PROFILOWANIE KRYMINALNE: Lie to me


Zastanawiacie się dlaczego do cyklu o profilowaniu przyłączam serial Lie to me (polskie tłumaczenie: magia kłamstwa)? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta:
1) uwielbiam ten serial,
2) odczytywanie ludzkich emocji może pomóc przy śledztwie, głównie w czasie przesłuchania,
3) uwielbiam ten serial,
4) nie wiedziałam do jakiej innej kategorii pasowałby ten post,
5) uwielbiam ten serial.
Myślę, że większego uzasadnienia nie potrzebujecie.Lie to me, to amerykański serial telewizyjny, który w Polsce emitowany był na kanałach: Canal+ oraz TVP2. Serial posiada trzy sezony, z czego tylko dwa emitowane były w Polsce.

Opowiada on o życiu zawodowym dr Carla Lightmana i jego zespołu "The Lightman Group". Główne zadanie grupy Lightmana to odczytywanie ludzkich emocji. Ci ludzie pracują dla FBI, CIA, policji, wojska, Sądu Najwyższego, kancelarii prawniczych, korporacji i osób prywatnych z zasobnym portfelem.

Dr Carl Lightman to ekspert od mowy ciała, mikroekspresji i całkiem żywy wykrywacz kłamstw, który w przeciwieństwie do wariografu nie myli się prawie nigdy.Powtórzę po raz kolejny - uwielbiam ten serial. Ustalmy coś w większości jest to fikcja, ale ta fikcja została bardzo dobrze zrobiona, dlaczego? Przede wszystkim z tego względu, że ma prawdziwe podstawy, ale o tym za chwilę.

Lie to me, to naprawdę dobry kryminał i przede wszystkim niezwykle inteligentny. Nie ma w nim czasu na nudę, szczególnie w pierwszym i drugim sezonie, trzeci niestety był odrobinę gorszy, ale i tak stanowił całkiem niezłe zwieńczenie całości.

W serialu bardzo dokładnie dopracowano kreacje bohaterów, nawet teraz, chociaż ostatni raz oglądałam serial dwa lata temu jestem w stanie podać wszystkich bohaterów i powiedzieć czym się zajmowali, tak mocno zafascynowałam się tym serialem, w zasadzie miałam i nadal mam na jego punkcie totalnego bzika.
Wspomniałam, że serial miał bardzo mocne prawdziwe podstawy, pozwólcie, że to rozwinę. Dr Carl Lightman to postać wymyślona na potrzeby filmu, ale jego pierwowzorem był profesor Paul Ekman. Zastanawiacie się, kto to? Spieszę z wyjaśnieniem.

Profesor Paul Ekman, to amerykański psycholog, pionier w dziedzinie badań emocji i ekspresjiruchowo-mimicznej, trener umiejętności emocjonalnych, przede wszystkim jednak twórca szkoleń z zakresu wykrywania kłamstwa oraz programu komputerowego ćwiczącego te umiejętności. Szkolenia oraz program powstały głównie na potrzeby policji, wojska, FBI, czy oddziałów antyterrorystycznych. I nie bierzcie tego za żart, bo profesor jest zaliczony do grupy 100 najwybitniejszych psychologów XX wieku.


Na polskim rynku dostępnych jest kilka publikacji Paula Ekmana, m.in.  książka "Emocje ujawnione", którą sama Wam polecam, gdyż od kilku lat jestem jej szczęśliwą posiadaczką.

Na swojej stronie Paul Ekman Group, profesor zdradza co w serialu Lie to me jest prawdziwe, a co fałszywe. Można tam również zakupić jego programy, ale oczywiście nie są one dostępne w języku polskim, ani w PLN.Źródła grafiki:
1 - klik
2 - klik
3 - klik
4 - klik
Previous
Next Post »

INFORMACJA

Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w §3 Polityki Prywatności Bloga.
0 Komentar

Dziękuję za podzielenie się swoją opinią.
Postaram się jak najszybciej odpowiedzieć :)