Hubert Hender - Kolejność [PREMIEROWO]


Z twórczością autora spotykam się po raz pierwszy. Przyznaję jednak, że koło takiej okładki nie mogłam przejść obojętnie. Jest po prostu idealna. Bardzo pozytywnie nastroiła mnie do lektury. No, ale przejdźmy do recenzji...

Tytuł: Kolejność
Autor: Hubert Hender
Wydawnictwo: Filia
Premiera: 17 sierpnia 2016 rok

Kowary to niewielkie miasto, w którym znajduje się nieczynna kopalnia. Pewnego dnia w jej tunelach zostaje bestialsko zamordowany górnik. Wkrótce pojawiają się kolejne ciała, wszystkie są ponumerowane w nietypowej kolejności. Każdy numer niesie za sobą makabryczną zagadkę...

Komisarz Iwanowicz z jeleniogórskiej komendy i jego młodszy kolega podkomisarz Gawłowski rozpoczynają śledztwo w sprawie brutalnych morderstw, jednak zagadka nie jest prosta. Giną mężczyźni w średnim wieku, którzy z pozoru nikomu nie szkodą. Morderca nie zostawia śladów poza numerem, którego znaczenia nikt nie jest w stanie pojąć.

Kto będzie następny?
Ile będzie ofiar?
Kto jest za to odpowiedzialny?

Iwanowicz prowadzi śledztwo, szukając najmniejszego punktu zaczepienia, który pomógłby mu przerwać śmiertelną wyliczankę. Przeszkadzają mu w tym wspomnienia o bolesnej przeszłości, która nie daje o sobie zapomnieć.

Chcesz uwiarygodnić, że nie mamy złych zamiarów, więc wywalasz drzwi z futryną?


Hender potrafi pisać. Świetnie buduje mroczną scenerię dla swojej historii i prowadzi akcję z niesamowitą wprawą. Wszystko rozwija się w swoim tempie, a nowe elementy układanki wyjawiają się z mroku. Pytanie tylko czy starczy nam odwagi do dotrwania do końca mrocznej wyliczanki?

Bardzo spodobała mi się kreacja komisarza Iwanowicza. Autor poświęcił tej postaci sporo czasu i to zaliczam mu zdecydowanie na plus. Szczególnie, że z tym panem spotkamy się w kolejnym tomie. 

Iwanowicz nie jest anonimowym policjantem, który przez przypadek stał się gwiazdą powieści kryminalnej. To policjant, który ma mroczną przeszłość, która nie daje mu o sobie zapomnieć i przeszkadza mu w codziennym funkcjonowaniu. Niewiele wiemy o tym panu, a niewiedza aż zżera mnie od środka. Muszę dowiedzieć się o nim więcej, fascynuje mnie i sięgnę po kolejny tom, bo wiem, że nie zapomnę o nim dopóki nie dowiem się co go dręczy.

Hender przygotował się do napisania powieści od strony graficznej. Topograficzne opisy terenu, świadczą albo sprawiają wrażenie, że autor świetnie go zna. Dodatkowo widać tutaj podstawy wiedzy kryminalistycznej, które dopełniają całości. Autor posługuje się plastycznymi obrazami, które sprawiają, że historia staje się coraz bardziej realna, a informacja o tym, że to fikcja schodzi na dalszy plan.

Kolejność to bardzo dobra powieść, która wciąga czytelnika w świat mrocznej wyliczanki, której koniec wcale nie oznacza pozytywnego rozwiązania zagadki. Nieoczekiwane zwroty akcji, zaskakujący finał, idealna kreacja głównego bohatera, to właśnie Kolejność, którą musicie przeczytać. Szczerze polecam!

Za egzemplarz dziękujęPrevious
Next Post »

INFORMACJA

Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w §3 Polityki Prywatności Bloga.
2 Komentar
avatar

Uwielbiam powieści kryminalne osadzone na terenach naszej ojczyzny. A jeśli dodatkowo mamy do czynienia z tak ciekawą kreacją głównej postaci, to czuję się szczerze zainteresowana. :)

Balas
avatar

Okladka rzeczywiście klimatyczna. Fabuła w moim guście - kryminał jak się patrzy. Do tego wiedza kryminalistyczne autora - jestem na tak:)

Balas

Dziękuję za podzielenie się swoją opinią.
Postaram się jak najszybciej odpowiedzieć :)