Cykl 7 złotych pytań do JOANNY OPIAT-BOJARSKIEJJAK POPEŁNIĆ KRYMINAŁ IDEALNY?
na podstawie 7 złotych pytań kryminalistyki


PYTANIE PIERWSZE
Quis? [Co?]
Kryminał od razu kojarzy się ze zbrodnią, inaczej się nie da, jednak skąd taką zbrodnię wytrzasnąć? Z kodeksu karnego? Z gazety? A może po prostu ją wymyślić?

Zdecydowanie z życia… Jeśli nie całą zbrodnię, to przynajmniej inspirację. Ostatnio najwięcej emocji budzi u mnie podczytywanie orzeczeń (a raczej uzasadnień orzeczeń) sądu okręgowego, wydziału karnego, oczywiście przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu…. Życie bywa o wiele bardziej zaskakujące i brudne niż fikcja literacka.


PYTANIE DRUGIE
Ubi? [Gdzie?]
Czy do pisania kryminałów potrzeba specjalnego miejsca? Czy można je pisać wszędzie? W kawiarni? W pracy? W domu?

Jeśli czyta się pasjonującą książkę, to nie ma znaczenia miejsce? Tramwaj? Dom? Poczekalnia lekarska? Sklep? Praca? Podobnie jest z pisaniem. Historie, które opisuję tak bardzo mnie kręcą, że uderzam w klawiaturę w każdej wolnej chwili… Nawet w pociągu czy samochodzie.


PYTANIE TRZECIE
Quando? [Kiedy?]
Jaka jest najlepsza pora roku do pisania? Radosna wiosna? Upalne lato? Melancholijna jesień? Czy mrożący krew w żyłach grudzień?

W lecie drażni mnie beztroska, która może być świetnym punktem wyjścia do kryminalnej intrygi. Jesienią – podejrzliwość budzi szybko zapadająca ciemność i ludzie opatuleni szalikami. Zimą – chłód i śnieg, który w kilka godzin może ukryć ślady zbrodni. A wiosna? Wiosna nastraja mnie romantycznie, a wiadomo, że na wojnie i w miłości wszystkie chwyty są dozwolone…PYTANIE CZWARTE
Quomodo? [W jaki sposób?]
W jaki sposób napisać kryminał? Jakiego narzędzia użyć? Długopis? Ołówek? Komputer? Maszyna do pisania?

Narzędzie powinno być dopasowane do ofiary i do charakteru sprawcy. Ja piszę na laptopie, koniecznie w niestandardowym kolorze (kiedyś na różowym, dziś na białym).PYTANIE PIĄTE
Cur? [Dlaczego?]
O to pytanie, które warto sobie zadać. Po co w ogóle pisać kryminały? Czy to fascynujące zajęcie? Czy po prostu forma psychoterapii - lepiej zabijać fikcyjnie niż realnie?

Po co pisać kryminały? To fascynujące zajęcie, zwłaszcza, jeśli podczas ich tworzenia autor trzyma się polskich realiów i konsultuje się z ludźmi, którzy znają się na rzeczy. Z racji ekonomicznego wykształcenia pozwolę sobie rozłożyć swoją fascynację na procenty ;) 
- W 40 % piszę dlatego, żeby zwrócić uwagę na ważny społecznie problem, 
- w 30 % dla przyjemności własnej i czytelników,
- w 10 % dla możliwości poznawania nowych tematów/zakręconych ludzi/konsultantów,
- i w 10 % - dlatego, że nie mogę przestać….


PYTANIE SZÓSTE
Quibus auxilis? [Czym?]
Jakimi środkami dysponuje autor? Czy ma rzesze konsultantów? Czyta literaturę naukową, inne kryminały? A może siedzi godzinami w internecie, szukając rozwiązania na forach internetowych?

Nie wiem jak statystyczny autor. Ja mam wypracowaną przez lata pracy rzeszę konsultantów między którymi przełączam się i tworzę filary historii, która w 99 % procentach zgodna jest z realiami. Później wzbogacam ją fikcją literacką (która najczęśniej jest również przefilrowaną i podkolorowaną rzeczywistością ;)) Tak, przyznaję czytam literaturę naukową, reportaże z tematów, które akurat zgłębiam… i kryminały oczywiście. W internecie szukam zwykle ciekawych miejsc… Kawiarni, barów czy restauracji. To tam znalazłam Insekt Bar, który pojawia się w „Niebezpiecznej grze”. 


PYTANIE SIÓDME
Quid? [Kto?]
Kto był w stanie popełnić kryminał idealny? Czy znany jest taki autor?

Zaraz, zaraz, tak szybko mam zdradzić kto? Nie, nie będzie tak łatwo. W kryminale owszem liczy się KTO (kto zabił), ale nie małe znaczenie ma też jak, kogo i dlaczego. Przebijamy się więc przez kolejne strony powieści i sami szukamy odpowiedzi na pytanie: kto? Tym razem nie może być inaczej… Tak więc, co myślisz? Kto byłby w stanie popełnić kryminał idealny? ;)
Previous
Next Post »

INFORMACJA

Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w §3 Polityki Prywatności Bloga.
0 Komentar

Dziękuję za podzielenie się swoją opinią.
Postaram się jak najszybciej odpowiedzieć :)