Agnieszka Lingas-Łoniewska - PIĘTNO MIDASA [PRZEDPREMIEROWO]


Tytuł: Piętno Midasa
Autorka: 
Agnieszka Lingas-Łoniewska
Wydawnictwo: Novae Res
Premiera: 
10 czerwca 2016 rok

Pani Agnieszki nikomu nie trzeba przedstawiać, szczególnie Sekcie Agnes. Do tej pory, nie miałam okazji zapoznać się wnikliwie z twórczością autorki. Kiedy jednak zobaczyłam okładkę Midasa, po prostu wiedziałam, że muszę sięgnąć po książkę.

Zawiodłam się?
Zapiszę się do sekty Agnes?
Przekonajcie się!Midas nie popełnia błędów, a jego działania niosą śmierć kolejnym ofiarom. Dochodzenie prowadzone, przez Karolinę Linde, utknęło w martwym punkcie. 


Co policja wie o Midasie?
 To, że istnieje i to, że jest lepszy od nich.

Midas nie ma przyszłości, ma za to przeszłość. W swoich wspomnieniach widzi chłopca, który wracał do brudnego mieszkania, do matki, która pracowała w burdelu i do ojca, który zapił się na śmierć. Nigdy do nich nie pasował. Zawsze był od nich lepszy, ale nie miał szans wydostać się z tego bagna. Wtedy tak myślał. Jednak znalazł się ktoś kto mu pomógł, wyciągnął go z jego życia, oczyścił z błota, w którym się wychował, dał pieniądze, wykształcenie, namiastkę rodziny i fach, jednocześnie odbierając mu wolność.


Jakub Rojalski facet po czterdziestce, przystojny, silny, nieustępliwy, zamknięty w sobie fotograf o przeszywającym, niebieskim spojrzeniu. Przeszło dwadzieścia lat temu sięgnął dna i teraz postanawia zacząć żyć od nowa, tu we Wrocławiu.

Żyje skromnie w swoim małym, cichym mieszkaniu, gdzie odpoczywa po dobrze wykonanej pracy przy relaksującej muzyce. Chce być niezauważonym, niezamieszanym w żadne problemy. Niestety to staje się trudne, w momencie, gdy do mieszkania na przeciwko wprowadza się młode małżeństwo, a odgłosy przemocy domowej każdej nocy zagłuszają muzykę w jego azylu. Ciężko przejść obojętnie obok ludzkiej tragedii, szczególnie, gdy ma ona twarz i imię - Ania, a on może jej pomóc, pytanie tylko za jaką cenę...

Pewnego dnia przyjmuje zlecenie od kumpla. Jedzie na jedno z przyjęć weselnych. To miało być zadanie, jak każde inne. Kolejne do odhaczenia w jego karierze. Jednak los lubi nam płatać figle. Na przyjęciu poznaje trzydziestopięcioletnią kobietę - Karolinę Lindę, inspektor w Komendzie Wojewódzkiej we Wrocławiu, która przybyła na wesele jako jedna z druhen. Od początku czuje, że to właśnie ta kobieta, ale określenie "ta kobieta" oznacza wiele. Ta kobieta może uczynić go szczęśliwym lub zaprowadzić na samo dno.


Nie znam za bardzo twórczości autorki, nie umiem więc powiedzieć, jak Midas wypada na ich tle. Odniosę się więc do własnych odczuć. 

Kiedy myślę o Piętnie Midasa, pamiętam doskonale co pomyślałam po przeczytaniu. Autorka mnie zaskoczyła. Midas nie jest, ani pustym, schematycznym romansem, ani ociekającym krwią, bezdusznym kryminałem. Jest czymś pomiędzy i to sprawia, że wyróżnia się na tle książek, które znam. 

To zdecydowanie idealna powieść dla kobiet, które chciałyby w romansach znaleźć coś więcej, niż uczucie łączące głównych bohaterów. Piętno Midasa posiada ten unikalny dreszczyk, który właściwy jest dla kryminałów. Co więcej autorka zabiera nas do całkiem nieźle wykreowanego świata przestępców, gdzie pieniądze są w stanie załatwić wszystko. 


Właściwa akcja książki, w której Jakub stara się zacząć swoje nowe życie, przeplatana jest fragmentami z przeszłości i zleceniami, które wypełnia Midas, a także śledztwem, które ma na celu złapanie płatnego mordercy.

Autorka świetnie wykreowała bohaterów. Pozwoliła nam zajrzeć do umysłu płatnego mordercy, który przecież przez dwadzieścia cztery godziny na dobę nie zastanawia się nad kolejnym zleceniem. Ma swoje pasje, pracę i własne sprawy, które codziennie musi wykonywać tak samo jak każdy z nas. To wszystko sprawia, że Midas wydaje nam się bardziej ludzki, podobny do każdego z nas. Pytanie tylko czy to znaczy, że możemy się go mniej obawiać?

Wielowątkowość, w przypadku tej powieści, działa na jej korzyść. Autorka zaczyna nowe wątki, przeplata je z poprzednimi i pamięta, że każdy z nich musi mieć zakończenie.

Wiem, że Piętno Midasa mimo wszystko nie jest kryminałem, ale trochę zawiodłam się na śledztwie. Wiem, że grało tutaj drugoplanową rolę, ale zabrakło mi czegoś o czym autorka sama wspomniała. Gdyby nie to, że sama nawiązała do tego tematu, to nigdy bym na to nie wpadła. Co mam na myśli? Kilkakrotnie wspominane było, że Karolina Linde ukończyła kurs w Quantico. Domyślam się, że chodzi o kurs w BAU jednostce FBI, która swoją siedzibę i centrum szkoleniowe ma właśnie w Quantico. Jednak autorka ani razu nie poruszyła tego wątku tylko kilkakrotnie o nim wspomniała. Zabrakło mi tego i w sumie szkoda. Nie każdy policjant ma szansę tam pojechać i zdobyć umiejętność profilowania kryminalnego. Cały czas liczyłam, że autorka sporządzi chociaż fragmentaryczny profil sprawcy, a tak niestety się nie stało. Tym samym nie widzę sensu, dla którego autorka o tym wspomniała. No, ale to tyle z mojego czepialstwa :D


Piętno Midasa nie jest, ani pustym romansem obfitującym w miłosne uniesienia, ani bezdusznym kryminałem ociekającym krwią, co zdecydowanie działa na jego korzyść, gdyż dzięki temu jest powieścią, która trafi do szerokiego grona odbiorców.

Całkiem nieźle wykreowany świat przestępczy, zagadki, których rozwiązania są naprawdę nieoczekiwane i genialne kreacje bohaterów. Szczerze bałam się zakończenia. Nie chciałam widzieć tam cukierkowego love story, które zepsułoby mi całą przyjemność czytania. I tu autorka zaskoczyła mnie ponownie, tworząc dwa alternatywne zakończenia. Autor, który pozwala mi wybrać zakończenie historii już na starcie ma u mnie plusa. To coś ciekawego i niespodziewanego. 

Szczerze polecam Piętno Midasa. Szczególnie osobom, które tak jak ja, nie miały zbyt wielu okazji do zapoznania się z twórczością autorki. Być może ta książka zachęci Was do poznania poprzednich książek autorki?


Za egzemplarz książki i możliwość 
przedpremierowej recenzji
dziękuję wydawnictwu
Previous
Next Post »

INFORMACJA

Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w §3 Polityki Prywatności Bloga.
0 Komentar

Dziękuję za podzielenie się swoją opinią.
Postaram się jak najszybciej odpowiedzieć :)