7 złotych pytań do Kamili DennisJAK POPEŁNIĆ KRYMINAŁ IDEALNY?
na podstawie 7 złotych pytań kryminalistyki


PYTANIE PIERWSZE
Quis? [Co?]
Kryminał od razu kojarzy się ze zbrodnią, inaczej się nie da, jednak skąd taką zbrodnię wytrzasnąć? Z kodeksu karnego? Z gazety? A może po prostu ją wymyślić?

W tym miejscu, równie dobrze, można by zadać mi pytanie: dlaczego piszę? To po prostu jedyna w swoim rodzaju możliwość, by ponieść wodze fantazji, z czegoś, co zrodzi się wyłącznie w mojej głowie, stworzyć historię – wciąż nierzeczywistą, a jednak przeniesioną na papier. Dotyczy to wszystkich elementów książki: postaci i wydarzeń. Choć zapewne trudno unikać odniesień do prawdziwego życia – w końcu wszystko, co wymyślamy jest pewną sumą tego, czego doświadczyliśmy, o czym słyszeliśmy, itd. – staram się nie odwzorowywać rzeczywistości jeden do jednego. Pisząc, nigdy nie inspirowałam się zbrodnią, która wydarzyła się naprawdę. Właściwie, choć może wydawać się to dziwne, zbrodnia jako czyn nie stanowi dla mnie clou kryminału. Skupiam się raczej na relacjach między bohaterami, motywami ich działania, na samej istocie zła, która popycha człowieka do zbrodni.
PYTANIE DRUGIE
Ubi? [Gdzie?]
Czy do pisania kryminałów potrzeba specjalnego miejsca? Czy można je pisać wszędzie? W kawiarni? W pracy? W domu?

Kiedy do głowy wpada pomysł i jest się taką osobą jak ja – czyt. zapominalską, trzeba nauczyć się pisać wszędzie, w każdych warunkach. Jednak mam swój mały rytuał, który sprawia, że pisanie staje się przyjemniejsze. Domowe zacisze, herbata lub lampka wina, wieczór. A jeśli wtedy za oknem pada deszcz – nic więcej mi nie potrzeba.
PYTANIE TRZECIE
Quando? [Kiedy?]
Jaka jest najlepsza pora roku do pisania? Radosna wiosna? Upalne lato? Melancholijna jesień? Czy mrożący krew w żyłach grudzień?

Jak już zdradziłam się w poprzedniej odpowiedzi, lubię nostalgiczne, deszczowe dni. Wybrałabym więc melancholijną jesień. Co nie znaczy, że inne pory roku nie są odpowiednie, by tworzyć. Nigdy nie zastanawiałam się, czy jest jakiś czas, który bardziej lub mniej sprzyja pisaniu. Muszę poczynić takie obserwacje – wnioski mogą być ciekawe.
PYTANIE CZWARTE
Quomodo? [W jaki sposób?]
W jaki sposób napisać kryminał? Jakiego narzędzia użyć? Długopis? Ołówek? Komputer? Maszyna do pisania?

Długopis i ołówek to podstawa! Sprawdzają się najlepiej, gdy nadejdzie niespodziewane „natchnienie”. Komputer to oczywiście najważniejsze narzędzie, które służy mi do pisania, ale on sprawdza się wtedy, gdy pracuję planowo. Nie zawsze mam go jednak przy sobie, a zdarza się, że w głowie pojawi się jakiś pomysł, albo po prostu mam ochotę pisać. Na ratunek przychodzą wtedy długopis i kartka papieru. 
PYTANIE PIĄTE
Cur? [Dlaczego?]
O to pytanie, które warto sobie zadać. Po co w ogóle pisać kryminały? Czy to fascynujące zajęcie? Czy po prostu forma psychoterapii - lepiej zabijać fikcyjnie niż realnie?

Z pisaniem kryminałów jest jak z ich czytaniem. Sięgamy po nie dla dreszczyku emocji, lubimy być wodzeni za nos i sami, krok po kroku, odkrywać prawdę, odpowiadać na pytanie: kto zabił? Zło zawsze fascynowało ludzi, nawet tych, którzy mają dobrą naturę. Zastanawiamy się, dlaczego niektórzy są w stanie zabić? Co ich do tego skłania? Co siedzi w ich głowie? Autor kryminałów ma ten przywilej, że może wejść w głowę zabójcy, pokierować jego losami, a w końcu, wymierzyć mu – lub nie – karę. Tak, jak przy czytaniu kryminałów lubię towarzyszące temu napięcie do czasu rozwiązania zagadki, tak przy ich pisaniu, uwielbiam plątać, mącić, mylić tropy.
PYTANIE SZÓSTE
Quibus auxilis? [Czym?]
Jakimi środkami dysponuje autor? Czy ma rzesze konsultantów? Czyta literaturę naukową, inne kryminały? A może siedzi godzinami w internecie, szukając rozwiązania na forach internetowych?

Żaden autor nie jest wszechwiedzący, więc dobrze, jeśli zdaje sobie z tego sprawę i po prostu szuka wiedzy poza swoją głową. Jako debiutantka bez „mocnego” nazwiska na rynku literackim nie mam rzeszy konsultantów, ale oczywiście, jeśli mam taką możliwość, pytam i proszę o wyjaśnienie znawców danego tematu. Staram się też dużo czytać, nie tylko kryminałów, ale również literatury fachowej, np. z zakresu kryminalistyki i kryminologii.
PYTANIE SIÓDME
Quid? [Kto?]
Kto był w stanie popełnić kryminał idealny? Czy znany jest taki autor?

Świat literacki ma wielu wybitnych autorów, których można nazwać mistrzami kryminału, jednak każdy czytelnik ma inny gust, inne wymagania. Ja lubię różnorodność. Niekiedy sięgam po kryminał skandynawski, innym razem polski, a najlepiej retro, w wykonaniu Marka Krajewskiego. Mam ulubionych autorów, ale nie książki. Jestem daleka od tworzenia kryteriów idealnego… czegokolwiek.
Previous
Next Post »

INFORMACJA

Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w §3 Polityki Prywatności Bloga.
0 Komentar

Dziękuję za podzielenie się swoją opinią.
Postaram się jak najszybciej odpowiedzieć :)