Czy kochamy Harry'ego Pottera?

źródło zdjęcia

Dawno, dawno temu na blogu pojawił się post Fenomen Harry'ego Pottera - przeczytaj, w którym opowiedziałam Wam jak poznałam tego sympatycznego pana w okularach. Kiedy pisałam tamten post nigdy nie sądziłam, że doczekam wydania ósmego tomu, który teraz stoi na mojej półce i czeka na przeczytanie. Nie sądziłam również, że jeszcze kiedykolwiek powrócę do tego tematu na blogu, a jednak...

Merlin.pl wspólnie z serwisem Harry-Potter.net.pl przeprowadzili bardzo ciekawe badania na temat tego co nas najbardziej kręci w Harry'm Potterze. Wyobrażacie sobie, że to wcale nie jest Harry Potter? Zdziwieni? Zerknijmy więc na te przełomowe badania :)POLSKI FAN HARRY'EGO POTTERA

Wydaje się, że po przeczytaniu tomu siódmego wiele osób zapomniało o słynnym czarodzieju - nic bardziej mylnego. Harry Potter i przeklęte dziecko okazało się jednym z najbardziej oczekiwanych tytułów 2016 roku, a w ciągu 48 godzin po amerykańskiej premierze zakupiło je już 2 mln osób. 

W Polsce z zainteresowaniem nowym tomem Harry'ego nie jest gorzej, bo aż 97% fanów zadeklarowało, że sięgnie po książkę. Jak widać na powyższym obrazku w Polsce Pottera czytają głównie kobiety i dziewczynki. Ciekawa jestem dlaczego? Czyżbyśmy pokochały jakiegoś bohatera?

KTÓRY TOM NAJLEPSZY?
J. K. Rowling dokonała czegoś niesamowitego, a mianowicie sprzedała 450 milionów egzemplarzy (z czego ponad 5 mln w Polsce!) i nawróciła bardzo wiele osób na drogę czytelnictwa. I pomyśleć, że pierwszy nakład Harry'ego Pottera to było tylko 1000 egzemplarzy. 

No, ale który tom podobał nam się najbardziej? Zerknijcie na poniższy schemat. Wy też wybralibyście "Więźnia Azkabanu"? Ja chyba głosowałabym na "Zakon Feniksa".

NO DOBRA, ALE CZY NAPRAWDĘ NAJBARDZIEJ NA ŚWIECIE KOCHAMY HARRY'EGO POTTERA?
W całej serii imię Harry'ego Pottera pojawia się aż 18 956 razy, ale chyba sama ilość nie wystarczy do wygrania naszego zestawienia. Jak widać na załączonym schemacie wcale naszym ulubieńcem nie jest Potter, a Hermiona Granger. Podzielacie to zdanie? Mnie ono osobiście nie przeszkadza. Bardziej zdziwiło mnie drugie zestawienie, w którym Severus Snape pokonał Syriusza Blacka. Tego się naprawdę nie spodziewałam!

JAKIEGO ŚRODKA KOMUNIKACJI ZAZDROŚCIMY MAGOM?

Hogwart, to miejsce, które chcieliby odwiedzić praktycznie wszyscy fani Pottera i to mnie wcale nie dziwi. Za to okazuje się, że miotła jest znacznie bardziej popularnym środkiem transportu. Ja chyba jestem na to za stara, bo wybrałabym sieć fiuu. Co Wy na to? Który środek transportu Wam odpowiada?

NAJCIEKAWSZY SCHEMAT
Jako mol książkowy z przyjemnością obserwuję wyniki ostatniego badania. Okazuje się, że aż 87% fanów Pottera potwierdza, że to właśnie kontakt z serią, zachęcił ich do czytania większej ilości książek, dodatkowo 43% osób deklaruje, że jest uzależniona od czytania. To jest coś naprawdę pięknego!

No dobra, Potter powoli dobiega końca. Ósmy tom przede mną, a zapewne nie jestem w tym odosobniona. Co jednak czytaliśmy najchętniej kiedy Pottera na kilka lat zabrakło? Okazuje się, że fani sławnego czarodzieja najchętniej sięgali po:
- trylogię "Władca Pierścieni",
- "Igrzyska śmierci",
- "Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy".
A jak to z Wami było "potteromaniacy"? Czytaliście, którąś z tych książek?


To tyle. Jak podobają Wam się badania? Braliście w nich udział? Zgadzacie się z ich wynikami?

Cały post powstał na podstawie badań przeprowadzonych przez Merlin.pl oraz serwis Harry-Potter.net.pl.


Previous
Next Post »

INFORMACJA

Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w §3 Polityki Prywatności Bloga.
0 Komentar

Dziękuję za podzielenie się swoją opinią.
Postaram się jak najszybciej odpowiedzieć :)