Katarzyna Bonda - Sprawa Niny Frank + WYNIKI


Katarzyna Bonda to KRÓLOWA POLSKIEGO KRYMINAŁU, jak głoszą wieści. Jej debiut Sprawa Niny Frank, wydany wcześniej pod tytułem "Dziewiąta runa", który ukazał się nakładem wydawnictwa Videograf, a następnie nakładem wydawnictwa Muza, został nominowany do Nagrody Wielkiego Kalibru w 2007 roku, a przez wydawnictwo Media Express został wyróżniony nagrodą Debiut Roku.

Sprawa Niny Frank wprowadziła do gry nowy rodzaj bohatera - psychologa policyjnego, który zdobył tytuł profilera. Postać Huberta Meyera jest wzorowana na Bogdanie Lachu, z którym Katarzyna Bonda nie tylko rozmawiała, ale nawet napisała wspólnie książkę "Zbrodnia niedoskonała".

Czy Bonda to geniusz, czy dobra reklama?

Tytuł: Sprawa Niny Frank
Autor: Katarzyna Bonda
Wydawnictwo: Muza
Bo czasem, gdy tak czekasz na coś, marzysz o tym, śnisz i nagle staje się to rzeczywistością, traci swój magiczny wymiar. Zwłaszcza gdy przychodzi za późno, a ty jesteś już zbyt zmęczona czekaniem.

W Mielniku nad Bugiem zamordowano znaną aktorkę polskich seriali - Ninę Frank. Na miejsce zbrodni przyjeżdża Hubert Meyer - katowicki profiler policyjny, którego zadaniem jest sporządzenie profilu, który ma doprowadzić śledczych prosto do zabójcy. Nie jest to takie proste, w tak małej miejscowości podejrzani są dosłownie wszyscy. Co więcej profilerowi ciężko jest skupić się na pracy. Cały czas przeszkadza mu w tym jego życie prywatne, które sypie się z prędkością światła. Nie pomaga również stosunek Komendy Wojewódzkiej do profilu, który dla nich jest tak samo istotny jak wróżenie z fusów...

Akcja książki toczy się dwutorowo. Z jednej strony mamy do czynienia z internetowym dziennikiem Niny Frank, w którym aktorka opisuje swoją drogę do kariery i autodestrukcji. Nina Frank to postać, której los został bardzo dobrze opisany na kartach powieści. Poznajemy ją jeszcze zanim stała się przepiękna i bardzo medialna. Powoli dowiadujemy się co pomogło jej zdobyć sławę, kto zadbał o jej wygląd i prezencję, a także dlaczego szukała zapomnienia w narkotykach i alkoholu. Z drugiej towarzyszymy profilerowi w poszukiwaniu zabójcy, a także jego problemach rodzinnych. Zawsze na pierwszym miejscu stawiał pracę i żona postanowiła wreszcie się na nim zemścić, składając papiery rozwodowe, wyrzucając go z domu, zabierając ich oszczędności i zakazując kontaktu z dziećmi. Dodatkowo pracę utrudnia mu Komenda Wojewódzka, która nie wierzy w jego umiejętności i zabiera mu sprzed nosa wszystkie dowody. Mamy również wątek, który kręci się wokół Eugenisza Kuli - komendanta miniaturowego posterunku, który zapatrzony jest w Meyera jak w obrazek i dzielnie dąży do złapania zabójcy, grasującego na jego terenie.

Na końcu książki czeka na nas zakończenie, które nie ma żadnego związku z powieścią i jest tak beznadziejne, że żal je w ogóle czytać.

Nawet najbardziej porządna dziewczyna ma dwie natury - tę racjonalną, która świetnie sprawdza się w codziennych obowiązkach matki, żony, i tę drapieżną - wyuzdanej tygrysicy, która chce gwałtownych uczuć i niebezpiecznych zabaw z brutalem. A im bardziej się oburza na takie dictum, tym bardziej to skrywa w sobie i częściej o tym śni.

Być może Bonda od czasu książki Sprawa Niny Frank się rozwinęła i szczerze mówiąc, mam taką nadzieję, bo jeśli to jest poziom KRÓLOWEJ POLSKIEGO KRYMINAŁU, to ja się wstydzę xd Co więcej wydałam 60 złotych na całą trylogię i naprawdę liczę, że dostanę coś więcej w dwóch pozostałych książkach. Chwilowo jestem niezadowolona i zawiedziona. No, ale po kolei...

Katarzyna Bonda jest dziennikarką. Nie dziwi mnie, więc że zrobiła dobry research. Namówiła Bogdana Lacha na współpracę. Zapewne poszperała w archiwach, poznała kulturę i naleciałości językowe właściwe dla miejsca akcji. Poczytała o profilowaniu kryminalnym i fajnie, ale to jej praca. Nic co powaliłoby na kolana.

Autorka posłużyła się typologią FBI stworzoną przez Resslera, Burgessa i Douglasa - więcej tutaj, wykorzystała ciekawą sprawę, a nawet stworzyła profil od A do Z. Odniosłam jednak wrażenie, że coś nie zagrało w tej materii. 
Po pierwsze, autorka wyszła od informacji, które można znaleźć nawet na Wikipedii: najstarszy profil osobowości nieznanego sprawcy autorstwa Thomasa Bonda; Dusiciel z Bostonu, Szalony Bombowiec z Chicago, James A. Brussel; John Douglas; generalnie nic specjalnego. 
Po drugie, profil sporządzony przez Bondę w ogóle nie wyszedł poza ramy typologii FBI, która dzieli sprawców na zorganizowanych i niezorganizowanych, co wydaje się trochę sztuczne z racji tego, że nie ma "czystych" typów, a raczej te mieszane.
Po trzecie, były takie momenty, w których wydawało się, że uwagi Meyera w ogóle nie mają z niczym związku lub były po prostu niedopracowane.

Skoro to pierwsza polska powieść z profilerem w roli głównej to naprawdę spodziewałam się czegoś wow. Szczególnie, że postać Huberta Meyera z Katowic, miała być wzorowana na postaci Bogdana Lacha z Katowic, z którym autorka miała kontakt. Niestety wyszło jak wyszło. Profil w książce faktycznie jest, postać profilera także, ale wiedza autorki ma poziom stricte podstawowy i nie zaskakuje jakoś specjalnie.

Co do wątku run faktycznie występuje w powieści i został w nią nawet zgrabnie wpleciony, powiedzmy, że trochę ją ożywia, a autorka zagłębiła się w temacie.

Dlaczego kobiety tak uwielbiają gromadzić rzeczy? Zachowują się jak chomiki. Otaczają się mnóstwem przedmiotów i dopiero wtedy czuja się bezpieczne.

Bohaterowie są mało wyraziści i piszę to z żalem. Najlepszą kreacją stanowi postać Eugeniusza Kuli, którego sposób wysławiania się, bycia, a także styl pracy idealnie ze sobą współgrają. Smutne jest to, że nie jest on główną postacią. Huberta Meyera w tej książce prawie nie widać, a to on jest główną postacią i wokół niego kręci się cała trylogia. Co do Niny Frank jej kreacja po prostu nie zaskakuje, jest strasznie schematyczna, chociaż w plecenie do niej wątku runicznego odrobinę ją ożywiło.

Największy problem stanowi dla mnie styl Katarzyny Bondy. W "Maszynie do pisania" przeczytałam, że talent nie jest tak samo ważny, jak warsztat. Muszę przyznać, że Bonda ma warsztat i to dobry. Może nawet lepszy, niż większość pisarzy kryminałów, ale co z tego? Ma tak ciężkie pióro, że książka po prostu przytłacza. Zmuszałam się do kończenia rozdziałów, bo nawet jeśli coś mnie ciekawiło to akcja wlokła się i nie zachęcała do kontynuacji. Zdecydowanie wolę pisarzy z gorszym warsztatem, którzy mają lekkie pióro, a akcja po prostu gna do przodu.

Pamiętaj, że śmierć nie jest wyzwoleniem, jest ucieczką zagubionych. I jeśli ma nastąpić sama- poczujesz ulgę i przestanie cię przerażać. Prowokowanie jej, gdy nie jesteś gotów, jest igraniem z ogniem, który spali twoją duszę na wieki.

Oczekiwałam od tej książki zdecydowanie zbyt wiele. Spodziewałam się czegoś co powali mnie na kolana, a do tego tej powieści zdecydowanie daleko.

Sprawa Niny Frank jest przeciętnym debiutem. Autorka posiada świetny warsztat, ale ciężkie pióro. Potrafi chronologicznie zaplanować akcję, ale nie umie jej przyspieszyć, przez co książka się wlecze. Dobry research i mało wyraziści bohaterowie nie idą w parze.

Niestety ta powieść nie powala na kolana. Zamierzam dać autorce szansę, skoro wydałam już te 60 złotych, a Bonda ma tytuł KRÓLOWEJ POLSKIEGO KRYMINAŁU, chociaż z tego co słyszałam to "Florystka" jest jej najlepszą książką, a reszta jest średnia. 

Zamierzam dać dwóm kolejnym książką szansę i tym razem nie nastawiam się na nic. Być może takie nastawienie mi pomoże wpaść w zachwyt. Lubię jednak jak kryminał wywołuje emocje, a tych tutaj nie było zbyt wiele.

WYNIKI KONKURSU

ZWYCIĘZCA

Barbara Bojarska

Proszę o szybki kontakt na mail recenzje.d.rose@gmail.com :)
Lista
 1. Monika Płatek
 2. Alka Pachut
 3. Anna Żdanuk
 4. Anna Krzysztof WZ
 5. Daga Janik
 6. Anna Kulawiak
 7. Sylvia Bomba
 8. Iza Wyszomirska
 9. Aleksandra Bartczak
 10. Katarzyna Moskała-Czernek
 11. Adrianna Jarosińska
 12. Iwona Anowi
 13. Natlia Łazaj
 14. Katarzyna Grzegorowska
 15. Julia Głogowska
 16. Klaudia Bujak
 17. Teresa Kaczała
 18. Karolina Klekowska
 19. Izunia Raszka
 20. Teresa Kłos-Zakrzewicz
 21. Emila Kejna
 22. Magdalena Ga
 23. Magda Katarzyna
 24. Adam Nawrocki
 25. Anna Kaczmar
 26. Marta Piotr Dąbrowski
 27. Nejno-Szymborska Agnieszka
 28. Ania Lebioda
 29. Weronika Sara Kulik
 30. Marzena Jaroszek
 31. Justyna Tomasz Mor
 32. Wlodek Piasecki
 33. Tymon Lejczak
 34. Julia Pogorzelec
 35. Iza Zetka
 36. Agnieszka Szlachetka
 37. Bernadetta Bomba
 38. Monika Duszczak
 39. Prokopiak Paulina
 40. Agnieszka Miśkowiec
 41. Justyna Wika Wielesiuk
 42. Milena Wysoczyńska
 43. Janina Lewandowska
 44. Agnieszka Małota
 45. Katarzyna Rubciak
 46. Barbara Górska
 47. Joanna Magdalena Walczyk
 48. Małgorzata Rolla
 49. Daniel Mikosz
 50. Patrycja Fornal
 51. Daria Olszak
 52. Marta Bieluczyk
 53. Lydia Liduszka Poli
 54. Sabina Matusik
 55. Karina Szkutnik
 56. Piotr Iwanowski
 57. Izabela Małgorzata
 58. Aleksandra Południkiewicz
 59. Lucyna Pięta
 60. Grażyna Mierzejewska
 61. Tomasz Krzemiński
 62. Elcia Bieniek
 63. Berenika Wojas
 64. Ewelina Poc
 65. Artur Kurka
 66. Barbara Bojarska
 67. Patrycja Słodownik
 68. Magdalena Winiarek Sadowska
 69. Martyna Zawierucha
 70. Bodziu Bogdan
 71. Basia Gren
 72. Małgorzata Karpińska-Ochałek
 73. Kinga Mierzejewska
 74. Monika Wilmańska
 75. Dorota Zamojska
 76. Zofia Skryjomska
 77. Aneta Skawska
 78. Monika Królik
 79. Beata Kandzia
 80. Renata Kmieć
 81. Elżbieta Jóźwiak
 82. Ania Winogrodzka
 83. Robert Czyżycki
 84. Olaj Aleksandra
 85. Bożena Długajczyk
 86. Martyna Tomalak
 87. Agnieszka Kubowicz
 88. Dagmara Męcina
 89. Marta Kwiatkowska
 90. Gabriela Adamus
 91. Elżbieta Kmiecik
 92. Dominika Dróbka
 93. Anna Wolniak
 94. Katarzyna Anka
 95. Katarzyna Kwiatowska-Hotowy
 96. Aneta Pachur
 97. Aniela Muszalska
 98. Kasia Muller
 99. Bogna PS
 100. Anna Sukiennik
 101. Gosia Pawlaczyk
 102. Emilia Graczewska
 103. Alina Szymczak
 104. Basia Safat
 105. Aneta Adamczuk
 106. Magdalena Tracka
 107. Małgorzata Hemel
 108. Adam Skalski
 109. Joanna Szymko
 110. Monika Stanisławska
 111. Emilia Sita
 112. Kasia Taraszkiewicz
 113. Aneta Suchan
 114. Monika Gościewska
 115. Iwona Kempisty
 116. Tymon Lejczak
 117. Magdalena Skiba
 118. Lena Czeks
 119. Karolina Napierała
 120. Kaśka Leja
 121. Adriana Schenk
 122. Agnieszka Borowska
 123. Antykwariat z ciekawą książką
 124. Magda Dorenda
 125. Mariola Kozłowska
 126. Arkadiusz Ka
 127. Katarzyna Zalecka
 128. Ula Ex Wysokińska Rogalska
 129. Halina Szymko
 130. Ewa Suchoń
 131. Becia Beti
 132. Agnieszka Dębska
 133. Aneta Samulik
 134. Katarzyna Knap
 135. Judyta Szostak
 136. Aneta Kamińska
 137. Edyta Chmura
 138. Natalia Kapela
 139. Katarzyna Lech
 140. Ewa Kaczmarek
 141. Madzia Osz
 142. Jolanta Prusakowska
 143. Katarzyna Różalska
 144. Marlena Maria Marszałek
 145. Elżbieta Mikołajczyk-Spychaj
 146. Paulina Golubek
 147. Iza Miś
 148. Sandra Ratajczak
 149. Ewa Goińska
 150. Renata Bazylak
 151. Katarzyna Iwańczak
 152. Iwona Brzezińska
 153. Krzysztof Hawryszczyszyn
 154. Joanna Zieleniecka
 155. Michalina Foremska
 156. Monika Wasiluk
 157. Magdalena Faltyn
 158. Sylwia Kostecka
 159. Ada Bury
 160. Małgorzata Dąbrowska
 161. Marzena Pawlisiak
 162. Bożena Trawa
 163. Magda Prusinowska
 164. Recenzja pisana emocjami
 165. Kasia Piwoda
 166. Natalia Skryjomska
 167. Agnieszka Średnicka
 168. Agnieszka Banasik
 169. Beata Kołodziejczyk
 170. Aleksia Murek
 171. Ewa Bujak
 172. Magdalena Sobieszczyk
 173. Anna Żdanuk
 174. Marcin Kannenberg
 175. Małgorzata Bula
 176. Dorota Bula
 177. Monika Kozłowska
 178. Julia Annab
 179. Bronisław B
 180. Marysia Kasperczak

Previous
Next Post »

INFORMACJA

Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w §3 Polityki Prywatności Bloga.
1 Komentar
avatar

Gratulacje
Zostało mi dosłownie 50stron do końca tej książki, jak już do rozwiązania zagadki wprowadzone zostały runy książka straciła u mnie kilka punktów. Ciekawa jestem zatem tego zakończenia które zupełnie nie pasuje

Balas

Dziękuję za podzielenie się swoją opinią.
Postaram się jak najszybciej odpowiedzieć :)