PROFILOWANIE KRYMINALNE: Criminal minds


Dzisiaj kilka słów o świetnym serialu Criminal Minds. Osobiście widziałam tylko dwa sezony, więc jeszcze bardzo wiele przede mną. Jednak moim zdaniem to naprawdę całkiem niezły kryminał i ciekawe źródło wiedzy o pracy amerykańskich profilerów.


Zabójcze umysły (oryg. Criminal Minds) to serial kryminalny o BAU - Behavioral Analysis Unit - Jednostka Analiz Behawioralnych, a więc jednostce FBI, która ma swoją siedzibę w Quantico w Wirginii. Tak, tak ta jednostka istnieje naprawdę. Wcale nie zostało wymyślona na potrzeby tego serialu.

BAU w skrócie zajmuje się tworzeniem profili psychologicznych. W głównym kręgu zainteresowań tej jednostki znajdują się:
- podpalenia, podkładanie ładunków wybuchowych,
- terroryzm,
-  cyberprzestępczość,
- przestępczość popełniana przez osoby o wysokim statusie ekonomicznym i społecznym (ang. white collar crime),
- przestępstwa przeciwko dzieciom,
- przestępstwa seryjne, głównie morderstwa.
BAU działa na terenie całego kraju oraz w ambasadach USA na całym świecie.


W Polsce serial był emitowany przez kanał AXN, Telewizję Puls oraz TVP2. Amerykański serial ma dziesięć sezonów. Kilka sezonów można zakupić legalnie na płytach DVD w języku polskim.

OBSADA
- Mandy Patinkin – Jason Gideon
- Thomas Gibson – Aaron "Hotch" Hotchner
- Joe Mantegna – David Rossi
- Lola Glaudini – Elle Greenaway
- Paget Brewster – Emily Prentiss
- Shemar Moore – Derek Morgan
- Matthew Gray Gubler – dr Spencer Reid
- A.J. Cook – Jennifer "JJ" Jareau
- Kirsten Vangsness – Penelope Garcia
- Jeanne Tripplehorn - dr Alex Blake
- Jennifer Love Hewitt – Kate Callahan

Serial nie jest do końca odrealniony. Informacje, dotyczące profilowania, w nim przekazywane nie tylko brzmią prawdziwie, ale i w dużej mierze takie są. Podobnie jak sprawy, które prowadzą serialowi agenci. W pilocie serialu, Jason Gideon, przedstawia profil zabójcy, który został sporządzony przez Johna Douglas'a - były agent specjalny, pracował zarówno w SWAT, jak i BAU. Był jednym z pierwszych profilerów w Ameryce. Wraz z Robertem Ressler'em wprowadził w akademii FBI w Quantico program "profilowania psychologicznego".


Osobiście jestem zachwycona serialem. Do tej pory widziałam tylko dwa sezony, ale zdecydowanie mam ochotę na więcej.

Po pierwsze: Świetna obsada i kreacje bohaterów. Naprawdę to wyszło świetnie. Każda z postaci ma swój własny, indywidualny i niepowtarzalny charakter. Mamy niezwykle energiczną informatyczkę z ciekawym poczuciem humoru; milczącego Gideona, który nie walczy o przywództwo, bo wcale go to nie interesuje; nieprzeciętnie inteligentnego dr Reid'a, który jednocześnie jest upośledzony społeczne i towarzysko; Hotch, który stara się pogodzić swój pracoholizm z życiem rodzinnym, czy Morgan z nieciekawą przeszłością, który ziście aktorskim zacięciem wciela się w postać mordercy i odtwarza jego działania na miejscu zbrodni. Chyba nie ma jednej postaci, którą szczególnie uwielbiam. Razem tworzą bardzo ciekawy zespół, który zdecydowanie chce się oglądać na ekranie.

Po drugie: Wartość. Ten serial nie jest odrealnioną bajką. Nie twierdzę, że jest gotowym "multimedialnym kursem profilowania", ale zdecydowanie bazuje zarówno na prawdziwych przestępstwach, jak i na typologii FBI. Nie doszukałam się kto był konsultantem naukowym, ale odwalił kawał naprawdę dobrej roboty.

Po trzecie: Ja osobiście polecam i tyle w tym temacie. Jeśli jeszcze nie widzieliście, to skuście się chociaż na dwa-trzy odcinki, bo serial naprawdę może się Wam spodobać.


ŹRÓDŁA:
- Zdjęcie nr 1
- Zdjęcie nr 2
- Zdjęcie nr 3
- Zdjęcie nr 4
Previous
Next Post »

INFORMACJA

Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w §3 Polityki Prywatności Bloga.
0 Komentar

Dziękuję za podzielenie się swoją opinią.
Postaram się jak najszybciej odpowiedzieć :)