Joanna Opiat-Bojarska - BestsellerPewnie trudno Wam uwierzyć, ale to moje pierwsze spotkanie z twórczością Joanny Opiat-Bojarskiej. Sama nie wierzę, że tak długo szukałam okazji, żeby sięgnąć po twórczość autorki., powinnam zrobić to już dawno.

Zawsze spotyka nas to, na co zasługujemy. Chociaż nie, nie zawsze!

Emilia Sienkiewicz (l. 35), z zawodu księgowa, niedawno wygrała telewizyjny literacki talent show. To wszystko sprawiło, że z dnia na dzień zyskała ogromną sławę i popularność, a jej marzenie o karierze pisarskiej wreszcie się spełniło. Jej pierwsza książka okazuje się bestsellerem, ale autorka nie spoczywa na laurach. Ma kolejną powieść, kontrowersyjny temat, potrzebuje tylko odpowiedniej reklamy, nie chce by czytelnicy o niej zapomnieli. Pozostaje jednak pytanie, czy na pewno dobrała sobie odpowiednich ludzi do pomocy.

Kilkanaście dni przed premierą, Emilia Sienkiewicz, zostaje znaleziona martwa we własnym mieszkaniu. Wszystko wskazuje na to, że natknęła się na złodziei, którzy ostatnio grasują w okolicy, stała się skomplikowanym świadkiem i dlatego zginęła. Czy jednak ta sprawa może być taka prosta? W końcu tam, gdzie są sława i ogromne pieniądze, zawsze jest drugie dno.

Na miejsce przybywa policyjny duet Burzyński i Majewski, którzy starając się rozwikłać zagadkę śmierci bestsellerowej autorki, trafiają za kulisy telewizyjnego talent show, blogowej sfery recenzenckiej, polskiego przemysłu wydawniczego i świata niespełnionych autorów...


Joanna Opiat - Bojarska


Z wykształcenia ekonomistka, od kilku lat uzależniona od pisania autorka poczytnych kryminałów.
Łamie tabu m.in. dotyczące handlu organami (w Koneserze), dopalaczy (w Zaufaj mi, Anno) czy zaginięć (w Gdzie jesteś, Leno?).
Obecnie związana z dwoma najlepszymi wydawnictwami: prestiżową Czarną Owcą oraz dynamicznie rozwijającą się Czwartą Stroną.
Niech nikogo nie zwiedzie jej wykształcenie. Kryminał w wykonaniu ekonomistów święci tryumfy na całym świecie, czego przykładem są powieści Jo Nesbo czy Camilli Lackberg.

Fabuły Opiat-Bojarskiej mogły wydarzyć się naprawdę, a siłę jej powieści stanowią niespodziewane zwroty akcji, wysoki ładunek emocjonalny oraz precyzyjne odwzorowanie realiów.


...podstawą efektywnej pracy każdego policjanta kryminalnego jest bycie dobrze poinformowanym!

Chciałam usiąść do tego kryminału z czystym umysłem, bez żadnych oczekiwań, ale wcale nie było to takie proste. Nie znałam twórczości autorki, ale samego jej nazwiska trudno nie kojarzyć. Miałam okazję przeczytać kilka pozytywnych recenzji jej książek przez co miałam spore oczekiwania co do jej powieści. I wiecie co? Nie zawiodłam się. Zdecydowanie nie. Wystarczyło kilka stron, żeby autorka przekonała mnie do swojej twórczości.

Bestseller to wartka akcja i wielowątkowość historii. Bardzo zaskoczyła mnie budowa powieści, w której nie było rozdziałów, a podział na kilka części. Autorka nie oszczędza czytelnika, przeskakując z jednego wątku do drugiego. Jeśli chcesz zrozumieć historię musisz czytać bardzo uważnie, bo nieskupienie się nad tekstem może prowadzić do zawrotu głowy.

Duet Burzyński i Majewski jest tak wyjątkowy w swej zwyczajności, że aż nie można o nim zapomnieć. To nie są cudowni policjanci, którzy w pracy świecą tylko przykładem, a w domu zmieniają się w cudownych ojców lub idealnych, życiowych partnerów. Mają swoje problemy w życiu prywatnym, które czasem odbijają się echem w ich pracy. Kłamią, wykorzystują więzy krwi i robią rzeczy, których nie robi się swojemu partnerowi, a mimo wszystko trwają w męskiej przyjaźni i choć sami rzucają sobie kłody pod nogi, bo przecież nikt im nie karze podejmować złych wyborów (!), powoli dążą do rozwiązania sprawy. To bardzo dobrze wykreowani bohaterowie, w których spotkanie na jakimś komisariacie zdecydowanie jestem w stanie uwierzyć.

Nie mogę również zapomnieć o pozostałych bohaterach, nawet tych drugoplanowych, o których czasem przestajemy myśleć jeszcze w trakcie czytania. Myślę, że świadczy to tylko na korzyść autorki. Każdy z nich pojawił się we właściwym miejscu powieści i był w niej wystarczająco długo, żebym nie mogła zastanawiać się, dlaczego autorka postanowiła go stworzyć.

Zresztą co tu dużo pisać? Książkę czyta się niesamowicie szybko, dzięki prędkości jakiej nabiera akcja i stylowi autorki, który sprawia, że zdecydowanie nie chce się odłożyć książki na później.

Kobiety potrzebne są do usługiwania i pokazywania się u boku męża przy różnych okazjach. Ale bycie facetem u boku kobiety to potwarz, upodlenie i porażka życiowa.

Książka jest odważna i nie da się tego inaczej określić. W końcu Joanna Opiat-Bojarska morduje bestsellerową autorkę oraz wkracza w polski świat wydawniczy, który w tej powieści budzi sporo kontrowersji. Czy jest w nim miejsce na dobrą literaturę? Czy sprzedaje się jeszcze dobre książki, czy tylko te, które będą masowo kupowane? 

Autorka odziera polski świat wydawniczy z całej finezji. Obrywa się wydawnictwom, autorom, ale nie tylko. Dostało się również recenzenckiej blogosferze, która nie dba o książki, które czyta, a same recenzje mają być tylko drogą do sławy, bo blogger recenzent już niebawem może stać się celebrytą i wylądować na pekińczyku.

Joanna Opiat-Bojarska krytycznie patrzy na własne środowisko i bezlitośnie wytyka błędy.  Jednak sposób w jaki to robi sprawia, że można pogratulować jej odwagi i świetnego wyczucia, bo chociaż jej słowa są mocne, to na tyle subtelne, że nikomu nie obrywa się osobiście.

Pozostaje jeszcze temat seksualności, którym autorka posługuje się bardzo odważnie. Joanna Opiat-Bojarska najwyraźniej nie boi się tematów tabu, a otarcie się o pornografię nie jest dla niej żadnym problemem, co sprawia, że książka wydaje się naprawdę realistyczna.

Nie tak wyobrażali sobie wydawnictwo. Redakcja najbardziej znanego polskiego wydawnictwa powinna wyglądać zupełnie inaczej. Jak biuro, a nie jak coś pomiędzy piwnicą, chińskim zakładem produkcyjnym a nielegalną drukarnią książek z drugiego obiegu.

Bestseller to dobry kryminał z wartką akcją, ciekawą zagadką i dobrze wykreowanymi bohaterami, jednak co najważniejsze autorka nie boi się w nim poruszać tematów tabu i poddawać ich bezlitosnej krytyce. Po jego przeczytaniu z przyjemnością sięgnę po inne książki autorki. Myślę, że Bestseller mogę Wam polecić z czystym sumieniem.

Za egzemplarz książki bardzo dziękuję wydawnictwu:


Previous
Next Post »

INFORMACJA

Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w §3 Polityki Prywatności Bloga.
0 Komentar

Dziękuję za podzielenie się swoją opinią.
Postaram się jak najszybciej odpowiedzieć :)