Górski i Sokołowski - MASA o kilerach polskiej mafii [PREMIEROWO]

Szczecin to jedno z miast, które znane jest między innymi z działalności grupy Marka M. pseudonim Oczko, który kierował szczecińskim podziemiem. Książka autorów idealnie pasuje do tego miasta.

Grupa przestępcza to nie jest kółko wielbicieli demokracji i wolnej wymiany myśli. To wojsko, i to w stanie oblężenia. Tam się nie dyskutuje z bossami. Kiedy grupa - a nie tylko jej szef - naciska na ciebie, żebyś zrobił coś, co ma zostać zrobione, nie masz prawa odmówić.

Artur Górski, to polski dziennikarz, korespondent wojenny oraz pisarz. Z wykształcenia jest historykiem. 
W latach 2011-2013 był redaktorem naczelnym magazynu "Focus. Śledczy", obecnie jest zastępcą redaktora naczelnego "Focusa". 
Jest jednym z twórców, a także członkiem kapituły konkursu literackiego: Nagroda Wielkiego Kalibru oraz pomysłodawcą samej nazwy. Aktualnie znany z cyklu Masa o ... polskiej mafii.


Jarosław Sokołowski, pseudonim Masa, to były polski przestępca, aktualnie świadek koronny. Niegdyś zajmował wysoką pozycję w tzw. gangu pruszkowskim. 
Zatrzymany przez policję 30 grudnia 1999 roku pod zarzutem wymuszenia rozbójniczego. Po pięciu miesiącach wyszedł z aresztu i zaczął współpracować z prokuraturą. Sąd, w toczącym się na Bemowie w Warszawie (wrzesień 2002 rok) procesie gangu pruszkowskiego, nadał mu status świadka koronnego. Dzięki jego zeznaniom dokonano aresztowana członków tzw. zarządu Pruszkowa.

Zrozumiałem, że człowiek nie rodzi się zły, że jego życiowe wybory determinują okoliczności. (...) Jeden ma siłę pójść właściwą drogą, inny popełnia potworny błąd, przeważnie uruchamiając lawinę kolejnych złych decyzji.
Tytuł
MASA o kilerach polskiej mafii

Autorzy
Jarosław Sokołowski, Artur Górski

Wydawnictwo
Prószyński i S-ka
Pamiętaj, jeśli chcesz wygrać w starciu z większością, musisz zrobić pierwszy krok.

Czytaliście "Ojca chrzestnego" Mario Puzo? Myślicie, że dla mafii najważniejsza jest omerta - zmowa milczenia? Myślicie, że mafiozi ponad wszystko stawiają dobro rodziny i bezpieczeństwo na własnym podwórku?

Artur Górski i Jarosław Sokołowski w kolejnej części cyklu opowiadają o kilerach polskiej mafii, którzy wykonywali wyroki śmierci na zlecenie bossów polskiego świata przestępczego. O tym czy mieli cokolwiek wspólnego z hollywoodzkim wyobrażeniem o płatnych mordercach oraz skąd w ogóle się brali, bo nie wszyscy byli polakami.

Różni są gangsterzy. Był Al Capone, jest Rysiek B.

W książce znajdziemy rozdział, w którym Górski rozmawiał z Janem Gołębiowskim, który jest psychologiem kryminalnym, biegłym sądowym, wykładowcą Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej oraz profilerem. Jest również autorem pierwszej w Polsce monografii na temat profilowania kryminalnego. Ich rozmowa na temat egzekucji mafijnych jest nader interesująca.

W pozycji wspomniano również o sprawie Kajetana P. oraz rozwinięto część kwestii związanych z Markiem M. pseudonim Oczko, a także kilka słów na temat śmierci Papały.

Rozmówcy Górskiego mówią wprost co sądzą o tych wydarzeniach. Nie boją się rzucać nazwiskami, snuć domysłów, a o niektórych sprawach mówić ze stuprocentową pewnością. Nie owijają w bawełnę. Mówią o tym jak było. Przedstawiają przed nami tajniki struktur mafijnych. 

W tym tomie, autorzy skupiają się na mafijnych kilerach. Odzierają ich wizerunek z hollywoodzkiego wyobrażenia płatnego zabójcy. My nie mieliśmy ludzi po kroju Al Capone, mieliśmy np. Ryśka. Niektóre zbrodnie mrożą krew w żyłach, a przy innych kręci się głową i zastanawia jakim cudem w ogóle do tego doszło, a przede wszystkim dlaczego sprawców tak późno ujęto.

Kiler po prostu odbiera życie, szybko, po cichu i skutecznie. Atakuje punkty witalne - głowę, okolice serca - aby zabić. (...) Zabójcy nie utożsamiają się z odczuciami innych ludzi. Cierpienie ofiary, a także jej bliskich nie dla nich znaczenia.

Rzadko czytam literaturę faktu, w dodatku napisanej w formie rozmów. Jednak sięgnęłam po ten tytuł z czystej ciekawości. Cykl Masa o ... polskiej mafii był mi znany, ale jeszcze nigdy nie sięgnęłam po żaden tom. Teraz to zrobiłam i nie żałuję. Przeczytałam książkę od początku do końca z dużym zainteresowaniem.
Język jest prosty, czasem przepełniony mafijnym slangiem, przekleństwami, a czasem po prostu normalny, niewyszukany. Wydaje się, że autorzy wybrali ciekawsze sprawy, dotyczące kilerów. Rozdziały były krótkie i zawierały ważne informacje. 

Autorzy bardzo często nawiązują do poprzednich tomów. Niektóre sprawy są dla nich oczywiste, a czytelnikowi, który sięga po kolejną część cyklu przydałoby się lekkie uzupełnienie. Nie oznacza to jednak, że wielu rzeczy nie da się wywnioskować z kontekstu. Zresztą skłania to także do sięgnięcia po wcześniejsze części cyklu.

Masa o kilerach polskiej mafii to książka, która rozjaśnia kwestię osób, które zabijały na zlecenie mafii. Nie jest specjalnie wulgarna, nie jest to również wciągająca powieść. To rozmowy Górskiego z Masą, a także innymi osobami, które zdradzają co się działo w Polsce za czasów mafii.

Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu:
Previous
Next Post »

INFORMACJA

Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w §3 Polityki Prywatności Bloga.
0 Komentar

Dziękuję za podzielenie się swoją opinią.
Postaram się jak najszybciej odpowiedzieć :)