Kilka słów o F. H. Burnett - The Secret Garden


Moja przygoda z The Secret Garden pewnie nigdy by się nie zaczęła, gdyby nie Wydawnictwo [ze słownikiem]. Znam oczywiście tłumaczenie, film, ale to czytanie w oryginale okazało się najprzyjemniejszą formą. 

Myślę, że powieść "Tajemniczy ogród" jest wszystkim znana z dzieciństwa. To prawdziwa klasyka gatunku. Pozwolę sobie napisać o niej kilka słów, ale to nie będzie recenzja, głównie skupię się na pięknym wydaniu, ale chętnie poznam Wasze zdanie zarówno na temat powieści, jak i tego konkretnego wydania.

Tytuł: The Secret Garden
Autor: F. H. Burnett
Wydawnictwo [ze słownikiem]

Mary Lennox przyszła na świat w Indiach. Jej ojciec był wysokim urzędnikiem administracji kolonialnej, natomiast matka zajmowała się głównie życiem towarzyskim. Mary nigdy nie zaznała od nich choćby odrobiny zainteresowania, jej wychowaniem zajmuje się hinduska niańka. Nigdy nie zaznała prawdziwej miłości. Była dzieckiem chorowitym, niegrzecznym, niemiłym, jej głównym zajęciem było terroryzowanie służby. Świat, w którym żyła legł w gruzach, gdy jej rodzice zmarli podczas epidemii cholery.

Mary została zabrana do Anglii i trafiła pod opiekę swojego wuja. Niestety początki w nowym kraju wcale nie były lepsze od jej dotychczasowego życia. Wuja nigdy nie ma, a gospodyni nie chce zajmować się Mary. 

Jednak to właśnie tutaj w Anglii dla Mary zacznie się nowy rozdział życia, mały ptaszek wkrótce odkryje przed nią przejście do Tajemniczego ogrodu...

***

The Secret Garden, to wspaniała powieść obyczajowa, która swoją premierę miała w 1911 roku. Książkę zaliczono do literatury dziecięcej i słusznie. Zawiera ona w sobie niesamowite przesłanie. "Tajemniczy ogród" to jedna z niewielu książek z dzieciństwa, które naprawdę zapadły mi w pamięć. Opowiada o miłości, przyjaźni, o tajemnicy, która łączy, o tym jak duży wpływ ma na nasze życie wychowanie. Piękna, uniwersalna i ponadczasowa.

Apel do rodziców: Przeczytajcie ją razem ze swoim dzieckiem!
Apel do dorosłych: Jeśli nie czytaliście, to czas najwyższy poznać tę historię!
Apel do wszystkich, którzy czytali: Czytaliście tłumaczenie? Czas poznać oryginał!


Wydawnictwo [ze słownikiem] wzięło się za wydanie tej niezwykłej powieści w dosyć ciekawy sposób. 

Okładka. Co prawda jest jednokolorowa, ale i tak przyciąga uwagę. Moim zdaniem biel była trafionym pomysłem, podobnie jak kolorowa nazwa wydawnictwa. Nie zachwyca, ale wygląda schludnie i porządnie. Mnie odpowiada.

Poziom nieznany. Szkoda, że wydawnictwo nie zakreśla poziomu językowego jaki posiada książka. Wiadomo, że powieści dla dzieci zostały napisane prostszym językiem, ale to chyba trochę za mało. Lubię w takich publikacjach określenie poziomu. Myślę, że czytelnikowi łatwiej jest zdecydować się na książkę w obcym języku jeśli jest opisana konkretnym poziomem językowym. Dzięki temu kupuje coś co jest w stanie przeczytać lub poziom, z którego słówka chce poznać. Strzelam, że akurat The Secret Garden, to takie A2, ale pewności nie mam.

Układ książki. Pierwsza część składa się ze słowniczka zawierającego słówka, które najczęściej pojawiają się w książce, w zasadzie jeśli je znamy nie powinniśmy mieć problemu z czytaniem. Druga część to oczywiście powieść, składająca się z poszczególnych rozdziałów. Trzecia część zawiera bardzo przydatny słowniczek, który jest znacznie bardziej rozbudowany niż ten z początku książki. 
Jestem zadowolona z obu słowników. Wydaje mi się, że każde słówko zostało bardzo dokładnie przetłumaczone. Były tłumaczenia, które mnie zaskoczyły, bo wcześniej, np. nie wiedziałam, że można użyć tego konkretnego słówka w tym kontekście. Na pewno słowniki ułatwią czytanie, ale także pozwolą na przyswojenie nowych słówek.

Układ tekstu. Na marginesach znajdziemy słówka, które są bardzo pomocne w trakcie czytania. Nie musimy przerywać lektury, żeby odszukać dane słówko w słowniku, co naprawdę usprawnia czytanie.


Czytanie w oryginale powinno być marzeniem każdego książkoholika, i zapewne u większości tak właśnie jest. Problem w tym, że szukanie niezrozumiałych słówek psuje całą radość z lektury. 

Czytanie The Secret Garden sprawiło mi wiele przyjemności. Dzięki Wydawnictwu [ze słownikiem] wróciłam do lektury, którą pamiętałam z dzieciństwa, tym razem w oryginale. Świetnie bawiłam się podczas czytania, a dzięki słówkom na marginesie nie wertowałam rozpaczliwie słownika, gdy o czymś zapomniałam.

Zdecydowanie zachęcam :)


Previous
Next Post »

INFORMACJA

Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w §3 Polityki Prywatności Bloga.
0 Komentar

Dziękuję za podzielenie się swoją opinią.
Postaram się jak najszybciej odpowiedzieć :)