Katarzyna Puzyńska - Łaskun


Pierwszą książką Katarzyny Puzyńskiej jaką przeczytałam były "Utopce" i chociaż pierwszy tom sagi "Motylek" czeka już na półce, to nie mogłam się powstrzymać przed sięgnięciem po Łaskuna, zdecydowanie było warto.


To był pierwszy krok w stronę nowego życia. Nie zapominać. Ale! Iść do przodu. Taki był jej plan.

Łaskun gatunek drapieżnego ssaka z rodziny wiwerowatych. Zasiedla lasy tropikalne,  od Indii po Filipiny i południowe Chiny.

Łaskun zjada owoce kawowca, ale nie trawi ich nasion. Po nadtrawieniu przez enzymy trawienne i lekkim sfermentowaniu przez bakterie produkujące kwas mlekowy ziarna przechodzą przez przewód pokarmowy i są wydalane. Ziarna kawy tracą gorzki smak, dzięki czemu kawa zyskuje nowy, łagodny aromat. 

Musiałam Wam pokazać tego stworka. Spójrzcie na te śliczne oczęta :)

Sekrety. Im mniej osób o tym wiedziało, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że sprawa się wyda.

Tytuł: Łaskun
Autorka: Katarzyna Puzyńska
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Jeśli możesz być czegoś w życiu pewien, to tego, żeby nie ufać ćpunom.

Daniel Podgórski po wydarzeniach z Utopców przenosi się do policji w Brodnicy. Rozstał się z Weroniką, a jego kontakty z Emilią matką jego syna i niebawem kolejnego dziecka również nie wyglądają najlepiej. W dodatku w Utopcach stracił znajomości, a w Brodnicy nie łatwo było mu nawiązać nowe. To wszystko sprawia, że szuka zapomnienia w alkoholu i cielesnych rozkoszach. Niebawem jednak czekają go prawdziwe problemy...

W domu emerytowanego sędziego dochodzi do makabrycznego odkrycia, którego śledczy z Lipowa nie są w stanie pojąć. Ktoś zamordował kobietę i mężczyznę, ale to co zastali policjanci na miejscu zbrodni przerosło ich oczekiwania. Sprawca rozczłonkował ciała prawnika i nieznanej kobiety, ale ciała są niekompletne. 

Śledczy rozpoczynają standardowe czynności. Wśród nich jest i Daniel Podgórski, który na miejscu zbrodni nieoczekiwanie spotyka Weronikę i Emilię co jest dla wszystkich bardzo niezręczne. Postanawia, więc przemilczeć swoją znajomość z denatem. 

Wkrótce na miejscu zbrodni na miejscu zbrodni zostaje odkryty dowód inkryminujący aspiranta Daniela Podgórskiego, a odkrycie tożsamości drugiej ofiary jeszcze bardziej pogarsza sytuację policjanta, który zostaje oskarżony o morderstwo. Zanim jednak ktokolwiek zdołał postawić mu oficjalne zarzuty Daniel znika. Co oznacza jego ucieczka?

Matka byłej narkomanki zgłasza zaginięcie córki. Policjanci jednak nie mają czasu zająć się sprawą. Nie wiadomo co stało się z dziewczyną.

Albo ty, albo ona. Takie ultimatum było doprawdy niebezpieczne.

Autorka z wykształcenia jest psychologiem i w tej książce świetnie wykorzystała swoją wiedzę. Nie zdradzę Wam o co chodzi, bo nie chcę psuć Wam zabawy, ale uwierzcie mi, że naprawdę się popisała.

Łaskun nie jest cieniutką książeczką, a mimo to czyta się go bardzo szybko, nawet jeśli sesja zbliża się wielkimi krokami. Styl autorki stanowi świetne dopełnienie wartkiej akcji i stopniowo budowanego napięcia.

Łaskun zaostrzył mi apetyt na poprzednie i kolejne części sagi. Autorka zaskakuje zagadką, którą naprawdę ciężko rozwiązać, wielowątkowością powieści i dopracowaniem każdego szczegółu. Zdecydowanie polecam.

Za egzemplarz dziękuję:


Previous
Next Post »

INFORMACJA

Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w §3 Polityki Prywatności Bloga.
0 Komentar

Dziękuję za podzielenie się swoją opinią.
Postaram się jak najszybciej odpowiedzieć :)