opolskiej pt. „Anna May”. Książka miała premierę na 19. Targach Książki w Krakowie, gdzie jej fragmenty publicznie odczytała aktorka Anna Dymna.

Czy warto?

Fragment mojego wywiadu z Agnieszką Opolską:
Diane Rose: Biorąc pod uwagę twoje doświadczenie, co możesz powiedzieć osobie, które wyciąga właśnie swoją książkę z szuflady i „chce coś z nią zrobić”?
Agnieszka Opolska: Moje doświadczenie jest inne niż większości autorów, bo moja książka zwyciężyła w konkursie literackim i została wydana. Dla debiutanta znalezienie wydawnictwa, wcale nie jest łatwym zadaniem. A wydawcy przede wszystkim szukają czegoś, na czym da się zarobić. Debiutanci muszą pokonać fale książek, które przychodzą zza granicy (wcale nie lepszych niż rodzimych autorów), potem znane nazwiska polskich pisarzy… To naprawdę trudne, a książek wciąż przybywa. Jedyne co mogłabym powiedzieć osobie, która pisze i chce zrobić „coś” ze swoją powieścią, to wysyłać ją do oceny komuś, kto się zna na rzeczy. Potem być otwartym na krytykę, przy zachowaniu zdrowego rozsądku. Nie ufałabym opinii jednej osoby, a już na pewno nie opinii własnego męża/żony. Kiedy uznałabym tekst za gotowy, zamęczyłabym nim wszystkie wydawnictwa, które odpowiadałyby profilem mojej książce☺. Jedno jest pewne – trzeba z uporem maniaka próbować i nigdy nie tracić wiary w to co się robi. Pisarzem jest się tylko wtedy, gdy są ludzie, którzy cię czytają. Szuflada nie potrafi zmotywować do pracy ☺ 

I jak zmotywowani? =D
Previous
Next Post »

INFORMACJA

Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w §3 Polityki Prywatności Bloga.
0 Komentar

Dziękuję za podzielenie się swoją opinią.
Postaram się jak najszybciej odpowiedzieć :)