KLASYKA: William Szekspir - BurzaSen i my z jednych złożeni pierwiastków;

żywot nasz krótki w sen jest owinięty.

Szekspir jest jednym z moich ulubionych autorów. Nawet moja prezentacja maturalna dotyczyła kilku jego wspaniałych dzieł. Przy okazji wyzwania Mini Book Challenge 2016 postanowiłam wrócić do mojej ulubionej sztuki, którą jest Burza.

Tytuł: Burza
Autor: William Szekspir
Wydawnictwo: Znak

Burza to jedna z ostatnich sztuk Szekspira. Nadal trwa spór, czy uznawać ją za komedię, czy za romans. Sztuka ta jest również wyjątkowa z tego powodu, że jest jedyną, w której autor zachował jedność czasu, miejsca i akcji.

Jesteśmy surowcem z którego sny się wyrabia, 
a życie to chwila jawy między dwoma snami.Prospero, to prawowity książę Mediolanu, który w brutalny sposób został pozbawiony tronu przez swojego brata Antonia. W wielkiej intrydze pomagał Alonso - król Neapolu. W konsekwencji Prospero i jego ukochana córka Miranda zostali wyprawieni na morze w łodzi zaopatrzonej w niewielką ilość wody i żywności, a także w książki. Łódź zatrzymała się dopiero na wyspie, z której nie ma ucieczki. Wygnańcy spędzą tam aż dwanaście lat.

Pewnego dnia w pobliżu wyspy przepływa statek. Płyną nim Antonio, Gonzalo oraz Alonso wraz z synem Ferdynandem i bratem Sebastianem. Prospero wywołuje burzę, która sprawia, że statek ulega katastrofie, a jego pasażerowie w tajemniczy sposób pojawiają się na wyspie bez żadnych obrażeń.

Ariel to duch, niegdyś obudzony przez Prospera, aktualnie jego sługa. Na jego życzenie manipuluje rozproszonymi na wyspie rozbitkami. Jego czary spowodowały również, że Ferdynand i Miranda zakochali się w sobie, a młodzieniec staje się posłuszny Prospero w zamian za rękę jego córki. 

Jednocześnie Kaliban - przez lata więziony, z pomocą dwóch pijaków ze statku, podejmuje groteskową próbę zamordowania Prospera i przejęcia władzy na wyspie, która niegdyś należała do niego. 

Piekło - zawołał - próżne jest na teraz, 
A wszystkie diabły zbiegły na nasz okręt!

Moim zdaniem to jedna z najlepszych sztuk Szekspira. Jest w niej tak wiele wątków, że ciężko mi coś napisać nie zdradzając za dużo szczegółów. Ja jestem w niej zakochana i pewnie jeszcze nieraz ją przeczytam. Podczas obcowania ze sztuką czeka na nas śmiech, ból, radość, rozpacz i gorycz porażki, a także niezwykła magia.

Najciekawszą postacią jest oczywiście Prospero - wygnaniec, ojciec, mag. Na wyspie podporządkował sobie wszystkich i wydawać by się mogło, że pogodził się z wygnaniem. Najważniejszą wartością była dla niego wiedza, a towarzyszką samotności stała się dla niego magia. Jednak jest także świetnym przykładem na to, że człowiek ponad wszystko nie chce być sam.


...Senna jesteś,to zbawienna ospałość,
Poddaj się jej - wiem ci dobrze,
że oprzeć się nie możesz.

Na podstawie sztuki powstał świetny film w reżyserii Julie Taymor.  Film całkiem wiernie oddaje książkę. Bardzo mnie zauroczył fakt, że w końcu Szekspir nie "wylądował" na ekranie jako sztuka, a film z niesamowitym klimatem i efektami specjalnymi najwyższej klasy. Nie zniszczono na szczęście w żaden sposób tej pięknej sztuki, chociaż do dziś nie wiem dlaczego Prospero został kobietą, ale co tam!


Książka, która ma więcej niż 100 lat

 Źródła okładek
Previous
Next Post »

INFORMACJA

Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w §3 Polityki Prywatności Bloga.
0 Komentar

Dziękuję za podzielenie się swoją opinią.
Postaram się jak najszybciej odpowiedzieć :)