KSIĘGARENKA PRZY ULICY WIŚNIOWEJWydawnictwo Filia wraz z autorami, stworzyło wspaniały zbiór opowiadań, który tuż przed świętami przyniesie każdemu z nas mnóstwo ciepła. Pozwoli również odzyskać wiarę w ludzi, bo jeśli nawet Remigiusz Mróz postanowił nikogo nie mordować, to naprawdę mamy świąteczny czas...

Tytuł: Księgarenka przy ulicy Wiśniowej
Wydawnictwo: Filia
Autorzy:
Liliana Fabisińska
Gabriela Gargaś
Agnieszka Krawczyk
Remigiusz Mróz
Marta Obuch
Alek Rogoziński
Magdalena Witkiewicz

Głównym bohaterem tego zbioru opowiadań jest pan Alojzy, który prowadzi Księgarenkę przy ul. Wiśniowej, w której przyjmuje swoich klientów, a każdy z nich jest zupełnie inny. Różnią się statusem, wykształceniem, nawet nie łączy ich miłość do tych samych książek, a właśnie pan Alojzy i jego księgarenka, którą postanawia zamknąć. Chce jednak swoim stałym gościom podarować odrobinę ciepła w te święta i postanawia zrobić to z pomocą książek.

W opowiadaniach poznamy ich wszystkich jeszcze bliżej i dowiemy się czy pan Alojzy każdemu z nich wręczył odpowiednią książkę. Każde opowiadanie rozpoczyna się od cytatu z książki, która jest motywem przewodnim dla jego historii, m.in. "Mały Książę", czy "Zabić drozda". 


Jak nie lubię zbiorów opowiadań, to jest to mój drugi zbiór w ciągu ostatnich kilku miesięcy i stwierdzam, że jest znacznie lepszy niż poprzedni. Księgarenka przy ulicy Wiśniowej jest o tyle specyficznym tworem, że chociaż składa się z opowiadań, to mamy wrażenie, że jest to powieść, w której każdy z rozdziałów ma swój wstęp, rozwinięcie i zakończenie. Autorzy postarali się o to, żeby opowiadania łączyła nie tylko  tytułowa Księgarenka przy ul. Wiśniowej i świąteczny czas, ale także bohaterowie, który przenikali przez opowiadania.


Największe wrażenie zrobiło na mnie opowiadanie Gabrieli Gargaś. Do tej pory jeszcze nie poznałam twórczości tej autorki, ale po przeczytaniu opowieści zainspirowanej "Małym księciem", marzę o tym, żeby to zmienić. Doceniam również opowiadanie Remigiusza Mroza, któremu udało się w tym świątecznym czasie nikogo nie zabić.

Mam jednak żal do wydawnictwa, że nie zdecydowało się wydać zbioru opowiadań, w grudniu, najlepiej tuż przed świętami. Idealnym pomysłem byłoby czytanie go pod kocem, grzejąc się przy cieple kominka i obserwując padający śnieg.Księgarenka przy ulicy Wiśniowej, to zbiór opowiadań idealny na prezent dla wszystkich, nawet dla tych, którzy za opowiadaniami nie przepadają. Zapewniam, że ta pozycja każdemu z nas zapewni trochę ciepła.

Zamierzacie w te święta sprezentować komuś książkę? :)


Zakup własny.

Previous
Next Post »

INFORMACJA

Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w §3 Polityki Prywatności Bloga.
0 Komentar

Dziękuję za podzielenie się swoją opinią.
Postaram się jak najszybciej odpowiedzieć :)