Wisława Szymborska - TutajCałymi dniami myślą
jak zabić, żeby zabić,
i ilu zabić, żeby wielu zabić.
Wisława Szymborska
Zamachowcy
Tutaj

Twórczość Wisławy Szymborskiej znają wszyscy. Poznajemy ją już w podstawówce i ciągnie się za nami przez gimnazjum i liceum, a także towarzyszy nam w wielu złotych myślach. Nie można nie znać chociaż kilku jej wierszy.


Poeci są obserwatorami naszej rzeczywistości i patrzą na nią w taki sposób, który dla nas często jest niemożliwy do zauważenia bez ich pomocy. Do tej pory pamiętam jeden z wierszy autorki, który poznałam w liceum. Nosił tytuł "Pierwsza fotografia Hitlera". Szczerze polecam Wam jego lekturę. To głównie dzięki niemu, świadomie zainteresowałam się twórczością autorki.


I wiem, co myślisz jeszcze.
Wojny, wojny, wojny.
Jednak i między nimi zdarzają się przerwy.
Baczność - ludzie są źli.
Spocznij - ludzie są dobrzy.
Na baczność produkuje się pustkowia.
Na spocznij w pocie czoła buduje się domy
i prędko się w nich mieszka.
Wisława Szymborska
Tutaj
Tutaj

Wisława Szymborska to niezwykła kobieta. Urodziła się 2 lipca 1923 roku, a zmarła 1 lutego 2012 roku. Zadebiutowała już w 1945 roku na łamach "Dziennika polskiego", wierszem "Szukam słowa".

Była polską poetką, eseistką, krytyczką literacką, tłumaczką i felietonistką. Była jednym z założycieli i członków Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz członkiem Polskiej Akademii Umiejętności. W 2011 roku została odznaczona Orderem Orła Białego - najwyższe odznaczenie państwowe RP, nadawane za znamienite zasługi cywilne i wojskowe dla pożytku RP, położone zarówno w czasie pokoju, jak i w czasie wojny; nadawany jest najwybitniejszym Polakom oraz najwyższym rangą przedstawicielom państw obcych. 

Jednak najważniejszą nagrodę jaką może dostać autor otrzymała w 1996 roku - Nagroda Nobla w dziedzinie literatury.

Laudacja Noblowska:
W Wisławie Szymborskiej Szwedzka Akademia chce uhonorować przedstawicielkę niezwykłej czystości i siły poetyckiego spojrzenia. Poezji jako odpowiedzi na życie, sposobu na życie, pracy nad słowem jako myślą i wrażliwością. Wiersze Wisławy Szymborskiej to perfekcja słowa, wysoce wycyzelowane obrazy, myślowe allegro ma non troppo, jak nazywa się jeden z jej wierszy. Jednak ciemności, której nie ulegają one bezpośrednio, wyczuwa się w nich tak, jak ruch krwi pod skórą.


Tytuł tomiku: Tutaj
Autor: Wisława Szymborska
Wydawnictwo: Znak

Tomik Tutaj ukazał się nakładem wydawnictwa ZNAK w 2009 roku. Tomik zawiera następujące wiersze: Tutaj, Myśli nawiedzające mnie na ruchliwych ulicach, Pomysł, Kilkunastoletnia, Trudne życie z pamięcią, Mikrokosmos, Otwornice, Sny, Przed podróżą, Rozwód, Zamachowcy, Przykład, Identyfikacja, Nieczytanie, Portret z pamięci, W dyliżansie, Elia w niebie, Vermeer, Metafizyka. Razem dziewiętnaście wspaniałych wierszy, do których warto zasiąść z kubkiem gorącej herbaty i powoli się nimi delektować.

Chce i bez reszty zająć uwagę i czas.
Kiedy śpię, przychodzi jej to łatwo.
W dzień bywa różnie, i ma o to żal.

Podsuwa mi gorliwie dawne listy, zdjęcia, 
porusza wydarzenia ważne i nieważne,
przywraca wzrok na prześlepione widoki,
zaludnia je moimi umarłymi.
Wisława Szymborska
Trudne życie z pamięcią
Tutaj

Nie będę Was tutaj próbowała czarować moją recenzją. O poezji wiem tyle, że lubię ją czytać i to mi wystarcza. Nie potrafię o niej wyrazić jakiejś konkretnej opinii. Dla mnie tomik Tutaj był po prostu prawdziwą ucztą intelektualną. Przeczytanie go było po prostu przyjemnością.

Wisława Szymborska widziała rzeczy dla nas niedostępne, ale dzięki jej wierszom możemy je zobaczyć i poważnie się nad nimi zastanowić. Opisuje rzeczywistość z punktu widzenia człowieka, który po prostu widzi więcej, ale nie jest nikim niezwykłym, po prostu ma dar dzielenia się tym z innymi. 

Nie muszę go zachwalać. Wiersze zawarte w tomiku Tutaj bronią się same. Wystarczy tylko po niego sięgnąć.

Od dawna chciałam już o nich napisać,
ale to trudny temat,
wciąż odkładany na potem
i chyba godny lepszego poety,
jeszcze bardziej ode mnie zdumionego światem.
Ale czas nagli. Piszę.
Wisława Szymborska
Mikrokosmos
TutajMinibook Challange 2016
Książka, której autor otrzymał nagrodę Nobla w dziedzinie literatury.
DOTARŁY DO MNIE WIZYTÓWKI :) ŁADNE?
PRZYPOMINAM WAM O KONKURSIE MOTYWACYJNYM. 
DO NAGRODY DORZUCĘ KILKA WIZYTÓWEK :D
Previous
Next Post »

INFORMACJA

Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w §3 Polityki Prywatności Bloga.
0 Komentar

Dziękuję za podzielenie się swoją opinią.
Postaram się jak najszybciej odpowiedzieć :)