DZIEŃ 1 z SYLWIĄ TROJANOWSKĄ


07.03.2016 roku
DZIEŃ 1

Witam Was wszystkich bardzo serdecznie!
Wreszcie nadszedł ten niezwykły tydzień. Tym razem spędzimy go razem z Sylwią Trojanowską, autorką książek "Szkoła latania" i "Blisko chmur".

7 dni z Sylwią Trojanowską

Mam nadzieję, że będziecie się z nami dobrze bawić, a będzie się działo!
Diane Rose


Moi Drodzy!

Serdecznie zapraszam Was do spędzenia 7 dni w moim towarzystwie!

To będzie niezwykły tydzień, w którym troszkę czasu poświęcimy na pogaduchy o moich powieściach, pośmiejemy się, podyskutujemy nad interesującymi Was sprawami i zabawimy się w konkursie, w którym zwycięzca wygra „Szkołę latania”!

Zapowiada się cudownie!

Będziecie?

Sylwia TrojanowskaDla tych, którzy jeszcze nie mieli okazji się zorientować, krótkie wyjaśnienie.

Przez siedem dni (07.03.2016-13.03.2016) będę dzielić się swoim blogiem Recenzje z pazurem (www.recenzjezpazurem.pl) z Sylwią Trojanowską autorką książek „Szkoła latania” i „Blisko chmur” :)

PRZEBIEG :D
Pierwszego dnia Sylwia odpowie na moje pytania. W komentarzu pod tym postem zostawcie swoje pytania do Sylwii lub jakieś wiadomości do niej, co tylko chcecie :) Sylwia wybierze dwa pytania, jej zdaniem najciekawsze i już następnego dnia poznacie na nie odpowiedź w poście na blogu. I tak przez kilka najbliższych dni. Nie martwcie się więc, jeśli za pierwszy, Razem Wasze pytanie nie zostanie wybrane. Zadajcie je następnego dnia albo wymyślcie nowe i może wtedy Wam się uda? W niedzielę pojawi się podsumowanie tygodnia. W nim dowiecie się kto zgarnął główną nagrodę.

ZASADY
1. Pytania możecie zadawać do godziny 20:00. Jeśli pytanie zadane zostanie po tej godzinie, zostanie wzięte pod uwagę dopiero następnego dnia.
2. Zgłoszenie konkursowe powinno zawierać pytanie i mail.
3. DODATKOWE WARUNKI:
Polubienie fanpage’a Sylwii Trojanowskiej: klik
Polubienie fanpage’a bloga Recenzje z pazurem: klik
Polubienie fanpage’a wydawnictwa Videograf: klik

NAGRODA
Nagrodą jest wyjątkowy egzemplarz „Szkoły latania” z autografem autorki :)

ZAPRASZAMY DO WSPÓLNEJ ZABAWY!


PYTANIE 1
Zacznijmy od czegoś pozytywnego. Rok 2016 zdecydowanie zaczyna się dla Pani miło! Czy świętuje Pani w jakiś szczególny sposób? 
Rok 2016, patrząc od literackiej strony, rzeczywiście zapowiada się ekscytująco. „Blisko chmur” będzie miało swoją premierę 22 marca, a kolejna, której tytułu jeszcze nie zdradzę, w drugiej połowie roku. Wierzę, że obydwie powieści oraz oczywiście moja debiutancka „Szkoła latania” będą w 2016 roku cieszyły serca Czytelników i pozwolą im na spędzenie czasu w ekscytujący sposób.
Jeśli chodzi o świętowanie, to każdego dnia staram się cieszyć z tego, iż dane jest mi tworzyć historie, które bawią i wzruszają, motywują i złoszczą. Pozostaję jednak cały czas sobą, Sylwią Trojanowską, blondwłosą szczecinianką☺


PYTANIE 2
Muszę zapytać o tytuły Pani książek. Nie da się ukryć, że Szkoła latania i Blisko chmur mają ze sobą coś wspólnego. Dlaczego akurat takie tytuły? Szkoła twardego stąpania po ziemi by nie pasowała? 
Obydwa tytuły można interpretować zarówno dosłownie, jak i metaforycznie, zresztą metaforyczne przesłanie było dla mnie istotniejsze. Sens opowieści o Kaśce Lasce dotyka bowiem procesu dokonywania zmian, burzenia murów, przełamywania się, stawania się pewniejszym siebie, a przez to ostatecznie szczęśliwszym. Śledząc losy Kaśki towarzyszymy jej niezbyt łatwemu procesowi pokonywania barier, przyglądamy się, jak uczy się „latać”, wznosi się ponad trudności, które do tej pory ją pokonywały, podpatrujemy, jak rozkwita.
Tytuł „Szkoła twardego stąpania po ziemi” również by pasował, gdyż, istotnie, Kaśka uczy się tego na naszych oczach i, nie powiem, całkiem dobrze jej to wychodzi! 


PYTANIE 3
Czy bohaterowie Szkoły latania mają swoje pierwowzory w rzeczywistości? 
Często jestem o to pytania i przyznam, że wielokrotnie zastanawiałam się, czy w „Szkole latania” lub „Blisko chmur” jest jakaś postać, która idealnie odwzorowuje kogoś z otoczenia. Na pewno nie dotyczy to żadnego z głównych bohaterów. Niektóre postaci noszą imiona i nazwiska osób, które znam, inne mają ich cechy zewnętrzne, podobne hobby, miejsce zamieszkania, czy zawód, jednak do tej pory żadna z postaci nie była dokładnym, całościowym odwzorowaniem znanej mi osoby. Zobaczymy, co pokaże przyszłość☺


PYTANIE 4
Jako osoba, która prawie na co dzień przebywa w Szczecinie od razu wiem w jakim mieście się znajdujemy. Wyłapałam w tekście „Cafe 32” i przyznaję bardzo mnie rozbawiło. Czy jednak zakrzywienie rzeczywistości było konieczne? Chciała Pani uniknąć reklamy? 
Rzeczywiście, w Szczecinie znajduje się kawiarnia na 22 piętrze, która stała się pierwowzorem dla Cafe 32. To zakrzywienie rzeczywistości najnormalniej w świecie się zdarzyło. Pewnych rzeczy nie planuję, one się same dzieją, po prostu.


PYTANIE 5
Nie da się ukryć, że poza samą historią w Pani książce ważna jest MOTYWACJA. Czym ona jest dla Pani? Dlaczego stała się jednym z głównych elementów powieści? 
Od początku wiedziałam, że „Szkoła latania” będzie historią, w której motywacja do podjęcia zmian będzie bardzo ważnym aspektem procesu Kaśki Laski. Wiele osób chce coś zmienić w swoim życiu, konstruuje nawet plan, ale dalej tkwi w martwym punkcie, bo brakuje jej właśnie motywacji, kopniaka, wstrząsu, który sprawi, że zacznie w końcu coś z tym robić, zacznie realizować plan. Wiem, że zwrócenie uwagi w „Szkole latania” na to, jak się motywować, jakich (bardzo prostych) narzędzi używać, aby osiągnąć wystarczająco wysoki poziom motywacji do działania, pomógł wielu Czytelnikom w pokonywaniu barier, w osiąganiu pozornie nieosiągalnych szczytów, po prostu w spełnianiu marzeń! 


PYTANIE 6
Pracuje Pani jako coach. Czy w jakiś sposób Pani praca wpłynęła na napisanie książki w taki właśnie sposób? 
Szkoła latania to zdecydowanie powieść obyczajowa, a nie poradnik. Pomimo tego, możemy tam znaleźć wiele porad i słów wsparcia. 


PYTANIE 7
Wiem, że każdy ma swoje indywidualne słowa, które nastawiają go pozytywnie do przeżycia kolejnego dnia albo podnoszą na duchu. Jeśli takich nie ma, to powinien je od razu znaleźć. Czy może Pani zdradzić swój patent na pozytywny dzień albo chociaż udzielić rady w jaki sposób go znaleźć? 
Moim najważniejszym i najbardziej sprawdzonym patentem na pozytywne nastawienie się do świata jest uśmiech. Często to robię. Uśmiecham się do innych i uśmiecham się do siebie, bo wierzę w zbawienną moc tego najbardziej rozpoznawalnego gestu na świecie. Uśmiech działa cuda, poprawia nastawienie do życia, dodaje energii i wzmacnia. Jestem przekonana, że szczery uśmiech jest najdoskonalszym antidotum na codzienne trudności.


PYTANIE 8
Cytat ze Szkoły latania: Jeśli nie będziesz wiedziała, jak wygląda to, z czym chcesz się zmierzyć, to skąd będziesz wiedziała, że to pokonałaś? Czy zawsze trzeba nazwać problem żeby go rozwiązać? 
Według mnie, nazwanie problemu po imieniu, bardzo skraca drogę do jego rozwiązania. Kiedy dokładnie rozpoznamy problem, kiedy przeanalizujemy go i nadamy mu właściwe imię, problem może okazać się całkiem mały i łatwy do zniwelowania. Nazwanie demona tak, jak to zrobiła główna bohaterka „Szkoły latania” bardzo pomaga, tak uważam.


PYTANIE 9
Zdaję sobie sprawę, że nie czyta Pani tylko tego gatunku, a więc jaki jeszcze? Poradniki, romanse, kryminały? Co znajdziemy na Pani półkach? 
Należę do osób o bardzo szerokich zainteresowaniach czytelniczych. Nie ograniczam się do jednego gatunku, więc na moich półkach znajdują się i biografie, i książki podróżnicze, i literatura obyczajowa, i fantasy. Szczególne miejsce w moim sercu zajmuje literatura fantasy, którą mogłabym czytać pasjami, gdybym tylko miała na to wystarczająco dużo czasu☺ 


PYTANIE 10
Czy jest jakaś uniwersalna książka, którą mogłaby Pani wszystkim polecić? 
Nie, nie potrafiłabym wskazać takiej książki, gdyż uważam, że każdy z nas jest inny, każdy ma swoje potrzeby i zainteresowania, a przez to i gust czytelniczy. Wierzę, że każdy z nas wcześniej, czy później odnajdzie swój ideał książkowy. Dla niektórych będzie to być może jedna książka, dla innych, tak jak jest to w moim przypadku, może stanowić kompilację, na dodatek otwartą, kilku pozycji.


PYTANIE 11
Katarzyna Bonda twierdzi, że pisanie to głównie rzemiosło, a nie talent, bo sam talent nie wystarczy do napisania książki. Co Pani o tym myśli? 
Pisanie jest dla mnie procesem znojnym, ale niesamowicie satysfakcjonującym. Zgadzam się, że sam talent nie wystarczy, bo potrzeba jeszcze pasji, energii, samozaparcia i zgody na długie godziny samotniczego życia. To praca wyczerpująca fizycznie i psychicznie, czasami tak bardzo, że trudno znieść bóle kręgosłupa, o zorganizowaniu myśli nie wspomnę. Jednak… nie zamieniłabym tej pasji na żadną inną, bo po prostu kocham pisanie!


PYTANIE 12
Młodzież powinna czytać mało i rzadko książki im narzucone, czy dużo i często te które sami wybiorą? 
Czytanie przynosi tak wiele korzyści, że ideałem byłoby, abyśmy od najmłodszych lat rozwijali w sobie kulturę czytelniczą. Uważam, że najlepiej byłoby, abyśmy czytali dla przyjemności, z radością, z wypiekami na twarzy. Nie każda lektura szkolna tę przyjemność przynosi, jednak nie odrzucałabym tych pozycji, które są dla nas w danym momencie z jakiegoś powodu mniej atrakcyjne. To uczy pokory. W życiu nie dostajemy tylko tego, co chcemy, nie wykonujemy tylko tych czynności, które nas radują, więc może w tej metodzie jest też słuszna nauka na przyszłość, słuszna nauka życia?


PYTANIE 13
I na zakończenie. Jest coś co chce Pani powiedzieć swoim czytelnikom albo coś o co chce ich Pani zapytać? 
Drodzy Czytelnicy i Czytelniczki! Cieszę się, że czytanie jest dla Was tak ważne, iż potraficie zarwać noc, by doczytać opowieść do końca, iż potraficie się śmiać do liter i nie zważać na to, że inni patrzą na Was jak na szaleńców. Czytanie to bardzo zdrowy nałóg, na dodatek taki, który zdecydowanie przedłuża życie, więc czytajcie jak najwięcej tej literatury, którą kochacie najmocniej!
Pozdrawiam Was ciepło, życząc przyjemności w zaczytywaniu się w „Szkole latania”, w „Blisko chmur” i każdej innej opowieści!

Czekamy na Wasze pytania :)


Previous
Next Post »

INFORMACJA

Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w §3 Polityki Prywatności Bloga.
0 Komentar

Dziękuję za podzielenie się swoją opinią.
Postaram się jak najszybciej odpowiedzieć :)