7 złotych pytań do Steve Cavanagh


JAK POPEŁNIĆ KRYMINAŁ IDEALNY?
na podstawie 7 złotych pytań kryminalistyki


PYTANIE PIERWSZE
Quis? [Co?]
Kryminał od razu kojarzy się ze zbrodnią, inaczej się nie da, jednak skąd taką zbrodnię wytrzasnąć? Z kodeksu karnego? Z gazety? A może po prostu ją wymyślić?

Steve: I am sometimes inspired by real events, but I never write about them specifically. What sometimes happens is that I hear about a crime and I then use that as inspiration for a crime in the novel, changing the details to fit my story.

Tłumaczenie: Czasami jestem zainspirowany prawdziwymi wydarzeniami, ale nigdy nie piszę o nich konkretnie. Zdarza się czasami, że słyszę o jakiejś zbrodni i wtedy używam to jako inspiracji do zbrodni w powieści, zmieniając detale tak, by pasowały do mojej historii.


PYTANIE DRUGIE
Ubi? [Gdzie?]
Czy do pisania kryminałów potrzeba specjalnego miejsca? Czy można je pisać wszędzie? W kawiarni? W pracy? W domu?

Steve: I normally write in my kitchen, at night. If I’m editing I need peace and quiet but if it’s a first draft I can sometimes write in a noisy café. The noise melts into the background pretty quickly.


Tłumaczenie: Zwykle piszę w mojej kuchni, nocą. Jeśli edytuję, potrzebuję spokoju i ciszy, ale jeśli to pierwszy szkic, potrafię czasami pisać w hałaśliwej kawiarni. Hałas zlewa się z otoczeniem całkiem szybko.PYTANIE TRZECIE
Quando? [Kiedy?]
Jaka jest najlepsza pora roku do pisania? Radosna wiosna? Upalne lato? Melancholijna jesień? Czy mrożący krew w żyłach grudzień?

Steve: I seem to always be writing a novel. I write every day. If I could choose I would say a really cold winter’s evening is the perfect time to write.


Tłumaczenie: Zdaje się, że zawsze piszę powieść. Piszę każdego dnia. Jeśli mógłbym wybrać, powiedziałbym, że naprawdę zimny zimowy wieczór jest idealnym czasem na pisanie.PYTANIE CZWARTE
Quomodo? [W jaki sposób?]
W jaki sposób napisać kryminał? Jakiego narzędzia użyć? Długopis? Ołówek? Komputer? Maszyna do pisania?

Steve: I normally use a laptop but I keep a notebook with me to jot down ideas.


Tłumaczenie: Zwykle używam laptopa, ale trzymam przy sobie notes by zapisywać pomysły.


PYTANIE PIĄTE
Cur? [Dlaczego?]
O to pytanie, które warto sobie zadać. Po co w ogóle pisać kryminały? Czy to fascynujące zajęcie? Czy po prostu forma psychoterapii - lepiej zabijać fikcyjnie niż realnie?

Steve: I write crime and thrillers because that’s my favourite genre to read. I wanted to write books like my heroes – Lee Child and Michael Connelly.


Tłumaczenie: Piszę kryminały i thrillery dlatego, że to mój ulubiony gatunek jeśli chodzi o czytanie. Chciałem pisać książki jak moi bohaterowie – Lee Child i Michael Connelly.PYTANIE SZÓSTE
Quibus auxilis? [Czym?]
Jakimi środkami dysponuje autor? Czy ma rzesze konsultantów? Czyta literaturę naukową, inne kryminały? A może siedzi godzinami w internecie, szukając rozwiązania na forach internetowych?

Steve: I do a lot of research into the forensic science aspect of my novels. This involves reading scientific papers and journals. I don’t usually speak to professionals in the forensic science department because my character, Eddie Flynn, is usually the man who tears these experts apart on the witness stand.

Tłumaczenie: Faktycznie robię wiele poszukiwań względem kryminalistycznych aspektów moich książek. To dotyczy czytania naukowych artykułów i magazynów. Zazwyczaj nie rozmawiam z profesjonalistami związanymi z kryminalistycznymi naukami, ponieważ mój bohater, Eddie Flynn, zwykle jest kimś, kto takich ekspertów drze na strzępy przy mównicy.

Witness stand to miejsce, w którym w amerykańskim sądzie świadkowie składają zeznania. W Polsce są to tzw. barierki. W Ameryce jest to coś w rodzaju "boksu dla świadków". 


PYTANIE SIÓDME
Quid? [Kto?]
Kto był w stanie popełnić kryminał idealny? Czy znany jest taki autor?

Steve: The perfect crime has already been committed. On November 8th 2016 Donald Trump pulled off the greatest con in world history.

Tłumaczenie: Zbrodnia doskonała została już popełniona. 8 listopada Donald Trump wykręcił największy numer w historii świata.


Dziękuję Karolinie za pomoc w ogarnięciu języka angielskiego :D

Previous
Next Post »

INFORMACJA

Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w §3 Polityki Prywatności Bloga.
0 Komentar

Dziękuję za podzielenie się swoją opinią.
Postaram się jak najszybciej odpowiedzieć :)