[PROFILER(?)] David M. Buss - Morderca za ścianą

David M. Buss nie jest profilerem, a jego książka Morderca za ścianą nie dotyczy profilowania. Co więc robi w moim cyklu?

Jest polecana na każdym szkoleniu z profilowania. Znajduje się w bibliografii prawie każdego artykułu o profilowaniu. Moim zdaniem słusznie, bo chociaż nie dotyczy profilowania, to badania Buss'a są tak istotne, że nie sposób ich pominąć.

Tytuł: Morderca za ścianą
Autor: David M. Buss
Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Pedagogiczne

Morderstwo nas fascynuje. Przyciąga naszą uwagę jak żadne inne zjawisko zachodzące w świecie. Po dokonaniu wszechstronnej analizy morderstwa doszedłem do wniosku, że nasza fascynacja wynika z głębokiej intuicji, jaka ukształtowała się w nas na przestrzeni dziejów. Niezależnie od tego, jak dziwaczne, niewiarygodne i ekstremalne mogą się wydawać zabójstwa, o których słyszymy, mordercze impulsy stanowią część ludzkiej natury.

David M. Buss jest profesorem psychologii na Uniwersytecie Teksańskim w Austin. Wykładał również na Uniwersytetach Harvarda i Michigan. To światowej klasy ekspert w dziedzinie emocji, płci, psychologii rozwojowej i psychologii relacji.
Laureat prestiżowych nagród, przyznawanych m.im. przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne. Autor ponad 200 artykułów i książek. W Polsce dostępne są również "Ewolucja pożądania. Jak ludzie dobierają się w pary" oraz "Zazdrość. Niebezpieczna namiętność".

Informacje z okładki

Prof. dr hab. Dariusz Doliński o książce: Nieco kryminalny tytuł książki ma podwójne uzasadnienie. Po pierwsze, rzecz dotyczy morderstw i motywacji leżących u ich podłoża. Po drugie, Buss działa zgodnie z zaleceniami Hitchcocka: najpierw trzęsienie ziemi, a potem napięcie powinno rosnąć. Tu najpierw mamy szokującą tezę, a potem liczne dowody jej prawdziwości.

Myślę, że pan profesor troszeczkę przesadził z recenzją książki. Nie zmienia to jednak faktu, że to naprawdę wyjątkowa pozycja, która nigdy nie zniknie z rynku wydawniczego. Zawsze potrzebować jej będą bowiem  zawodowcy i pasjonaci.

Paradoks polega na tym, że te same procesy doboru naturalnego, które kształtowały nasze mechanizmy obrony przed morderstwem, równocześnie tworzyły coraz bardziej udoskonalone strategie zabijania, pozwalające na unikanie i omijanie owych zabezpieczeń. W miarę jak ewoluowała w nas umiejętność wyczuwania niebezpieczeństw grożących nam ze strony innych ludzi, kształtowała się również nasza zdolność do oszukiwania i zaskakiwania ofiar.

Dlaczego ta pozycja się wyróżnia? David M. Buss ku przerażeniu wszystkich dowodzi, że granica między nimi [mordercami], a nami właściwie nie istnieje. Jego badania wykazały, że 91% mężczyzn i 84% kobiet miały przynajmniej raz w życiu żywe, realistyczne fantazje o zabiciu innej osoby. Prowadzi to do wniosku, że w ludzkim umyśle naprawdę ukształtowały się adaptacyjne mechanizmy zabijania - głęboko zakorzenione schematy myślowe, często występujące z wewnętrznym dialogiem i zakorzenione w silnych emocjach - które motywują do popełniania morderstw.

Prawie 96% sprawców morderstw to osoby zdrowe psychicznie. Zaledwie 4% przestępstw dopuszczają się sprawcy z zaburzeniami psychotycznymi. Krótko mówiąc zabójcy mają świadomość tego, że ich czyn jest moralnie zły i niezgodny z prawem. Buss dowodzi, że zabijają z konkretnych powodów - kieruje nimi pożądanie, zawiść, strach, żądza zemsty albo chęć zdobycia wysokiego statusu bądź sławy.

Sprawcy morderstw w 96% nie są potworami, których powinniśmy trzymać w zamknięciu od ich narodzin. Nikt nie rodzi się mordercą. Przychodzimy na świat z określonym zasobem genów i wrodzonych zachowań. W dużej mierze jednak kształtuje nas środowisko. Sprawcy przestępstw rzadko są chorzy psychicznie. W Polsce najwięcej przestępstw popełnianych jest z motywów emocjonalnych, później rabunkowych/ekonomicznych. Niewielkim odsetkiem są te popełniane z motywów seksualnych, a najrzadsze z powodu urojeń. Co to wszystko znaczy? Prawdopodobnie nasz zabójca może mieszkać za ścianą, a nawet jak dowodzi autor z nami pod jednym dachem.

Buss w swojej książce porusza różne motywy morderstw, zamieszcza również wyniki swoich badań - fantazje na temat zamordowania kogoś/myślenie, że ktoś nas zabije. Na podstawie teorii ewolucyjnej wyjaśnia dlaczego kobiety częściej padają ofiarami morderstw, a mężczyźni zostają ich sprawcami. Odpowiada na pytanie dlaczego matki zabijają dzieci, dlaczego dzieci bardziej boją się macoch niż ojczymów oraz dlaczego brat zabija brata.


Moralna odraza, jaką budzi w nas zabójstwo, nie powinna nas skłaniać do odrzucania wiarygodnych dowodów przemawiających za tym, że głęboko zakorzenione psychologiczne mechanizmy zabijania stanowią istotny element naszej natury.

Prosta w odbiorze, pouczająca i naprawdę niezwykła, dla wielu kontrowersyjna. Morderca za ścianą to książka zarówno dla "zawodowców", jak i pasjonatów. Myślę, że naprawdę warto po nią sięgnąć.

Podobni jak dzień i noc: D.B.=D.B. :DPrevious
Next Post »

INFORMACJA

Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w §3 Polityki Prywatności Bloga.
0 Komentar

Dziękuję za podzielenie się swoją opinią.
Postaram się jak najszybciej odpowiedzieć :)