Katarzyna Bonda to KRÓLOWA POLSKIEGO KRYMINAŁU, jak głoszą wieści. Jej debiut Sprawa Niny Frank, wydany wcześniej pod tytułem "Dziewiąta runa", który ukazał się nakładem wydawnictwa Videograf, a następnie nakładem wydawnictwa Muza, został nominowany do Nagrody Wielkiego Kalibru w 2007 roku, a przez wydawnictwo Media Express został wyróżniony nagrodą Debiut Roku.
Sprawa Niny Frank wprowadziła do gry nowy rodzaj bohatera - psychologa policyjnego, który zdobył tytuł profilera. Postać Huberta Meyera jest wzorowana na Bogdanie Lachu, z którym Katarzyna Bonda nie tylko rozmawiała, ale nawet napisała wspólnie książkę "Zbrodnia niedoskonała".
Czy Bonda to geniusz, czy dobra reklama?
Tytuł: Sprawa Niny Frank
Autor: Katarzyna Bonda
Wydawnictwo: Muza
Bo czasem, gdy tak czekasz na coś, marzysz o tym, śnisz i nagle staje się to rzeczywistością, traci swój magiczny wymiar. Zwłaszcza gdy przychodzi za późno, a ty jesteś już zbyt zmęczona czekaniem.
W Mielniku nad Bugiem zamordowano znaną aktorkę polskich seriali - Ninę Frank. Na miejsce zbrodni przyjeżdża Hubert Meyer - katowicki profiler policyjny, którego zadaniem jest sporządzenie profilu, który ma doprowadzić śledczych prosto do zabójcy. Nie jest to takie proste, w tak małej miejscowości podejrzani są dosłownie wszyscy. Co więcej profilerowi ciężko jest skupić się na pracy. Cały czas przeszkadza mu w tym jego życie prywatne, które sypie się z prędkością światła. Nie pomaga również stosunek Komendy Wojewódzkiej do profilu, który dla nich jest tak samo istotny jak wróżenie z fusów...
Akcja książki toczy się dwutorowo. Z jednej strony mamy do czynienia z internetowym dziennikiem Niny Frank, w którym aktorka opisuje swoją drogę do kariery i autodestrukcji. Nina Frank to postać, której los został bardzo dobrze opisany na kartach powieści. Poznajemy ją jeszcze zanim stała się przepiękna i bardzo medialna. Powoli dowiadujemy się co pomogło jej zdobyć sławę, kto zadbał o jej wygląd i prezencję, a także dlaczego szukała zapomnienia w narkotykach i alkoholu. Z drugiej towarzyszymy profilerowi w poszukiwaniu zabójcy, a także jego problemach rodzinnych. Zawsze na pierwszym miejscu stawiał pracę i żona postanowiła wreszcie się na nim zemścić, składając papiery rozwodowe, wyrzucając go z domu, zabierając ich oszczędności i zakazując kontaktu z dziećmi. Dodatkowo pracę utrudnia mu Komenda Wojewódzka, która nie wierzy w jego umiejętności i zabiera mu sprzed nosa wszystkie dowody. Mamy również wątek, który kręci się wokół Eugenisza Kuli - komendanta miniaturowego posterunku, który zapatrzony jest w Meyera jak w obrazek i dzielnie dąży do złapania zabójcy, grasującego na jego terenie.
Na końcu książki czeka na nas zakończenie, które nie ma żadnego związku z powieścią i jest tak beznadziejne, że żal je w ogóle czytać.
Nawet najbardziej porządna dziewczyna ma dwie natury - tę racjonalną, która świetnie sprawdza się w codziennych obowiązkach matki, żony, i tę drapieżną - wyuzdanej tygrysicy, która chce gwałtownych uczuć i niebezpiecznych zabaw z brutalem. A im bardziej się oburza na takie dictum, tym bardziej to skrywa w sobie i częściej o tym śni.
Być może Bonda od czasu książki Sprawa Niny Frank się rozwinęła i szczerze mówiąc, mam taką nadzieję, bo jeśli to jest poziom KRÓLOWEJ POLSKIEGO KRYMINAŁU, to ja się wstydzę xd Co więcej wydałam 60 złotych na całą trylogię i naprawdę liczę, że dostanę coś więcej w dwóch pozostałych książkach. Chwilowo jestem niezadowolona i zawiedziona. No, ale po kolei...
Katarzyna Bonda jest dziennikarką. Nie dziwi mnie, więc że zrobiła dobry research. Namówiła Bogdana Lacha na współpracę. Zapewne poszperała w archiwach, poznała kulturę i naleciałości językowe właściwe dla miejsca akcji. Poczytała o profilowaniu kryminalnym i fajnie, ale to jej praca. Nic co powaliłoby na kolana.
Autorka posłużyła się typologią FBI stworzoną przez Resslera, Burgessa i Douglasa - więcej tutaj, wykorzystała ciekawą sprawę, a nawet stworzyła profil od A do Z. Odniosłam jednak wrażenie, że coś nie zagrało w tej materii.
Po pierwsze, autorka wyszła od informacji, które można znaleźć nawet na Wikipedii: najstarszy profil osobowości nieznanego sprawcy autorstwa Thomasa Bonda; Dusiciel z Bostonu, Szalony Bombowiec z Chicago, James A. Brussel; John Douglas; generalnie nic specjalnego.
Po drugie, profil sporządzony przez Bondę w ogóle nie wyszedł poza ramy typologii FBI, która dzieli sprawców na zorganizowanych i niezorganizowanych, co wydaje się trochę sztuczne z racji tego, że nie ma "czystych" typów, a raczej te mieszane.
Po trzecie, były takie momenty, w których wydawało się, że uwagi Meyera w ogóle nie mają z niczym związku lub były po prostu niedopracowane.
Skoro to pierwsza polska powieść z profilerem w roli głównej to naprawdę spodziewałam się czegoś wow. Szczególnie, że postać Huberta Meyera z Katowic, miała być wzorowana na postaci Bogdana Lacha z Katowic, z którym autorka miała kontakt. Niestety wyszło jak wyszło. Profil w książce faktycznie jest, postać profilera także, ale wiedza autorki ma poziom stricte podstawowy i nie zaskakuje jakoś specjalnie.
Co do wątku run faktycznie występuje w powieści i został w nią nawet zgrabnie wpleciony, powiedzmy, że trochę ją ożywia, a autorka zagłębiła się w temacie.
Dlaczego kobiety tak uwielbiają gromadzić rzeczy? Zachowują się jak chomiki. Otaczają się mnóstwem przedmiotów i dopiero wtedy czuja się bezpieczne.
Bohaterowie są mało wyraziści i piszę to z żalem. Najlepszą kreacją stanowi postać Eugeniusza Kuli, którego sposób wysławiania się, bycia, a także styl pracy idealnie ze sobą współgrają. Smutne jest to, że nie jest on główną postacią. Huberta Meyera w tej książce prawie nie widać, a to on jest główną postacią i wokół niego kręci się cała trylogia. Co do Niny Frank jej kreacja po prostu nie zaskakuje, jest strasznie schematyczna, chociaż w plecenie do niej wątku runicznego odrobinę ją ożywiło.
Największy problem stanowi dla mnie styl Katarzyny Bondy. W "Maszynie do pisania" przeczytałam, że talent nie jest tak samo ważny, jak warsztat. Muszę przyznać, że Bonda ma warsztat i to dobry. Może nawet lepszy, niż większość pisarzy kryminałów, ale co z tego? Ma tak ciężkie pióro, że książka po prostu przytłacza. Zmuszałam się do kończenia rozdziałów, bo nawet jeśli coś mnie ciekawiło to akcja wlokła się i nie zachęcała do kontynuacji. Zdecydowanie wolę pisarzy z gorszym warsztatem, którzy mają lekkie pióro, a akcja po prostu gna do przodu.
Pamiętaj, że śmierć nie jest wyzwoleniem, jest ucieczką zagubionych. I jeśli ma nastąpić sama- poczujesz ulgę i przestanie cię przerażać. Prowokowanie jej, gdy nie jesteś gotów, jest igraniem z ogniem, który spali twoją duszę na wieki.
Oczekiwałam od tej książki zdecydowanie zbyt wiele. Spodziewałam się czegoś co powali mnie na kolana, a do tego tej powieści zdecydowanie daleko.
Sprawa Niny Frank jest przeciętnym debiutem. Autorka posiada świetny warsztat, ale ciężkie pióro. Potrafi chronologicznie zaplanować akcję, ale nie umie jej przyspieszyć, przez co książka się wlecze. Dobry research i mało wyraziści bohaterowie nie idą w parze.
Niestety ta powieść nie powala na kolana. Zamierzam dać autorce szansę, skoro wydałam już te 60 złotych, a Bonda ma tytuł KRÓLOWEJ POLSKIEGO KRYMINAŁU, chociaż z tego co słyszałam to "Florystka" jest jej najlepszą książką, a reszta jest średnia.
Zamierzam dać dwóm kolejnym książką szansę i tym razem nie nastawiam się na nic. Być może takie nastawienie mi pomoże wpaść w zachwyt. Lubię jednak jak kryminał wywołuje emocje, a tych tutaj nie było zbyt wiele.
WYNIKI KONKURSU
Lista
- Monika Płatek
- Alka Pachut
- Anna Żdanuk
- Anna Krzysztof WZ
- Daga Janik
- Anna Kulawiak
- Sylvia Bomba
- Iza Wyszomirska
- Aleksandra Bartczak
- Katarzyna Moskała-Czernek
- Adrianna Jarosińska
- Iwona Anowi
- Natlia Łazaj
- Katarzyna Grzegorowska
- Julia Głogowska
- Klaudia Bujak
- Teresa Kaczała
- Karolina Klekowska
- Izunia Raszka
- Teresa Kłos-Zakrzewicz
- Emila Kejna
- Magdalena Ga
- Magda Katarzyna
- Adam Nawrocki
- Anna Kaczmar
- Marta Piotr Dąbrowski
- Nejno-Szymborska Agnieszka
- Ania Lebioda
- Weronika Sara Kulik
- Marzena Jaroszek
- Justyna Tomasz Mor
- Wlodek Piasecki
- Tymon Lejczak
- Julia Pogorzelec
- Iza Zetka
- Agnieszka Szlachetka
- Bernadetta Bomba
- Monika Duszczak
- Prokopiak Paulina
- Agnieszka Miśkowiec
- Justyna Wika Wielesiuk
- Milena Wysoczyńska
- Janina Lewandowska
- Agnieszka Małota
- Katarzyna Rubciak
- Barbara Górska
- Joanna Magdalena Walczyk
- Małgorzata Rolla
- Daniel Mikosz
- Patrycja Fornal
- Daria Olszak
- Marta Bieluczyk
- Lydia Liduszka Poli
- Sabina Matusik
- Karina Szkutnik
- Piotr Iwanowski
- Izabela Małgorzata
- Aleksandra Południkiewicz
- Lucyna Pięta
- Grażyna Mierzejewska
- Tomasz Krzemiński
- Elcia Bieniek
- Berenika Wojas
- Ewelina Poc
- Artur Kurka
- Barbara Bojarska
- Patrycja Słodownik
- Magdalena Winiarek Sadowska
- Martyna Zawierucha
- Bodziu Bogdan
- Basia Gren
- Małgorzata Karpińska-Ochałek
- Kinga Mierzejewska
- Monika Wilmańska
- Dorota Zamojska
- Zofia Skryjomska
- Aneta Skawska
- Monika Królik
- Beata Kandzia
- Renata Kmieć
- Elżbieta Jóźwiak
- Ania Winogrodzka
- Robert Czyżycki
- Olaj Aleksandra
- Bożena Długajczyk
- Martyna Tomalak
- Agnieszka Kubowicz
- Dagmara Męcina
- Marta Kwiatkowska
- Gabriela Adamus
- Elżbieta Kmiecik
- Dominika Dróbka
- Anna Wolniak
- Katarzyna Anka
- Katarzyna Kwiatowska-Hotowy
- Aneta Pachur
- Aniela Muszalska
- Kasia Muller
- Bogna PS
- Anna Sukiennik
- Gosia Pawlaczyk
- Emilia Graczewska
- Alina Szymczak
- Basia Safat
- Aneta Adamczuk
- Magdalena Tracka
- Małgorzata Hemel
- Adam Skalski
- Joanna Szymko
- Monika Stanisławska
- Emilia Sita
- Kasia Taraszkiewicz
- Aneta Suchan
- Monika Gościewska
- Iwona Kempisty
- Tymon Lejczak
- Magdalena Skiba
- Lena Czeks
- Karolina Napierała
- Kaśka Leja
- Adriana Schenk
- Agnieszka Borowska
- Antykwariat z ciekawą książką
- Magda Dorenda
- Mariola Kozłowska
- Arkadiusz Ka
- Katarzyna Zalecka
- Ula Ex Wysokińska Rogalska
- Halina Szymko
- Ewa Suchoń
- Becia Beti
- Agnieszka Dębska
- Aneta Samulik
- Katarzyna Knap
- Judyta Szostak
- Aneta Kamińska
- Edyta Chmura
- Natalia Kapela
- Katarzyna Lech
- Ewa Kaczmarek
- Madzia Osz
- Jolanta Prusakowska
- Katarzyna Różalska
- Marlena Maria Marszałek
- Elżbieta Mikołajczyk-Spychaj
- Paulina Golubek
- Iza Miś
- Sandra Ratajczak
- Ewa Goińska
- Renata Bazylak
- Katarzyna Iwańczak
- Iwona Brzezińska
- Krzysztof Hawryszczyszyn
- Joanna Zieleniecka
- Michalina Foremska
- Monika Wasiluk
- Magdalena Faltyn
- Sylwia Kostecka
- Ada Bury
- Małgorzata Dąbrowska
- Marzena Pawlisiak
- Bożena Trawa
- Magda Prusinowska
- Recenzja pisana emocjami
- Kasia Piwoda
- Natalia Skryjomska
- Agnieszka Średnicka
- Agnieszka Banasik
- Beata Kołodziejczyk
- Aleksia Murek
- Ewa Bujak
- Magdalena Sobieszczyk
- Anna Żdanuk
- Marcin Kannenberg
- Małgorzata Bula
- Dorota Bula
- Monika Kozłowska
- Julia Annab
- Bronisław B
- Marysia Kasperczak
1 Komentar
Gratulacje
BalasZostało mi dosłownie 50stron do końca tej książki, jak już do rozwiązania zagadki wprowadzone zostały runy książka straciła u mnie kilka punktów. Ciekawa jestem zatem tego zakończenia które zupełnie nie pasuje
Dziękuję za podzielenie się swoją opinią.
Postaram się jak najszybciej odpowiedzieć :)