REWERS [PRZEDPREMIEROWO]Nie rozginaj książki!
Nie szukaj!
Nie dłub przy grzbiecie!
Nie myśl, że zerkniesz tylko!

Ja i zbiory opowiadań się nie lubimy, głównie z tego względu, że ja nie czytam opowiadań, dlaczego? Nigdy nie rozumiem co jest w nich niby fajnego. Ja dopiero wkręcam się w akcję, a tu już koniec, a to zdecydowanie nie jest zabawne. Mimo wszystko, kiedy tylko zobaczyłam Rewers, postanowiłam po niego sięgnąć. Przyznaję, że skusiły mnie nazwiska autorów, chociaż sama okładka również jest klimatyczna.


Tytuł: Rewers
Praca zbiorowa
Wydawnictwo: Czwarta Strona
PREMIERA: 28 września 2016 rok

Jedenastu najlepszych polskich autorów kryminałów: Wojciech Chmielarz, Ryszard Ćwirlej, Gaja Grzegorzewska, Marta Guzowska, Joanna Jodełka, Robert Małecki, Marta Mizuro, Remigiusz Mróz, Joanna Opiat-Bojarska, Małgorzata Sobieszczańska, Marcin Wroński.

Jedenaście polskich miejscowości, z których każda naznaczona jest zbrodnią: Gliwice, Piła, Rapa, Łódź, Opole, Lublin, Warszawa, Kraków, Toruń, Wrocław, Poznań.

To musiało się udać :D

Czy wy się w ogóle słyszycie? Ciało się pojawiło? Samo się pojawiło? Czy wyście w ogóle oszaleli?

Rewers to odwrotna strona monety lub medalu, a autorzy zadbali o to by pokazać nam mroczny rewers polskich miast. Bardzo chciałam przeczytać ten zbiór i bardzo wysoko ustawiłam poprzeczkę. Z radością stwierdzam, że książka spełniła wszystkie moje oczekiwania.

Milicjant to przecież nie sam mundur. Milicjant to stan umysłu, powiedziałbym.

Czytanie Rewersu to naprawdę wspaniała przygoda. Dlaczego?

Po pierwsze: To świetna okazja do poznania ulubionych autorów w nowej, krótszej niż zazwyczaj, odsłonie.

Po drugie: To cudowna sposobność do odkrycia autorów, o których twórczości do tej pory się tylko słyszało. Po poznanie ich w krótkiej odsłonie, chętnie sięgnę po inne ich dzieła.

Po trzecie: Opowiadania wcale nie są aż takie krótkie, mają średnio po 40 stron, ale są opowiadania i krótsze, i dłuższe.

Po czwarte: Rewers skłania do szukania ciemnej strony swojej własnej miejscowości xd Ja już zaczęłam szperać w internecie i wyszukiwać cóż to się działo w moich Policach, a wbrew pozorom sporo tego było.

Po piąte: Każde opowiadanie reprezentuje unikalny styl autora, ma własną wyjątkową budowę, a to dopiero początek. Opowiadania różni dosłownie wszystko: miejsce akcji, czas akcji, rzeczywistość społeczno-polityczna, bohaterowie, zakończenie. W zasadzie łączy je tylko zbrodnia.

Jaki znowu regulamin? Marudzących żon i otyłych matek? Punkt dziewięćdziesiąty piąty mówiący o tym, że zaobrączkowany facet jest własnością kobiety i jako taki nie może stanowić źródła przyjemności seksualnej dla innej?

Rewers, to dobry pomysł, którego potencjał zdecydowanie nie został zmarnowany. Przeciwników opowiadań nie będę na siłę zachęcać, ale jeśli macie czas to zdecydowanie polecam sięgnąć po książkę. Dzięki niej można poznać mroczną stronę 11 polskich miast i styl 11 autorów. Jeśli zaczynacie swoją przygodę z polskim kryminałem, to myślę, że Rewers stanowi jej idealny początek.

Za egzemplarz dziękuję:

Previous
Next Post »

INFORMACJA

Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w §3 Polityki Prywatności Bloga.
2 Komentar
avatar

Po opowiadania siegsm rzadko, ale po opowiadania takich autorów i z takim pomysłem siegne z prawdziwą przyjemnością;)

Balas
avatar

Ja także nie czytam raczej zbiorów opowiadań, ale jednak "Rewers" od razu mnie zaciekawił. Nazwisko Mroza, nad którego twórczością ostatnio nieustannie się zachwycam najbardziej mnie zachęca, ale może to być także świetna okazja do poznania kilku nowych autorów polskich kryminałów :)

Balas

Dziękuję za podzielenie się swoją opinią.
Postaram się jak najszybciej odpowiedzieć :)