Stephen W. Hawking - Ilustrowana teoria wszystkiegoIrytowanie się na moja niesprawność byłoby stratą czasu. Ludzie nie mają czasu dla kogoś, kto się zawsze złości lub narzeka. Trzeba iść ze swym życiem do przodu, i myślę, że udawało mi się to nieźle.
Powrót do przyszłości, „Forum”, 17 maja 2010.


Stephen William Hawking to jeden z niewielu naukowców, o którym można powiedzieć, że jest naprawdę znany. Jest brytyjskim astrofizykiem, matematykiem, kosmologiem, fizykiem teoretyk. Niesamowity umysł, zamknięty w ciele, które pochłania stwardnienie zanikowe boczne, którego postęp spowodował paraliż większości ciała.

Kariera naukowa, Hawking'a, trwa już ponad 40 lat. Jego głównymi polami zainteresowań są czarne dziury i grawitacja kwantowa.

Wspólnie z Rogerem Penrose'em stworzył stwierdzenie, które odnosi się do istnienia osobliwości w ramach ogólnej teorii względności oraz teoretyczny dowód na to, że czarne dziury powinny emitować promieniowanie. Dziś zwane jest ono promieniowaniem Hawkinga. Źródło.Tytuł: Teoria wszystkiego
Autor: Stephen W. Hawking
Wydawnictwo: Zysk i Spółka


Dzięki uprzejmości wydawnictwa Zysk i Spółka otrzymałam Teorię wszystkiego w pięknie ilustrowanej wersji. Moje zdjęcia, robione w pośpiechu, nie oddają tych pięknych kolorów. Ilustracje przykuwają uwagę i są świetnym tłem dla słów samego autora.

Wydawnictwo zdecydowanie napracowało się nad tym wydaniem. Twarda oprawa, piękne ilustracje, świetne ułożenie tekstu. Tylko rozmiar książki trochę mnie irytował. Niewygodnie się z niej korzystało.

Książka jak na egzemplarz ilustrowany, nie jest aż tak przerażająco droga. W księgarniach kosztuje około 50 zł. 

Jesteśmy tylko szczególnie zaawansowaną w rozwoju odmianą małp na niezbyt ważnej planecie, krążącej wokół całkiem przeciętnego Słońca. Ale jesteśmy w stanie poznawać wszechświat. Dopiero to sprawia, że jesteśmy wyjątkowi.
Powrót do przyszłości, „Forum”, 17 maja 2010

Pozycja zawiera siedem wykładów, w których autor relacjonuje nam historię wszechświata:
- Nasz obraz wszechświata,
- Rozszerzający się wszechświat,
- Czarne dziury,
- Czarne dziury nie są całkiem czarne,
- Powstanie i los wszechświata,
- Strzałka czasu,
- Teoria wszystkiego.
Nie obawiajcie się jednak tej książki! Nawet, jeśli nie macie wykształcenia w tym kierunku. Ja go nie mam i czytając Teorię wszystkiego dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy.

Autor relacjonuje nam historię powstania wszechświat od twierdzenia, że Ziemia jest kulą, które autorem był Arystoteles. Następnie przybliża nam teorie Hubble'a o rozszerzaniu się wszechświata, a później przechodzi już do współczesnych teorii. Omawia teorie powstania wszechświata, czarnych dziur oraz natury czasoprzestrzeni.


Stephen Hawking ma niezwykły umysł. Posiada także bardzo przydatną umiejętność przekuwania rzeczy trudnych w proste i zrozumiałe, nawet dla laika. Dzięki temu każdy z nas może obcować z teoriami, nad którymi naukowcy dumają już od starożytności. Wbrew pozorom jest to umiejętność szczególna, gdyż większość wykładowców akademickich nie posiada tego daru.

Hawking posługuje się językiem przystępnym. Używa porównań, które sprawiają, że naprawdę jesteśmy w stanie wiele rzeczy zrozumieć. Jako autor i wykładowca stara się dotrzeć do nas swoich czytelników i studentów. Zależy mu żebyśmy dobrze go zrozumieli.

To książka obowiązkowa dla wszystkich, których interesują teorie powstania naszego wszechświata lub którzy po prostu chcieliby poznać pana Hawkinga i dowiedzieć się dlaczego jest naukowcem, którego jesteśmy w stanie zrozumieć. Pozycja świetnie nadaje się również na prezent, dzięki bardzo ładnemu wydaniu.

Za egzemplarz dziękujęMyślę, że wirusy komputerowe powinny być uważane za istoty żywe. Moim zdaniem mówi to coś o naturze ludzkiej, skoro jedyna forma życia, jaką udało nam się stworzyć do tej pory ma charakter czysto destrukcyjny. Stworzyliśmy życie na nasz własny obraz i podobieństwo.
Powrót do przyszłości, „Forum”, 17 maja 2010

Osobom, które zainteresowała sama postać autora polecam film z 2014 roku, pod tytułem "Teoria wszystkiego" w reżyserii Jamesa Marsha. Jest to brytyjski melodramat biograficzny o życiu Hawkinga, jego odkryciach, rodzinie i zmaganiu się z ciężką chorobą. Moim zdaniem naprawdę warty uwagi.

87 ceremonia wręczenia Oskarów:
  • nagroda: najlepszy aktor pierwszoplanowy - Eddie Redmayne,
  • nominacja: najlepszy film roku − Tim Bevan, Eric Fellner, Lisa Bruce i Anthony McCarten,
  • nominacja: najlepszy scenariusz adaptowany − Anthony McCarten,
  • nominacja: najlepsza aktorka pierwszoplanowaFelicity Jones,
  • nominacja: najlepsza muzyka − Jóhann Jóhannsson.


Previous
Next Post »

INFORMACJA

Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w §3 Polityki Prywatności Bloga.
0 Komentar

Dziękuję za podzielenie się swoją opinią.
Postaram się jak najszybciej odpowiedzieć :)